Mikrodalgada Brokoli Nasıl Pişirilir?

Mikrodalga fırında brokoli nasıl pişirilir Brokoliyi mikrodalgada bekletilebilir bir kaseye koyun. 1-2 yemek kaşığı su dökün. Brokoliyi bir kapak ile örtün ve mikrodalgada bekletin. 2-4 dakika tam güçte pişirin.
talimatlar

 1. Yıkanmış ve kesilmiş brokoli çiçeklerini mikrodalgaya uygun suyla birlikte kaba koyun.
 2. Yemeğinizi takılı bir kapakla kapatın veya brokolinizin üzerine bir tabak koyun. Mikrodalgayı 2 ½ dakika yüksek tutun, ardından karıştırın ve pişip pişmediğini kontrol edin.
 3. Bittiğinde mikrodalgadan çıkarın.

Mikrodalgada brokoli nasıl pişirilir Mikrodalgada pişirilmiş brokoli, buharda pişirilmiş brokoli ile aynı sonucu verir. Mikrodalgaya uygun, kapaklı bir kap alın ve brokoliyi içine yerleştirin.

Mikrodalgada brokoli pişer mi?

Her pişirme şekli gıda maddesindeki bazı yararlı besin ögelerine zarar verecektir. En uygun pişirme şekli olan buharda pişirme bile, brokolideki antioksidanların yaklaşık %11 oranında azalmasına yol açar. Mikrodalga ise brokolideki antioksidanlarda %97’ye varan düşüşe neden olur.

Mikrodalga fırında ne yemek yapılır?

Mikrodalgada Isıtma Haricinde Neler Yapılır?

 • Yemek Pişirme. Mikrodalgalar sadece ısıtmak için değil yemek pişirmek içinde kullanılır.
 • Kek Yapımı
 • Yumurta Pişirme.
 • Haşlanmış Sebze.
 • Çıtır Pizza ve Patates Yapımı
 • Sarımsak Soyma.
 • Bitki Kurutmak.
 • Peynir Tabakları Yapmak.
 • Haşlanmış brokoli nasıl yapılır?

  Kaynayan su içerisine brokolileri atın ve 10 dakika kadar kaynatın. Bu süre 7-8 dakika kadarda yeterli olmaktadır. Bunun için brokoliler haşlanmaya başlayınca kontrol etmenizde fayda vardır. Brokoliler çok yumuşamadan ve renkleri değişmeden tencereden çıkarın.

  You might be interested:  Marine Edilen Tavuk Nasıl Pişirilir?

  Brokoli kesimi nasıl yapılır?

  1) Sirkeli Suda 15 Dakika

  Öncelikle brokolinin dışında bulunan minik yeşil yaprakları elinizle temizleyin. Ufak yaprakları temizledikten sonra, tek köke bağlı brokolinin öbek öbek minik parçalardan oluştuğunu göreceksiniz. Bu parçaların köklerinden bıçak darbesi ile ayrılmasını sağlayın.

  Mikrodalga da karnabahar nasıl yapılır?

  Yıkanmış karnabaharı çiçek salkımına ayırıyoruz, bir tencereye (cam veya seramik) koyuyoruz, 3-4 yemek kaşığı tuzlu su ekliyoruz, bir kapakla örtüyoruz. Mikrodalgaya 10 dakika koyun, tomurcuklar yumuşayana kadar yüksek güçte pişirin.

  Mikrodalga fırında yemek nasıl yapılır?

  Mikrodalga yemekleri herşeyden önce geleneksel yöntemlere göre çok daha hızlı pişer.

  Mikrodalga Fırında Yemek Pişirme

  1. Mikrodalga fırında yemek pişirirken normal pişirme sürenizi üçte bir oranında azaltmanızı öneririz.
  2. Mikrodalga fırında kullanmaya uygun kaplar kullanmalı ve mümkünse yemeğin üzerini kapatmalısınız.

  Mikrodalga fırında yemek nasıl ısıtılır?

  Tabağınızın tam ortasına mikrodalgaya dayanıklı bir bardak koyun ve yemeğinizi kenarlarına yayın. Eşit oranda ısıtılmış yemeğiniz saniyeler içinde hazır.

  Mikrodalga fırında hangi tabaklar kullanılır?

  Mikrodalga fırınlarında cam, kağıt, seramik veya plastik kaplar kullanılmaktadır. Çünkü mikrodalgalar bu malzemelerden geçebilmektedir. Mikrodalga fırında kullanıma uygun olmayan plastik kaplar, mikrodalga fırında kullanılmamalıdır.

  Haşlanmış brokoli ile neler yapılır?

  Brokoli Yemekleri – Brokoli İle Yapılan Yemek Tarifleri

 • Fırında Sebze Sote.
 • Brokolili Fırın Makarna.
 • Brokoli Yemeği.
 • Fırında Brokoli Graten.
 • Havuçlu Brokoli Salatası
 • Brokoli Kızartması
 • Brokoli Mücver.
 • Brokolili Karnabahar Salatası
 • Brokoli Sararmadan nasıl haşlanır?

  Brokolilerin besin değerinin kaybolmaması için mümkün olduğunca az pişirilmeli. Bunun için maksimum 2-3 dakika yeterli. Brokoli haşlanırken ocağın altı kısık olmalı. Brokolinin haşlandıktan sonra yeşil kalması içinse şoklama yöntemi kullanmalı ve daha önce hazırladığınız buzlu suya batırıp çıkarmalısınız.

  Brokoli sıcak suda mı haşlanır soğuk suda mı?

  Brokoli Haşlamanın Püf Noktaları

  You might be interested:  Kağıtta Lüfer Nasıl Pişirilir?

  Brokolinin çok ufak çiçekleri vardır. Bu çiçekler sıcak suda haşlandığında yumuşamaya başlar. Deneyeceğiniz tarif için brokoliyi haşladığınız esnada, ayrı bir kase içinde buzlu su hazırlayınız.

  Brokoli Haşlamadan önce yıkanır mı?

  Brokoli yapraklarına ve kafalarına saldıran lahana solucanları ve böceklerdir. Bunlardan ve diğer böcekleri solucanları gidermek için brokoliyi yarım saat 1 çorba kaşığı tuzlu suda bekletilmelidir. Her litreye 1 kaşık tuz eklenir. Tuzlu suya batırıldıktan sonra brokolinin akan su altında iyice durulanması gerekir.

  Brokoli sapı yenir mi?

  Brokoli saplarını atmayıp düzenli olarak tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirir, çeşitli hastalıklardan korunabilirsiniz. Brokoli sapı, yüksek lif içeriğine sahiptir. Bu özelliği sayesinde diyet listelerinin aranan seçeneği olmaya uygundur.

  Brokoli ne kadar süre haşlanır?

  Brokoli haşlama:

  Su miktarı tencerenin içinde brokolinin yüksekliğini aşmamalı, pişirme süresi de 4-5 dakikayı geçmemelidir. Haşlarken suyun içerisine damlatacağınız birkaç damla limon suyu oluşabilecek kötü kokuların giderilmesini sağlayacaktır. Haşladıktan sonra da brokolileri süzüp servis edebilirsiniz.