Şevket I Bostan Nasıl Pişirilir?

Şevketibostan Tarifinin Pişirme Önerisi Arpacık soğan yerine 2 adet doğranmış kuru soğan kullanabilirsiniz. Şevketibostan Tarifi Nasıl Yapılır? Soğuk su ve yarım limonun suyunu bir kaba koyun. Ayıklanmış şevketi bostanları iri parçalar halinde doğrayarak limonlu suyun içine alın. Arpacık soğanları soyun. Zeytinyağı ve kuzu etini tencereye alın.

Girit usulü şevketi bostan nasıl pişirilir?

Ayıklayıp iyice yıkayıp süzdüğünüz şevketi bostanı tencereye koyup kapağını kapatın ve kısık ateşte suyunu salmasını sağlayın. Salınan suyun üzerine bir miktar kaynar su ekleyip orta ateşte pişirmeye devam edin. Limon suyuna un ve tuz ilave edip çok iyi karıştırın. Pişmeye yakın karışımı tencereye ilave edin.

Şevketi bostan nasıl temizlenir ve pişirilir?

Şevketi bostanın köklerindeki toprak suyun dibine çöker. Bunun ardından ise ayrılan bu kökler sirkeli suda temizlenir. Daha sonra şevketi bostan yaprakları tek tek yumuşak bir şekilde ovalayarak temizlenir.

Şevketi bostan nasıl bekletilir?

Konserve yapımında şevketi bostan belirli bir süre haşlanır, kendi suyu içinde çok az tuz ilavesiyle kavanozlarda saklanır. Şevketi bostan’ın evde en güzel saklama yöntemi, şoklanarak derin dondurucuda saklanmasıdır. Bu yöntemle saklanan şevketi bostan’ın tadında bir değişiklik olmaz.

Şevketi bostan mezesi nasıl yapılır?

Siz yapraklı hali ile yapacaksanız önce ayıklayıp sonra bol suda haşlamanıza gerek. Soğan ve sarımsaklar bol zeytinyağında kavrulur. Daha sonra içerisine şevketler atılarak tuz ilave edilip kavrulur. Kavrulduktan sonra servis tabağına alınır ve üzerine sarımsaklı yoğurt ilave edilir.

You might be interested:  Diş Bulguru Nasıl Pişirilir?

Kenger otu yemeği nasıl yapılır?

Kenger çok dikenli bir ot temizleyince çok dikkatli temizleyin ben eldiven taktım. Güzelce temizledikten sonra yıkayın. Temiz olunca üstüne kaynar su döküp yumuşayana kadar yani pişene kadar kaynatın sonra süzün. Güzelce suyunu elinizle sıkın baharatları dökün yumurtaya batırıp yağda kızartın afiyet olsun.

Kenger otu ile şevketi bostan aynı mı?

Bodrum ve çevresinde sofraları süsleyen bir doğal lezzet “Kenker”, diğer bilinen adıyla Şevketibostan. Lezzeti kuzu etine değişilmez denen bu lezzetli doğal ot, Bodrum’un doğal kalmış birçok tepesinde ve dağında bulunabiliyor.

Etsiz şevketi bostan yemeği nasıl yapılır?

Düdüklü tencerede yemeklik doğradığımız soğanı hafif kavuruyoruz. Üzerine Şevketi Bostanı, sarımsağı ve tuzu ekleyip kavuruyoruz. Üzerini hafif örtecek kadar su koyup kaynatıyoruz. Un ve limon suyundan sos hazırlıyoruz, yemeğin suyundan biraz alıp sosumuzu iyice çırpıp tencereye ekleyin.

Şevketi bostan kararmaması için ne yapılır?

Önce derin bir mutfak kabında sirkeli su hazırlayın. Sağlam yaprakları hazırladığınız sirkeli su karışımına alıp bir süre bekletin ve toprağının dibe çökmesini sağlayın. Daha sonra ayırdığınız kökleri de bu suda temizlemeye başlayın.

Şevketi bostan ne zaman toplanir?

Kasım aralık aylarında ilk kez tezgahlarda yerini alır. Havalar ısınana dek, bahar aylarına kadar doğadan toplanabilir. Ekim için yaz ortası beklenir. Haziran ayının 15’inden sonra Ağustos ortasına dek şevket otu tohumu ekimi yapılabilir.

Şevketi bostan ne zaman yenir?

Şubat ayına dek şevketi bostanın en lezzetli mevsimi yaşanıyor buralarda. Daha sonra yenilebilir kısımları sertleşmeye, odunlaşmaya başlayacak. Yıllık bir bitki şevketi bostan.

Şevketi bostan düdüklü tencerede kaç dakikada pişer?

peşinden saatime baktım, tam 40 dakika bitiminde ocağı söndürdüm. düdüklüyü musluk suyunun altında soğuttum, kapağını açtım.

You might be interested:  Kapuska Nasıl Pişirilir?

Şevketi bostan tadı neye benzer?

minik ahtapotlara benzeyen, antalya seyahatlerimde kabusum olan bir ot turu ve yemegi bulması ve temizlemesi çok zahmetli olan bitki. anason kokuludur, alışkın olmayanlar ilk yediklerinde yadırgarlar ama özellikle ege yöresinin damak tadına gayet uygundur.

Şevketi bostan yemeği hangi yöreye ait?

Ege Bölgesinde sıklıkla tüketilen yabani bitkilerden olan Şevketibostan ya da askalivrus/askolibrus Girit mutfağında ve Girit’ten batı Anadoluya göç eden Girit Türkleri tarafından kemikli kuzu etiyle pişirilerek (şevketibostan yemeği) ya da haşlama salata (şevketibostan salatası) olarak tüketilir.