Topan Kefal Nasıl Pişirilir?

Balıkları tuzlayın, tuzun balıkların içine iyice geçtiğinden emin olun. Balıkları fırın tepsisine teker teker dizin. Kefallerin üzerine de tuz, kekik, kırmızı biber ve sıvı yağ dökün. Alüminyum folyo ile tepsinin üzerini iyice kapatın. 180 derecede 20-25 dakika pişirilmesi gerekir.
Temizleyip kenarlarına çizik attığınız kefalleri zeytinyağı, kekik, karabiber, tuz ve sarımsaktan oluşan marinasyon sosun içinde önlü arkalı ıslatın ve 1 saat buzdolabında dinlendirin. Marine olan kefalleri yağladığınız ızgarada orta ateşte çevirerek pişirin. Dilerseniz arada kendi suyuyla nemlendirebilirsiniz.
Balıklar temizlenerek güzelce yıkanır ve yanlarına derin 2-3 çizik atılır yada kefal pilaki yapmak için balıklar 3 cm eninde dilimlenir. Patates ve soğan halka halka doğranır. Fırın kabının tabanı biraz yağlanır yada pişirme kağıdı serilir.

Topan kefal ne zaman yenir?

Yaz ayları haricinde kalan aylarda, özellikle son bahar aylarında çok lezzetli bir balık türüdür. Derisi büyük pullu ve göçmen olmayan bir balıktır. Mayıs – Eylül ayları arasında yumurta bırakırlar. Kefal, genellikle buğulaması ve pilaki şeklinde yenir.

Inci kefal balığı fırında nasıl pişirilir?

Fırında Van Balığı-İnci Kefali Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Patates ve soğanları dilimleyerek balıklar ile birlikte tuz pul biber yağ ve kekikle harmanlıyoruz.
  2. Sarımsakları da yıkayıp bütün olarak yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dizip 180 derecede 40 dk kadar pişiriyoruz.
You might be interested:  Sulu Mantı Nasıl Pişirilir?

Kefalin neyi güzel olur?

Fırında pişirilen kefalin tadı çok güzel olur. Bu sayede az yağlı bir yemek yemiş olursunuz. Çünkü kefali tavada yapmak için yağa ihtiyaç vardır.

Kefal iyi mi?

Kefal havyarı ekonomik değeri yüksek lezzetli bir besindir. Canlılığını sürdürebilmesi için yosun, minik deniz canlıları ve omurgasız canlıları tüketir. Akdeniz, Atlantik, Manş Denizi ve Kuzey Denizi’nde sıkça bulunur. Levrek ile aynı lezzete sahip olan kefal balığının birkaç türü bulunur.

Kefal balığı hangi mevsimde yenir?

Çinekop, tekir, kefal, kırlangıç ocak ayında en bol dönemini yaşayan balıklardır. Şubat: Kalkan mevsiminin başlangıcıdır. Tekir, gümüş, hamsi, izmarit, kalkan, mersin, torik, kefal, levrek şubat ayında lezzetlidir.

Kefal balığı neden yenmez?

Dip balığı olan Kefal aşırı kirli bölgelerde diplerdeki Cıva ve Alüminyum gibi zararlı maddeleri bünyesine kattığı için yemenizi tavsiye etmem. Ama sanıldığı gibi Kefal tüm ömrünü de sürekli pis alanlarda geçirmez. Özellikle Has Kefal ve Sarıkulak dediğimiz Kefaller afiyetle yenir arkadaşlar.

Inci kefal balığı lezzetli mi?

İnci kefali balığının lezzetinden ve yeme şekillerinden bahseden Ümit Allahverdi, ‘Bu balık çok lezzetli bir balık. Mangalda ve tandırda pişirilip yenildiği gibi tuza basılıp birkaç ay tuzda kaldıktan sonra da yenilebilir.

Inci kefali fırında kaç dakikada pişer?

Alüminyum veya yağlı kağıt kapatıp 180 derecede 30-35 dakika üzerleri kızarana kadar sıcak fırına sürüp pişirin.

Inci kefali kılçıklı mı?

İnci kefali kılçığı az, fiyatı ucuz ve et verimi ile protein kalitesi yüksek bir balıktır (Özdemir ve ark. 1985). Bilindiği gibi balıkların muhafazasında soğukta muhafaza (kısa süre) ve dondurarak muhafaza (uzun süre) en fazla uygulanan yöntemlerdir.

Deniz kefali lezzetli mi?

Yaz ayları dışında lezzetli olan pullu ve göçmen olmayan bir balıktır. Bütün denizlerimizde yetişir. Sonbahar, kıs ve ilkbaharda çok lezzetlidir. Kefalin buğulaması ve pilakisi çok güzel olur.

You might be interested:  Yağsız Tavada Biftek Nasıl Pişirilir?

Kefal dip balığı mı?

Dip balıkları listesine mezgit, kefal, hepimizin çok sevdiği levrek, lüfer, barbun, kalkan ve çipura giriyor. Midyelerde de kurşun oranının yüksek olduğunu unutmamalıyız.

Kefal balığı nerede bulunur?

Ülkemizde hemen hemen her denizde yaşayabilen kefal balığı daha çok çamurlu, sessiz ve içerisinde uzun kök sistemine sahip bitkiler bulunan suları sever. Bu özelliği bakımından sadece denizlerde değil, akarsu, baraj, göl, dere, lagün, su yatağı, pınar veya küçük su birikintilerinde bile yaşayabilir.

Bebekler kefal yiyebilir mi?

Balıklar da sindirim için bebeğe zaman tanınması gereken gıdalardan. Bu yüzden uzmanlar bebeklere balık kaçıncı ayda verilir sorusu için 8. Ayın uygun olduğu cevabını veriyorlar. Bebeğinin 8. Ayı ile birlikte balığı beslenme menüsüne yavaş yavaş dahil edebilirsin.

En kılçıksız balık hangisi?

Lüfer,somon,ton balığı,torik ve palamut benim bildiğim kılçıksız balıklar.Sadece ortalarında büyük bi kılçık oluyor.Onu çıkarttım mı rahatça yiyebilirsin.

En iyi balık hangisi?

İstavrit yine en lezzetli balıktır. Eylül: Kılıç ve sardalya balıkları hala lezzetlıdır. Lüfer, kolyoz, izmarit, barbun, çinekop, çipura, uskumru, kılıç ve kırlangıç eylül ayında da çok bol avlanır.