Istakoz Yumurtası Nasıl Pişirilir?

Istakoz Nasıl Pişirilmelidir, haşlama tekniğine göre önce büyük bir tencerenin içerisine suyu koyalım kaynatalım ve ardından kaynamış olan suyun içerisine tuz ilave edelim. Canlı olan ıstakozu deniz suyunda ya da kaynamış olan tuzlu suyun içerisine atarak yaklaşık olarak 3 dakika kadar pişirilmelidir.

Istakozu ızgarada pişirmek nasıl yapılır?

Istakozu ızgarada pişirmek de lezzet bakımında önemli artılar sunmaktadır. Bu işlemi yapmak için yani ıstakozu ızgarada pişirmek için, hepsinden önce ıstakoz canlı bir haldeyken kesici bir alet vasıtasıyla diklemesine tam ortadan ikiye bölmek gerekmektedir.

Istakozu ızgarada pişirmek önemlidir.?

Bu işlemi yapmak için yani ıstakozu ızgarada pişirmek için, hepsinden önce ıstakoz canlı bir haldeyken kesici bir alet vasıtasıyla diklemesine tam ortadan ikiye bölmek gerekmektedir. Her ne kadar lezzet açısından ızgara daha iyi sonuç verecek olsa da, ıstakoz genelde haşlanarak pişirilen bir deniz ürünüdür.

Nasıl yapılır canlı ıstakozu haşlama yöntemi?

Bu yönteme göre, yani haşlanarak pişirilen ıstakoz daha kolay ve basit bir biçimde servis edilir. Haşlama yöntemine göre, canlı ıstakozu kaynayan tuzlu suda asgari 3 dakika pişirmek gerekir.