Poşe Yumurta Nasıl Pişirilir?

Poşe Yumurta Tarifi Nasıl Yapılır?

 • Öncelikle ocakta kaynayan suyun ine tuz ve sirkeyi ekleyelim.
 • Yumurtaların dağılmaması için ayrı bir yerde kırın ve yavaşça ocaktaki kaynar suya bırakın.
 • Beyazlarının dağılmaması için suyu yumurtanın üzerine dökün sürekli kayısı kıvam için yaklaşık 4 dk yeterli olacak. Afiyet olsun ☺️
 • Küçük bir tencerede su kaynatın, sirke ekleyin ve yumurtayı bir kepçenin içine kırın. Kepçeyi yavaşça suyun içine batırın. 30 saniye kadar bekleyip yumurtayı suyun içine bırakın. 2-3 dakika pişirin ve yumurtayı kevgir yardımıyla suyun içinden alın.
  Poşe yumurta, ‘poşe’ tekniği kullanılarak kayısı kıvamında yumurtalar elde etmenizi sağlayan bir pişirme yöntemi. Derin kaynayan suda pişirme yöntemi kullanılan poşe yumurta tarifinde yumurtanın akının katılaşmış, sarısının da yoğunlaşmış olması gerekiyor. Suda pişirirken yumurta beyazının asla dağılmaması gerekiyor.

  Poşe yumurta ne demek?

  Poşe yumurta bir nevi haşlanmış yumurtadır. Yumurtanın beyazı sert sarısının akışkan olduğu, yumurtayı suya kırarak pişirilen bir tekniktir.

  Tavada poşe yumurta nasıl yapılır?

  Yumurtayı yavaşça kaynar suyun içine bırakın. Beyazlarının dağılmaması için suyu sürekli yumurtanın üzerine dökün. Kayısı kıvam için yaklaşık 2-2,5 dakika pişirin. Süre sonunda yumurtanın beyazı güzelce sertleşecek, sarısı ise akışkan kıvamda olacaktır.

  You might be interested:  Hazır Tarhana Çorbası Nasıl Pişirilir?

  En güzel yumurta nasıl pişirilir?

  Sahanda Yumurta Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Yapışmaz bir tavada tereyağını eritin.
  2. Eriyen yağa yumurtaları kırın.
  3. Yumurtaların daha toplu olması için kırdıktan sonra bir kaşık ya da spatula yardımıyla yumurtaların beyazlarını biraz toparlamakta fayda var.
  4. Üzerine tuzunu serpin.
  5. Kısık ateşte pişmeye bırakın.

  Suda yumurta kaç dakika kaynatılır?

  Yumurta haşlamak için sıcak su kullanılmaz. Oda ısısında ya da soğuk su kullanmak gereklidir. Yumurta haşlama dakikaları ise nasıl bir yumurta istendiğine göre değişir. Kayısı kıvamında bir yumurta için yumurtayı 4-6 dakika arasında kaynatman gerekirken çok katı yumurta için 10 dakika kadar kaynatmalısın.

  Poşe yumurta hangi ülkeye ait?

  Doğu Karadeniz bölgesinin sevilen tariflerinden çılbır olarak da bilinen poşe yumurta, basit bir biçimde kabuksuz haşlanmış yumurta olarak tanımlanabilir. Çiğ yumurtanın kaynayan suya kırılıp pişirilmesiyle hazırlanır.

  Poşe etme yöntemi nedir?

  Poşe, kaynamayan sıcak suda besinleri haşlama yöntemidir. Haşlama işlemi için suyun ısısı 65-80 derece aralığında olabilir. Bu yöntemde suyun ısısı kaynama noktasına gelirse, yiyecekler parçalanabilir. Poşe tekniğinin en yaygın kullanıldığı ürün, yumurtadır.

  Kaç çeşit yumurta pişirme tekniği vardır?

 • Sodalı, pofuduk yumurtalar. Sodayı köpürten baloncuklar omlete de hafif bir kıvam verir.
 • Bulut Yumurta.
 • Lezzetini artırmak için yumurtalarınızı et suyunda pişirin.
 • Suda omlet pişirin.
 • Haşlanmış yumurtalarınızı galeta ununa bulayıp kızartın.
 • Omlet suflesi yapın.
 • Yumurta turşusu yapın.
 • Yumurtaları kızgın yağda haşlayın.
 • Tereyağında yumurta nasıl pişirilir?

  Tereyağlı Yumurta Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Tereyağını yumurta tavamıza alalım, erir erimez yumurtaları önce bir tabağa kıralım.
  2. Sonra da tavaya aktarıp tereyağında yavaş yavaş pişirelim.
  3. Beyazları pişince hafif çatalla sağ sol yapıp dağıtalım ve sarılarını da pişirip servis tabağına alalım.
  You might be interested:  Kumda Kahve Nasıl Pişirilir?

  Kahvaltıda yumurta ile ne yapabilirim?

  Yumurtalı Kahvaltılıklar :

  1. Yumurta Dolması
  2. Yumurta Salatası
  3. Çılbır (Yoğurtlu Yumurta)
  4. Tereyağlı Yumurta Kapama.
  5. Saray Usulü Kıymalı Çılbır.
  6. Kahvaltılık Yumurtalı Peynirli Ekmek Dilimleri.
  7. Fırında Yumurtalı Ekmek.
  8. Fırında Yumurtalı Bayat Simit Kebabı

  Zeytinyağı ile yumurta kırılır mı?

  2 dilim kepek ekmeğiyle götürün. bir yada iki su bardağı kadar zeytinyağını tavaya doldurun baya çok olsun. sonra içine yumurtaları kırın ve öylece ateşe koyun. burada püf nokta yumurtalar kırıldığında yağ soğuk olsun. yağ ısınırken yumurtalar pişsin. yumurtayı çırpmayın öylece pişsin.

  Yumurta nasıl yenirse daha faydalı olur?

  “Kayısı kıvamda denilen yarı pişmiş veya pişmemiş yumurtada biotin adlı vitamini, avidin adlı protein bağlar, her ikisinden de yararlanamayız” diyen Işın Sayın, “Yumurta tam piştiğinde ise bu istenmeyen kimyasal birleşme önlenir. Yani en sağlıklı yumurta, tam pişmiş yumurtadır.

  Soğuk suda yumurta kaç dakikada pişer?

  – Rafadan yumurta için su kaynadıktan 3 dakika sonra yumurtayı almak yeterlidir. – Kayısı kıvamı için 4 ile 6 dakika arasında yumurtayı kaynatmak gerekir. Daha sonra yumurta ocaktan alınarak soğuk suda 1 dakika boyunca tutulmalıdır. – Çok katı yumurta için ise 10 dakika ocakta tutmak yeterlidir.

  Kayısı kıvamında yumurta kaynadıktan sonra kaç dakika?

  Kayısı Kıvamlı Haşlanmış Yumurta Tarifi Nasıl Yapılır? Yumurta haşlayacağınız kaba suyu koyun ve kaynamaya bırakın. Su kaynadıktan sonra yumurtayı içerisine atın ve 5 dakika bekleyin. 5 dakika sonra çıkartıp soğuk suyun içerisine koyun.

  Yumurta çok kaynatılırsa ne olur?

  Çünkü yumurta uzun süre haşlandığı zaman, sarısının etrafında gri-yeşil bir renk oluşmakta ve ağzımıza aldığımızda dağılıp un ufak olmaktadır. Aşırı pişirilme ve haşlanma sonucu, doğallığını kaybetmiş olan yumurta sarısı içinde bol miktarda trans yağ meydana gelmiştir.