Gölevez Nasıl Pişirilir?

Gölevez Yemeği Tarifi Nasıl Yapılır?

 • Gölevez yemeği nasıl yapılır?
 • Daha sonra bıçakla doğrayın.
 • Düdüklü tencereye yağı, salçaları ve tuzu atıp 1 dakika kavurun ve ardından limon suyunu ilave edin.
 • 5 dakika kadar kavurun.
 • Daha sonra suyu da ekleyip kapağını kapatıp 25 dakika kadar pişirin.
 • Öncelikle golevezler küp küp doğranır. İçine limonu dilimleyip güzelce ovularak yıkanır. Daha sonra soğan doğranır tencereye alınıp içine zeytin yağını ekledikten sonra soğanlar hafif pembeleşinceye kadar kavrulur.

  Gölevez nedir nasıl tüketilir?

  Diğer adı ‘Gölevez’ olan Akdeniz sebze

  Çiğken kalsiyum oksalat kristalleri içeren ve de keskin bir tadı olan kolokas, pişirilirken bamya gibi bir salgı salgılamaktadır. Bu salgının önlenmesi için üzerine limon sıkılarak pişirilmelidir. Yemeği; patates yemeği gibi yapılabilir.

  Etli gölevez Yemeği nasıl yapılır?

  ETLİ GÖLEVEZ YEMEĞİ NASIL YAPILIR? Gölevezi yıkayıp kabuğunu soyun ve ceviz büyüklüğünde küpler halinde doğrayın. Kuşbaşı etleri ve margarini orta boy bir tencereye aktarın. Orta ısılı ateşte, sık sık karıştırarak 5-6 dakika, etler suyunu verip tekrar çekinceye kadar kavurun.

  Gölevez kızartması nasıl yapılır?

  Gölevez Kızartması Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Patates tadında eş değer olan gölevez de patates gibi kızartılır.
  2. Gölevezin dışı soyulur uzun uzun doğranır tuzlanır ve yağda kızartılır ????
  3. Hafif kızardıktan sonra ortalama 5 dakika içinde kızarıyor.

  Etli gölevez nerenin yemeği?

  Kolakas. Kolakas, gölevez de denilen, Kıbrıs’ta çok sevilen patatese çok benzeyen bir bitkidir. Bir adedi 4-5 kiloyu bulabilir. Kolakas yemeği de tavuklu ve etlisi olan, etli ya da tavuklu patates gibi yapılan bir yemektir.

  You might be interested:  Arı Mama Nasıl Pişirilir?

  Gölevez nerede yenir?

  Türkiye’de özellikle Akdeniz bölgesinde sevilerek tüketilen bu bitki, ağırlıklı olarak Antalya’nın Alanya ve Gazipaşa ilçeleri ile Mersin’in Anamur, Bozyazı ve Silifke ilçelerinde üretiliyor.

  Gölevez ekimi ne zaman yapılır?

  Gölevez Tohumu Ne Zaman Ekilir? Gölevez yetiştiriciliği ve çoğaltma işlemleri çoğunlukla yumrular üzerinden yapılıyor. Yavru yumrular ortalama 10-15 cm derine, 60-70 cm aralıklarla ekilerek yetiştiriliyor. Yumru ekimi nisan ayında yapılıyor, ortalama 7-8 ay sonra aralık ayında hasada başlanıyor.

  Gölevez nedir faydaları nelerdir?

  Taro (Gölevez) 6 Şaşırtıcı Faydası

 • Taronun kalorisi düşüktür ve besin değeri yüksektir.
 • Cips, yemek, püre ve çorba halinde tüketebileceğiniz bir sebzedir.
 • Lif içerdiği için diyet yapanlara kilo verme sürecinde yardım eder.
 • Taro sebzesi ve yaprağı çeşitli şekillerde tüketime uygundur.
 • Gölevez düdüklüde kaç dakikada pişer?

  Yaklaşık 40 dakika kadar pişiyor.

  Kolokas nasil yapilir?

  Tavukları tencerede kendi suyunda biraz soldurun. Yaklaşık 2 çorba kaşığı sıvı yağ ile harmanladıktan sonra kolakasları doğrayıp tencereye koyun. Kısık ateşte 5-10 dk karıştırmadan bırakın. Limon suyunu, domatesi, tuz ve karabiberi koyduktan sonra kaynamasını bekleyin.

  Bullez ne demek?

  kış aylarında mersin’de bazı pazarlardaki bazı satıcılarda bulunabilecek kök sebze. kıbrıs’ta yaygın olduğu söylenir. büllez de denir. standart kızartmadan farklı bir yöntemle yapılan kızartması damaklara şölen yaşatır. toprak altında yetişen sebzelerden biridir.

  Mersin yöresel yemekleri nelerdir?

  Mersin’de bulgura dayalı yiyecek türlerinin başlıcaları: Analı Kızlı, Kısır, Batırık, Öğcel, Sini Köftesi, Fellah Köftesi, Lepe (Lapa, Yumurtalı Köfte, Susamlı Köfte, Etli Döğme Pilavı, Keşkek, Gavırga, Kapana Humus Yemeği, Erik Yemeği, Topalak Çorbası, Yüzük Çorbası, Tatar Çorbası.