Kabak Tatlısı Nasıl Pişirilir?

Kabak tatlısı nasıl pişirilmeli? Kabakları geniş bir tencereye alın ve üzerine şekeri ekleyin. Tencerenin kapağını kapatın ve en az 3 saat ya da 1 gece tezgahta bekletin. Bekleme süresi sonrasında suyunu salan kabakları ocağa alın. Kapağı kapalı şekilde yumuşayana kadar yaklaşık 30-50 dk kontrollü olarak pişirin.
Kabak tatlısı tarifi Sulanmış kabaklarınızı isterseniz tencerede ocakta, isterseniz de fırında pişirebilirsiniz. Her şekilde çok lezzetli olacaktır. Ancak tencerede pişen kabak tatlısının rengi daha açık, kıvamı daha sulu olur. Fırında pişen kabak tatlısının ise suyu çekilir, meyveleri karamelize olur ve rengi esmerleşir.

Tatlı kabağı nasıl pişirilir?

Geceden bekletilen kabak kaynayana kadar orta ateşte, kaynadıktan sonra kısık ateşte yumuşayana kadar pişirin. Arada çatalla pişip pişmediğini kontrol edebilirsiniz. Soğuduktan sonra balkabağı tatlısı servis tabağına alınır, üzerine tahin gezdirilip dövülmüş ceviz serpilerek servis edilir.

Kabak tatlısı ne kadar sürede pişer?

Tencerenizin kapağını kapatın ve kabağı sulanıp şekerin erimesi için en az 4 saat mümkünse 1 gece oda sıcaklığında bırakın. Ertesi gün tencereyi (eğer büyük tencere kullandıysanız küçük ocağa) ocağa alın. Kısık ateşte iyice yumuşayana ve şurubu hafifçe koyulaşana kadar yaklaşık 50-55 dakika pişirin.

You might be interested:  Fırında Oğlak Nasıl Pişirilir?

Buzluktan çıkan kabak tatlısı fırında nasıl yapılır?

Fırında Kabak Tatlısı Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Bal kabaklarını 2-3 cm kalınlığında dilimleyin ve borcama aralık kalmayacak şekilde dizin.
 2. Üzerine tüm şekeri yayın, 180 derece önceden ısıtılmış fırında 25 dk. fırınlayın ve kabakların diğer yüzünü çevirerek 20 dakika daha fırınlayın.
 3. Ilıkken servis tabağına alın.

Kabak tatlısı nasıl yapılır püf noktaları?

 1. Kabağı Doğru Seçin. Nefis bir bal kabağı tatlısı yapabilmeniz için elinizin lezzetinden daha önde gelen bir detay vardır ki o da bal kabağını doğru seçmektir.
 2. Yıkayın ve Dilimleyin.
 3. Şekere Yatırın.
 4. Rengi ve Kıvamını Seçin.
 5. Kısık Ateşte Pişirin.
 6. Pişirince Dinlenmeye Bırakın.
 7. Sunumu Önemseyin.

1 kg bal kabağına ne kadar şeker konur?

1 kg soyulmuş kabak. 2 su bardağı toz şeker (400 gr) 1 su bardağı rondoda çekilmiş ceviz.

En güzel bal kabağı tatlısı nasıl yapılır?

Kabakları geniş bir tencereye alın ve üzerine şekeri ekleyin. Tencerenin kapağını kapatın ve en az 3 saat ya da 1 gece tezgahta bekletin. Bekleme süresi sonrasında suyunu salan kabakları ocağa alın. Kapağı kapalı şekilde yumuşayana kadar yaklaşık 30-50 dk kontrollü olarak pişirin.

Kabak tatlısı geceden bekletmeden nasıl yapılır?

Dilim limonlar üstüne koyulur, üzerine su ilave edilir. Kısık ateşte önce kapağı kapalı olarak 15 dk kadar pişirilir, daha sonra kapağı hafif açık olarak kabaklar yumuşayana kadar ve şekeri köpür köpür olup suyu şerbet kıvamı olana kadar pişirilir. Vanilya eklenecekse kapatmadan son 1-2 dakika önce eklenir.

Bal kabağı tatlısı ocakta kaç dakikada pişer?

Kabakların suyunu salması için en az 4-5 saat mümkünse 1 gece oda sıcaklığında bekletin. Tüm şekerin eriyip, kabaklar iyice suyunu saldığı zaman tencereyi ocak üzerine alın. Kabak tatlısını, kısık ateş üzerinde kabaklar iyice yumuşayıp, tatlının şerbeti hafifçe koyulaşana kadar yaklaşık 45-50 dakika kadar pişirin.

You might be interested:  Süt Mısır Düdüklüde Nasıl Pişirilir?

Kabak tatlısı yaparken tencerenin kapağı kapatılır mı?

Pişirirken tencerenin kapağı kapatılmamalı. Bu kapaktaki suyun tencereye akmasına ve sulanmasına neden olur. Kabakları mümkün olduğunca iri parçalar halinde kesmeliyiz.

Dondurucudan çıkan kabak nasıl pişirilir?

Buzluktan çıkardığımız kabağı uygun bir tencereye boşaltıp üzerine bir buçuk su bardağı toz şekeri ve bir bardak suyu da ekleyin. Tencerenin kapağını kapatıyoruz ve orta ateşte pişmeye bırakıyoruz. 40-45 dakika gibi sürede pişiyor.

Dondurulmuş yeşil kabak nasıl pişirilir?

Buzluktan Kabak Yemeği Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Tenceremize sıvı yağını koyuyoruz. Üzerine soğanları küp küp doğuruyoruz. Pembeleşince salçayı ilave ediyoruz.
 2. Buzluktan çıkarttığım kabakları ekliyoruz. Kısık ateşte ağzı kapalı biraz pişiriyoruz.
 3. Sulanacaktır. Zaten suyu çektiği zaman biraz sıcak su ilave ediyoruz.

Buzluktan çıkan kabak nasıl kızartılır?

Buzluk İçin Kabak Kızartması (Kabak Oturtma İçin) Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Kabakları güzelce yıkıyoruz. İki başını alıyoruz.
 2. Sıvı yağda çok yakmadan dikkatlice kızartıyoruz.
 3. Borcama veya yayvan bir tabağa alıyoruz.
 4. Buzluğunuzda yer varsa kaba koyarsanız ezilmez daha iyi olur.

Kabak tatlısının parlak olması için ne yapmalı?

Rengi güzel ve parlak olması için; kabaklar yumuşadığında ve rengi koyulaştığında (bende 4, 5 saatte oldu) başlangıçta eklemediğimiz son 1 bardak şekeri de kabakların üzerine döküyoruz ve bu sefer tencerenin kapağı açık bir şekilde yarım saat de bu şekilde pişirmeye devam ediyoruz ve tatlımızın altını kapatıyoruz.

Sert kabak tatlısı nasıl yapılır?

Kabakları en az yarım gün bu suda bekletin. Ne kadar sert bir kabak istiyorsanız süreyi o kadar uzatın. Kabakları yeterli bekletmenin ardından iyice yıkayın ve bir saat kadar temiz suya yatırın. Kabaklar temiz suda dinlenirken bir tencerede suyu ve toz şekeri eriterek 5 dakika kadar kaynatın ve serinlemeye bırakın.

You might be interested:  Fırında Turna Balığı Nasıl Pişirilir Uzmantv?

Kabak tatlısı için kabak nasıl seçilir?

Bal kabağını bütün halde alacaksanız öncelikle kabuğunu mutlaka incelemelisiniz. Kabuğunda farklı benekler, çatlaklar varsa o kabağı asla almamalı, olabildiğince çatlaksız, yarasız olan bal kabaklarını tercih etmelisiniz. Aynı şekilde kabuğun mat olması da önemli.

Dondurulmuş bal kabağı nasıl pişirilir?

Buzluktan çıkardığımız kabağı uygun bir tencereye boşaltıp üzerine bir buçuk su bardağı toz şekeri ve bir bardak suyu da ekleyin. Tencerenin kapağını kapatıyoruz ve orta ateşte pişmeye bırakıyoruz. 40-45 dakika gibi sürede pişiyor.

Kireçsiz Kıtır kabak tatlısı nasil yapılır?

Balkabağı Reçeli (Kireçsiz) Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Kabağı soyalım yeşil kısmını tamamen keselim(bu kısmı çorba yapımında kullanabilirsiniz).
 2. Yıkayıp süzdürelim.
 3. İyice süzülen kabağımızı dilediğimiz şekilde doğrayalım.
 4. Pişireceğimiz tencereye kabağı alalım.
 5. Üzerine şekeri limontuzu tarçın ve karanfil ilave edelim.

Sert kabak tatlısı nasıl yapılır?

Kabakları en az yarım gün bu suda bekletin. Ne kadar sert bir kabak istiyorsanız süreyi o kadar uzatın. Kabakları yeterli bekletmenin ardından iyice yıkayın ve bir saat kadar temiz suya yatırın. Kabaklar temiz suda dinlenirken bir tencerede suyu ve toz şekeri eriterek 5 dakika kadar kaynatın ve serinlemeye bırakın.

Kabağın tadı neden acı olur?

Kabakların acı olmasının birçok sebebi olabilir. Kabaklar suya ihtiyaç duyan sebzelerdir eğer suyu az bırakılıp güneş altında çok kalırsa acı olma eğilimi gösterebilirler. Kabağın toprağında kullanılan gübre bile kabağın tadını etkiler.