Molehiya Nasıl Pişirilir?

İşte molehiya yemeğinin tarifi… Önce kurutulmuş molehiyalar sıcak suda ıslatılır, suyunun süzülmesi için süzgece konur. Daha sonra bir tencereye ince kıyılmış soğan konular ve pembeleşinceye kadar pişirilir daha sonra ise isteğe göre hazırlanan et veya tavuk eklenir. Etler ve soğanlar pişince salça ilave edilir.
Molehiyayı ilave edin ve örtecek kadar su ekleyip pişmesi için tencerenin kapağını kapatın. Tencerede, orta ateşte, molehiya ve etler pişene kadar ve yemek akı deleninceye kadar pişirin. düdüklü tencerede pişiriyorsanız, düdük çaldıktan sonra 15 dakika daha pişirmeye devam edin ve ateşi kapatın.

Molehiya kaç dakikada pişer?

Rengi dönen etlere molehiyayı ekleyip yine karıştırıp su ekliyoruz. Sarımsak, tuz ve limon suyunu da ekleyip tencerenin kapağını kapatıyoruz. Düdüklü tencerede de olabilir. Eğer ki düdüklü de yaparsanız 20-25 dk da pişer.

Mühliye nasıl pişirilir?

Pişme suyuyla birlikte etle nohudu, molehiyayı, limon suyunu ilave edin. Üzerini örtecek kadar sıcak su katın (kurusu daha fazla su çeker). Hep birlikte çok kısık ateşte 1 saat kadar pişirin; ot iyice yumuşamış ve suyu akidelenmiş (koyulaşmış) olmalıdır. Yanında limonla, sıcak sıcak servis yapın.

Kıbrıs molehiya yemeği nasıl yapılır?

Molehigamızı suya koyuyoruz. Bir tencereye etimizi koyup çok az kavuruyoruz üzerine soğanımızı sarımsak (sarımsak ister doğrayın ister bütün koyun) salça ve tuz ekleyip iyice karıştırıyoruz ve üzerine su ekliyoruz. Molehiyanın suyunu süzüp tenceremize koyuyoruz ve pişmeye bırakıyoruz. Afiyet olsun.

You might be interested:  Yumuşacık Kavurma Nasıl Pişirilir?

Molehiya hangi ülkelerde var?

Molehiya veya Molohiya (Arapça: ملوخية) Orta Doğu ile Doğu ve Kuzey Afrika mutfaklarında, özel olarak yetiştirilen molehiya bitkisinin yaprakları ile yapılan bir yemek çeşidi.

Molehiya yaprağı nasıl kullanılır?

Kıbrıs mutfağında, özel olarak yetiştirilen molehiya bitkisinin yaprakları ile yapılan bir yemek çeşididir. azın kurutulup bir müddet saklandıktan sonra sonra kuzu eti veya tavuk etiyle pişirilen molehiya, servisi çukur tabakta pilav ve turşuyla yapılan lezzetli bir yemektir.

Molehiya kaç günde çıkar?

Ortalama 5 günde kuruyan molehiya özenle kurutulup, poşet ya da çuvallarda kapalı ve nemsiz bir ortamda muhafaza ediliyor. Lezzeti kadar uzun ömürlü oluşu da cazip olan molehiya yazın kurutulup, kış boyunca sofralarımız şenlendiriyor.

Molehiya nın yanında ne yenir?

Yanında pirinç pilavı, soğan ve ekmek molehiya yemeğinin klasik tamamlayıcılarındandır.

Molehiya neye iyi gelir?

Kalp hastalığını ve yüksek kolesterol seviyelerini önler. Kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Astım, soğuk algınlığı ve grip semptomlarını önler. İlaçlara dirençli bakteriyel enfeksiyonlarla savaşabileceği iddia edilir.

Pirohu tarifi nasıl yapılır?

Pirohu (Yöresel Kıbrıs Mutfağı) Tarifi Nasıl Yapılır? Un tuz yumurta sıvı yağı karıştırılır ve kulak memesi kıvamına gelene kadar su eklenir. kıvam aldıktan sonra iyice yoğurulur ve yarım saat hamur strec film ile üzeri kapatılıp dinlendirilir. İç harcı için nor peyniri çatal yardımıyla ezilir ve kuru nane eklenir.

Molehiya malzemeleri nelerdir?

MOLEHIYA TARİFİ, NASIL YAPILIR?

 • 1 kilo kurutulmuş molehiya.
 • Yarım kilo isteğe göre et.
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 adet iri domates.
 • 1 kilo su.
 • 1 baş iri kuru soğan.
 • 1 çay kaşığı tuz.
 • 1 çay kaşığı karabiber.
 • Molehiya bitkisi nasıl kullanılır?

  Bitkinin geniş yaprakları özel olarak kullanılmaktadır. Özellikle Kıbrıs Türk mutfağında sıkça rastlanmaktadır. En yaygın kullanım şekli yaz aylarında toplandıktan sonra kurutulması ve istenilen zamanda kuzu ya da tavuk etki ile pişirilmesidir. Genellikle çukur bir tabak içerisinde pilav ve turşu ile sunulmaktadır.

  You might be interested:  Tral Balığı Nasıl Pişirilir?

  Molehiya Türkiyede var mı?

  aynı adlı bitkinin yapraklarından yapılan bir arap yemeği. ortadoğu, kuzey afrika ve kıbrıs’ta yaygın. (tabi ortadoğu mutfağının ülkemizdeki temsilcileri hatay ve mersin) umluhiye diye de duyabileceğiniz etli sulu bir yemek. kıbrıs usulü bir yemek.

  Molehiya tadı nasıl?

  yemeği ıspanağı andıran tad olarak daha sert ve keskin, içine tavuk parçaları veya köfte konarak pişirilen bir sebzedir. pişirirken yemeğin içine acı atılması tadına tad katmaktadır.

  Molehiya Türkçesi nedir?

  Mısır ıspanağı olarak da bilinen bu bitkinin yemeği de yapılıyor üstelik.

  Molehiya yanina ne gider?

  Molehiya yemeğinin yanına en güzel pilav ve turşu yakışır.

  Molehiya yemeği kaç kalori?

  Molehiya Kalorisi

  Yaklaşık olarak 100 gram molehiya 40 ya da 50 kalori civarında ölçülmüştür.

  Molehiya neye iyi gelir?

  Kalp hastalığını ve yüksek kolesterol seviyelerini önler. Kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Astım, soğuk algınlığı ve grip semptomlarını önler. İlaçlara dirençli bakteriyel enfeksiyonlarla savaşabileceği iddia edilir.

  Molehiya malzemeleri nelerdir?

  MOLEHIYA TARİFİ, NASIL YAPILIR?

 • 1 kilo kurutulmuş molehiya.
 • Yarım kilo isteğe göre et.
 • 1 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 adet iri domates.
 • 1 kilo su.
 • 1 baş iri kuru soğan.
 • 1 çay kaşığı tuz.
 • 1 çay kaşığı karabiber.