Kayısı Reçeli Nasıl Pişirilir?

Kayısı Reçeli Tarifi Nasıl Yapılır?

 • Kayısıları iyice yıkayın ve ortadan ikiye bölerek çekirdeklerini çıkarın.Çekirdeklerini çıkardığınız kayısıları dörde bölün ve orta boy bir tencerenin içerisine alın.
 • Tencereye aldığınız kayısıların üzerine şekeri ilave edin ve bir gece boyunca bu şekilde bekletin. Böylece sularını salmış olacaklar.
 • Ertesi gün ocağın üzerine alın ve orta ateşte karıştırarak kaynatıp kıvamlanmaya bırakın.
 • Üstlerinde köpükler oluştukça bir kepçe yardımı ile alın ve atın. Kıvam aldığında içerisine limonun suyunu ilave edin ve karıştırın. Kapağını kapatarak bu şekilde 5 dakika daha kaynatın.
 • Reçel iyice kıvam aldığında altını kapatın. Reçel soğuduğunda cam bir kavanozun içine alın. Güneş görmeyen serin bir yerde reçeli muhafaza edin. Afiyet olsun.
 • Kuru kayısı reçelinin pişirme işlemi, çok yüksek ateşte yapılmamalıdır. Orta-kısık ateş, yeterli olacaktır. Pişirme işlemi sırasında, reçel tahta kaşık kullanarak ve meyveleri ezmemeye özen göstererek ara ara karıştırılmalıdır.

  Kayısı reçeli tarifi nasıl yapılır?

  Kayısı Reçeli Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Kayısıları yıkayıp ikiye bölün.
  2. Çekirdekleri fındık ya da ceviz kıracağı ile kırarak içlerini çıkartın.
  3. Kayısıları tencereye alarak üzerine toz şekeri dökün.
  4. Çekirdekleri de ekleyerek tencerenin kapağını kapatın.
  5. 5-6 saat yada gece boyunca bu şekilde bekletin.
  You might be interested:  Dondurucudan Çıkan Içli Köfte Nasıl Pişirilir?

  1 kilo kayısıya ne kadar şeker konur?

  Ev Yapımı Kayısı Reçeli Tarifi İçin Malzemeler

  1. 1 kilo kayısı
  2. 1 kilo 250 gr toz şeker.
  3. 1 tatlı kaşığı tereyağı
  4. yarım limon suyu ya da 1 çay kaşığı limon tuzu.

  Kayısı reçeli nasıl yapılır püf noktaları?

  Kayısınız ekşi ve sertse bu miktarı biraz daha arttırarak reçelinizi yapabilirsiniz. Buradaki en mühim püf nokta kayısıları en az bir gece şekerle dinlendirmek. Bu sayede şeker eriyip kayısılarla beraber sulu bir hale gelecektir. Ekstra su ilavesi olmadan pişirmenizi sağlar.

  Taze kayısı reçeli kaç dakika kaynatılır?

  Kayısı reçeli kaç dakika kaynatılır? Bir gece önceden şekerde bekletilen kayısılar şekerlenirken aynı zamanda yumuşarlar. Bu sebepten böyle sert kayısılarla yapılan reçellerde pişirme süresi genellikle kaynamaya başladıktan sonra, kısık ateşte 30 dakikadır.

  Oktay Usta Kayısı Reçeli nasıl yapılır?

  Kayısılarımızı ve şekerimizi bir kat kayısı, bir kat şeker olarak tencereye koyuyoruz. Bademlerimiz tatlı ise onları da tencereye ekliyoruz. Bir gece boyunca tencerenin kapağı kapalı olarak bekletiyoruz. Ertesi gün tencereyi ocağa alıyoruz.

  Tam kıvamında kayısı reçeli nasıl yapılır?

  Küp küp yaptığımız kayısıların üzerine 1 kg toz şekeri döküp 1 gece tencerenin kapağı kapalı bir biçimde bekletelim. Ertesi gün şeker erimiş ve sulanmış olacak. Ocağa alıp kısık ateşte pişmeye bırakalım. Yaklaşık 30 ile 45 dakika arasında kıvam alacaktır.

  Kayısı marmelatı nasıl olur?

  Kayısı marmelatı yapmak için öncelikle kayısılar yıkanıp ortadan ikiye kesilir ve çekirdekleri çıkarılır. Tencereye alınır. Biraz kaynamaya başlayınca toz şeker üzerine dökülüp kayısılar yumuşayıncaya kadar pişirilir ve blenderdan geçirilir. En son limon suyu sıkılır ve 5 dk. daha kaynatılıp altı kapatılır.

  Kayısı Reçeli neden ekşi olur?

  Çok sıcak ya da çok soğuk yerlerde bekletilen reçeller ekşiyor, küfleniyor, şekerleniyor ve yenemez kıvama geliyor. Henüz yapım aşamasındayken doğru miktarlarda şeker kullanmamış olmak da şekerin süreç içerisinde şekerlenmesine neden olabiliyor.

  You might be interested:  Sazan Balığı Fırında Nasıl Pişirilir?

  Kayısı Reçeli dağılmaması için ne yapmalı?

  Kayısı Reçeli Tarifi- Tane Tane Dağılmayan Kayısı Reçeli Nasıl Yapılır?

  1. 2 kg kayısı yıkanır ve çekirdekleri ayrılır.
  2. Yeteri kadar suyun içine 2 tatlı kaşığı karbonat eklenir ve kayısılar içine alınarak bir gece karbonatlı suda bekletilir.
  3. Bir gün sonunda karbonatlı su süzülür ve kayısılar 2-3 kere yıkanır.

  Kayısı Reçeli Şekerlenmemesi için ne yapmalı?

  Kışa saklanacak reçellerin şekerlenmemesi için içine limon ya da limon tuzu katılmalıdır. Böylece şekeri kestirebilirsiniz.

  Reçelde limon tuzu ne işe yarar?

  Reçelin kristalleşmesini önlemek için pişirme sırasında limon suyu veya limon tuzu kullanılmalıdır. Reçele limon tuzu veya limon suyu katıldıktan sonra iki dakikadan fazla kaynatılmamalıdır.

  Reçel kaç dakika kaynatılır?

  Orta ateşte köpükleri kaşık yardımı ile alınarak kaynatılır. 45 dakika kadar kaynatılır ve ocaktan almaya yakın içerisine limon dökülür. Hazır olan çilek reçeli sıcak sıcak kavanozlara konarak ağızları iyice kapatılır. Çilek reçelini soğuduktan sonra afiyetle tüketebilirsiniz.

  Kayısı Reçeli nin olduğunu nasıl anlarız?

  a) Kontrol edilecek şuruptan bir miktarı alınır, tırnak üzerine veya temiz bir kaba damlatılır. Şurup yayılmıyor ve şeklini kaybetmiyor ise reçelin kıvamı tamamdır. b) Su dolu bir bardak içine kontrol edilecek şuruptan bir damla damlatılır. Eğer damla dağılmadan bardağın tabanına kadar inerse reçel kıvamını bulmuştur.

  Güneşte olan kayısı reçeli nasıl yapılır?

  Kayısılar yıkandıktan sonra çekirdeği çıkartılır ve bir tepsiye dizilir. Bunun üzerine her bir kilogram kayısıya 1.5 kg. şeker, 4 su bardağı su, kaynatılmış limon suyu ve limon suyuyla kestirilmiş sıcak şurup dökülür. Tepsi güneşin altında ağzı örtülerek bekletilir.