Lahoz Balığı Nasıl Pişirilir?

Lahos balığını fırınlama, buğulama, ızgara ve tavada kızartma gibi yöntemlerle pişirebiliriz. Lahos’un en çok ızgarası yapılır. Eğer Lahosu ızgara yöntemiyle pişireceksek iyi marine etmemiz gerekir. Böylece lezzet düzeyini artırmış oluruz.
Küçük bir tavada ince doğranmış soğanı zeytinyağıyla soteleyin. Kremayı ekleyip 5 dakika kadar hafif ateşte pişirin. Tuz, karabiber ile tatlandırın. Lagos balığı, tuz, karabiber, kekik ve zeytinyağını tavada kısa bir süre kızartıp, 180 derece fırında 5 dakika pişirin.
Lahos Nasıl Pişirilir? Lahos balığını fırınlama, buğulama, ızgara ve tavada kızartma gibi yöntemlerle pişirebiliriz. Lahos’un en çok ızgarası yapılır.

Lagos nasıl bir balık?

Yırtıcı ve etçil bir balık türü olarak bilinen lagos, büyük küçük ayırt etmeksizin tüm kabuklularla, omurgasızlarla ve küçük balıklarla beslenir. Ekonomik değeri bölgesel olan bu balık, Akdeniz bölgesinin oldukça lezzetli beyaz etine ve büyük bir şöhrete sahiptir. Lagos balıkları, çeşitli renklere sahip olabilmektedir.

Lagos ızgara nasıl yapılır?

Üzerine defne yaprağı konularak folyoya sarılır ve her iki tarafından sıkıca kapatılarak 150 derecede fırında pişirilir. Bunun dışında ızgarada pişirilecekse balığın karabiber, zeytinyağı ve deniz tuzu ile marine edilmesi gerekir.

Lagos balığı buğulaması nasıl yapılır?

Cernia (Lagos Buğulama) Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Temizleyip fileto haline getirdiğiniz lagos balığını döküm bir tavada, alt üst edin.
 2. Ayrı bir tavada çeri domatesleri soteleyin ve kızarmış lagos balığı ile karıştırın.
 3. Pişmesine 1 dakika kala dört parça küçük boy kalamarı ekleyin.
You might be interested:  Tavada Ciğer Nasıl Pişirilir?

Lagos hangi balığın büyüğü?

Lagoslar, su sıcaklığının 15-30 derece olduğu sub-tropikal bölgelerde yoğun olarak yer alırlar. Aynı zamanda geniş tuzluk aralıklarında da yaşayabilirler. Atlas Okyanusu’nun doğusunda, Akdeniz’de ve Ege Denizin’de bulunan bir balık türü olan Lagoz’un en büyüğü 150 cm uzunluğa ve 50 kg ağırlığa kadar ulaşabilir.

Lagos balığı neden pahalı?

Akdeniz’ in incisi olarak adlandırılan lagos balığı fiyatı, pahalı olan balıklar sınıfında yer alır. Belirli bir bölgeye özel olması ve saf beyaz ete sahip olan az yağlı balık olması ise bu duruma etken olarak gösterilebilir.

Lagos balığı nasıl marine edilir?

Balığı marine etmek için sirke, şarap gibi mayalanmış asidik malzemeler veya limon suyu zeytinyağı, baharat ya da aromalı otlarla karıştırılabilir. Ayrıca süt, sulandırılmış tarhana, yoğurt, soğan sarımsak ve kereviz yaprağı ya da tozu da marine etme işlemi için kullanılabilir.

Kefal ızgara nasıl yapılır?

Kefal Izgarada Nasıl Pişirilir?

 1. Balıkların pullarını güzelce temizleyin.
 2. Bir kabın içerisinde zeytinyağı, karabiber, kekik, tuz ve sarımsak koyarak karıştırın.
 3. Temizlediğiniz balıkları bu sosun içerisine önlü arkalı ıslatın.
 4. 1 saat boyunca balıkları buzdolabında dinlendirin.
 5. Izgarayı yağlayın ve orta ateşe ayarlayın.

Lagos Şiş nasıl yapılır?

Balıkların üzerine zeytinyağını, limon suyunu, sıkabildiğiniz kadar soğan suyunu 5-6 defne yaprağı koyup hepsini iyice karıştırın. Bu durumda 3-4 saat bekletin. Sonra yağlanmış şişlere balık, aralarına yeşil biber, domates, soğan dilimleri koyarak dizin. Kömür ateşinde, 10-15 dakika çevirerek pişirin.

Orfoz buğulama nasıl yapılır?

Orfoz Buğulama: Orfoz buğulama için öncelikle ince uzun doğranmış soğanlar tereyağı ve zeytinyağı karışımında kavrulur. Tercihe göre biraz salça eklenebilir. Tuz ve karabiber konulduktan sonra balıklar da konulur ve 30 dakika kısık ateşte pişirilir.

You might be interested:  Hazır Mantı Fırında Nasıl Pişirilir?

Mercan balığı buğulama nasıl yapılır?

Balıkların üstüne dilimlenmiş kerevizlerin kalan yarısını dizin. Kerevizlerin arasına patatesleri, havuçları ve soğanların kalanını yerleştirin. Zeytinyağını, limon suyunu ve suyu ilave edip üzerlerini yıkanmış kereviz yaprakları ile örtün. Üzerini kapakla kapatıp önce orta, sonra hafif ateşte 20 dk. kadar pişirin.

Hangi ayda hangi balık yenir?

 • OCAK EN LEZZETLİ BALIKLAR. HAMSİ Çok lezzetli!
 • ŞUBAT EN LEZZETLİ BALIKLAR. HAMSİ Çok lezzetli!
 • MART EN LEZZETLİ BALIKLAR. İZMARİT.
 • NİSAN EN LEZZETLİ BALIKLAR. MEZGİT.
 • MAYIS EN LEZZETLİ BALIKLAR. İZMARİT.
 • HAZİRAN EN LEZZETLİ BALIKLAR. SARDALYA.
 • TEMMUZ EN LEZZETLİ BALIKLAR. SARDALYA.
 • AĞUSTOS EN LEZZETLİ BALIKLAR. PALAMUT.
 • Hangi balık ne zaman yenir?

  Eylül: Kılıç ve sardalya balıkları hala lezzetlıdır. Lüfer, kolyoz, izmarit, barbun, çinekop, çipura, uskumru, kılıç, ve kırlangıç eylül ayında da çok bol avlanır. Ekim: Balık sezonunun en canlı aylarından biridir. Barbunya, çipura, kılıç, levrek, lüfer, tekir, sardalya, palamut, orfoz, traça çok lezzetlidir.

  Hangi mevsimde hangi balık yenir?

  Hangi Balık Hangi Mevsimde Yenir?

 • EKİM: Lüferin en lezzetli olduğu aylardan biridir, diğer balıklar açısından da bereketli bir aydır.
 • KASIM: Hamsinin bolca bulunduğu ve lezzetli olduğu aydır.
 • ARALIK: Bol miktarda tekir getiren bir aydır.
 • OCAK: Yağlanmanın devam etmesiyle palamut, lüfer ve uskumru en lezzetli halindedir.