Gulik Otu Nasıl Pişirilir?

Gulik otunu doğrayıp azar azar soğanlı harca ekleyiniz. Daha sonra 20 dakika kavurunuz. Daha sonra 1 bardak su ekleyiniz ve pirinçleri de ilave ediniz. Kısık ateşte tencerenin kapağını örtüp 35-40 dakika ağır ağır pişiriniz. Sonrasında dilerseniz yoğurt dilerseniz de sade olarak tüketebilirsiniz.

Gulik yemegi nasil yapilir?

Çiriş Yemeği (Namı Diğer Gulik) Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Öncelikle küp olarak doğradığımız soğana sarımsakları ve şekeri ekleyip hafif karamelize olana kadar kavuruyoruz.
 2. Salçaları ekleyip kavurmaya devam ediyoruz.
 3. Doğradığımız çirişi azar azar soğanlı harca kavura kavura ekliyoruz.

Gülbahar otu nasıl pişirilir?

Tencereye sıvı yağı koyup içine doğradığınız soğanları ilave edin. Soğan kavrulunca içine çiriş otunu boşaltın. Biraz kavurduktan sonra içine tuz ve pul biberini ilave edin çiriş otu suyunu salıp iyice kavrulduktan sonra üzerine yumurtaları kırın yumurta pişince servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Gulik otunun faydaları nelerdir?

ÇİRİŞ OTUNUN (GULİK) FAYDALARI

– İdrar yolu enfeksiyonlarında tedavi sürecinin hızlanmasına yardım eder. – Çiriş otunun suyu sivilce ve egzama gibi cilt sorunlarının iyileşme sürecine katkı sağlar. – İçindeki vitaminler sayesinde, saç dökülmelerini azaltır, saç köklerinin daha güçlü olmasını sağlar.

Çiriş otu nasıl tüketilir?

Çiriş otunun yemeği yapılabildiği gibi böreklere ve çorbalara da eklenerek tüketilebilir. Çay şeklinde hazırlamak istenirse; çiriş bitkisinin yaprakları kaynar suda demlenir, biraz ılıması beklenir ve balla karıştırılarak içilebilir. Oldukça lezzetli bir tada sahip olan çiriş otu sade olarak da yenebilir.

You might be interested:  Iyi Bir Kavurma Nasıl Pişirilir?

Gulik otu nerede yetişir?

Çiriş otu ülkemizin hemen her tarafında yetişebilen nadir bitkiler arasındadır. Yoğunluklu olarak Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişen bu ot aynı şekilde Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun pek çok şehrinde de görülür.

Kilorik nasıl yapılır?

Yağın içerisine salça katılıp kavrulur domates ilave edilir domatesler pişince 3litre kaynar su tuz ve limon tuzuda tencereye ilave edilir. Su kaynarken patates nohut et ve bulgur yuvarlaması eklenir. Yukarıya doğru çıktıktan sonra 3-5 dakika dahakaynatıp naneyide ilave edip çorbanızı dinlendirip servis yapabilirsiniz.

Çirişli bulgur pilavı nasıl yapılır?

Çiriş otunuzu doğrayıp tuzlu suya koyun ve 10 dakika bekletin beklettiğiniz otunuzu derin bir tencereye koyun üzerine 2 bardak soğuk su koyup ocağınıza koyun. 5 dakika kaynadıktan sonra suyunu süzün. Tencerenize yağınızı koyup üzerine otunuzu koyun ve bulgurunuzu da katıp karıştırın.

Sirim otu nasıl Pisirilir?

Çiriş Otu Yemeği Nasıl Yapılır?

 1. Zeytinyağını bir tencereye alıp ısıtın. Üzerine soğanı yemeklik doğrayıp kavurun.
 2. Domates salçasını ekleyip kavurmaya devam edin.
 3. Üzerine çıkacak kadar sıcak su ilave edip tencerenin kapağını kapatın.
 4. Ocaktan alıp 10-15 dakika dinlendirdikten sonra servis yapın.

Gelincik otu yemeği nasıl yapılır?

Gelincik otu kavurması: Gelincik otlarını temiz olana ve toprakları gidene kadar yıkayın. Daha sonra temizlenen otları ıspanak doğrar gibi doğrayın. Bir teflon tavaya bir miktar zeytinyağı ilave edin. Zeytinyağı ile beraber bir tane doğranmış soğanı kavurun.

Çakşır otu ne işe yarar?

Çakşır otunun en çok bilinen faydası, vücutta afrodizyak etkisi yaratarak cinsel gücü artırıcı bir özellik göstermesi. Bunun yanı sıra çakşır otu, kaslarda ve eklemlerde oluşan ağrıları dindiriyor. Sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek oluyor.

Çiriş otu zararları nelerdir?

Özellikle daha önce hiç yemeyenlerin içi rahat olabilir çünkü çiriş otunun bilinen hiçbir zararı yok.

You might be interested:  Pastırmalı Kuru Fasulye Nasıl Pişirilir?

Çiriş otu çiğ yenir mi?

Zambakgiller ailesine ait, özellikle Doğu, Güneydoğu Anadolu ile Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde endemik olarak yetişen çiriş otunun tadı oldukça lezzetli ve birçok farklı şekilde tüketilebiliyor. Çiğ olarak yenebildiği gibi, etli ve zeytinyağlı yemeği yapılıyor. Haşlaması üzerine yoğurt ya da yumurta konarak yeniyor.

Çiriş otu hangi hastalığa iyi gelir?

Çiriş otunun faydaları nelerdir?

 • – Basur tedavisinde kullanılır.
 • – Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • – Adet söktürücü özelliği vardır.
 • – Kadınlarda görülen vajinal akıntılara karşı faydalıdır.
 • – Saçkıran tedavisinde kullanılır.
 • – İdrar söktürücü özelliği vardır.
 • – Romatizma kaynaklı ağrıları geçirir.
 • Yoğurtlu çiriş nasıl yapılır?

  Kaynatın ve rengi değişene kadar haşlayın. Haşlanan otu suyundan arındırın. Tavanın içerisine yağları alın ve çiriş otunu ilave edin. 3-4 dakika kadar kavrulan çiriş otunun üzerine baharatlarını ilave edin ve servis tabağına alın. Sarımsaklı yoğurdu ve yağda pulbiberi hazırlayıp, çiriş otu kavurmasının üzerine ekleyin.

  Çiriş otu tadı nasıl?

  tadı ıspanak ve pırasa arasında olup pişirdikten sonra görüntü olarak ıspanaktan ayırmak neredeyse mümkün değildir.