Döküm Tencerede Yemek Nasıl Pişirilir?

Yapılışı:

 • En az 12 saat marine ettiğiniz etleri yağından sıyırın.
 • Her iki yüzüne de tuz ve karabiber serperek lezzetlendirin.
 • Önceden iyice ısıttığınız döküm tava ya da ızgaraya eti alın.
 • 1 dakika boyunca kımıldatmadan pişirin, 1 dakika sonunda 45 derecelik bir açıyla yan çevirin ve 1 dakika daha pişirin.
 • Kağıt havlu yardımıyla ağır hareketlerle fazla suyunu alarak kurulayın. Ardından ısıya dayanıklı (zeytinyağı, susam yağı, Hindistan cevizi yağı vb) bir yağ ile iç kısmını yağlayın. Fazla yağını yine bir kağıt havlu yardımıyla alın. Isınmış fırının içinde ters bir biçimde 1 saat kadar 180-200 derecede pişirin.
  Döküm tencere ve tavalarda kızartma, sote ve kavurma gibi pişirme yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Kolay çizilmezler ve hijyeniktirler. Döküm tavalar genelde et ürünleri için kullanılsa da, omlet, kek, kurabiye gibi farklı yemeklerde de kullanılabilirler.

  Döküm tencerede ne yemekler yapılır?

  Döküm Tavada Pişirdiğinizde Lezzeti Tavan Yapacak 11 Şahane Tarif

 • Fırında Sebzeli Köfte Tarifi.
 • Cızbız Bonfile Tarifi.
 • Fırında Mantarlı Tavuk Tarifi.
 • Karamelize Soğan Tarifi.
 • Karides Tava Tarifi.
 • Pofuduk Krep Tarifi.
 • Mısır Ekmeği Tarifi.
 • Beef Stroganoff Tarifi.
 • Döküm tencerede ne Pişirilmez?

  ‘Döküm tencerede asidik yemekler pişirilmez, yoksa zehirli hale gelir.

  You might be interested:  Barakuda Balığı Nasıl Pişirilir?

  Lava tencere ilk nasıl kullanılır?

  Bunun için, ilk önce tencereyi sudan geçirin. Ardından, bir bulaşık süngeri ve bulaşık deterjanı ile güzelce yıkayın. Yıkadıktan sonra da güzelce durulayın. Kuruladıktan sonra tekrar yağlayın ve bir kağıt havlu yardımıyla fazla yağını alın ve yağı tavanın her bir tarafına güzelce yedirin.

  Döküm tavada ne Pişirilmez?

  Kesinlikle Demir Döküm Tava veya Tencerede Pişirmemeniz Gereken 6 Yemek

 • 1- Yumurta. Yepyeni ve tertemiz bir demir döküm tava aldığınızda yapacağınız en büyük hatalardan biri içinde yumurta pişirmek olacaktır.
 • 2- Domates Sosu.
 • 3- Tatlılar.
 • 4- Narin Balıklar.
 • 5- Soğuk Yiyecekler.
 • 6- Sulu Yemekler.
 • Döküm tencerede yemek kalır mı?

  Ayrıca döküm tencere buzdolabına konur mu sorusunun cevabı da evettir ve böylece istediğiniz yemeğin uzun süre soğuk kalmasını da sağlayabilirsiniz.

  Döküm tencerede kavurma nasıl yapılır?

  Döküm bir tavada 4 yemek kaşığı zeytinyağını kızdırın. 1 adet yemeklik ince doğradığınız soğanları tavaya ekleyin. Renk alan soğanların üzerine 3 adet doğranmış yeşil biber ekleyin ve sotelemeye devam edin. Sotelik doğradığınız 600 gram dana etini ilave edin.

  Lava döküm tava da neler yapılır?

  Döküm tavada dana biftek, antrikot gibi parça etlerin yanında döküm tavada et sote gibi yemekler de hazırlamanız mümkün; ancak et pişirme hususunda dikkat edilecek noktalar atlandığında, etin her türlüsünü tüketen müdavimlerinin bile burun kıvırabileceği sonuçlar ortaya çıkabilir ne yazık ki.

  En iyi döküm tencere markası hangisi?

  En iyi Döküm Tava Öneri Listesi

  Sıra Model İyiÖneri Puanı
  1 Lava 10/9.7
  2 Hecha Döküm 10/9.8
  3 Sinbo SP-5218 10/9.7
  4 Lava 10/9.7

  Döküm tencere özelliği nedir?

  Döküm tava yapışmaz yüzeyi ile daha az yağ kullanmanıza destektir. 2. Enerji tasarrufu sağlarlar. Döküm tava ısıyı uzun süre muhafaza ettiğinden, daha az enerji ile yavaş pişmesi gereken yemekleri daha lezzetli pişirebilirsiniz.

  You might be interested:  Lokum Gibi Dana Eti Nasıl Pişirilir?

  Yeni alınan tencere nasıl kullanılır?

  İlk kullanacağınız zaman tencerenin dibine 2 yemek kaşığı kadar yağ ekleyin, elinize bir miktar pamuk alarak iyice yer yerine yedirin hafif bastırarak. Ve tencereniz hazır! Artık lezzetli yemekler pişirebilir, maharetlerinizi sergileyebilirsiniz.

  Döküm tava ilk kullanımda nasıl temizlenir?

  Ham döküm tavanızı kullanmadan önce, toz ve kirlerden arındırmak için bulaşık süngerinin yumuşak kısmına az miktarda bulaşık deterjanı dökerek temizleyin. Tavayı iyice duruladıktan sonra kurulayın.

  Lava döküm tencere temizliği nasıl yapılır?

  Döküm tavalar bulaşık makinesinde yıkanmak için uygun değildir. Elde yıkamanız ve mümkünse sıvı sabunla -evet sıvı sabunla- yıkayıp güzelce durulamanız, ardından havlu peçete ile silmeniz paslanma tehlikesini ortadan kaldıracaktır.

  Döküm tavada neye dikkat edilmeli?

  Camsı yapıda olması paslanmaya karşı tavayı koruduğu gibi deterjan ile yıkanmasında da bir sakınca yoktur. Bunun dışında yüksek sıcaklıklara dayanması, mikrop tutmama özelliği, dayanıklı ve sert yapıda olması emaye kaplı döküm tavaların tercih edilmelerine neden olmaktadır.

  Emaye kaplı döküm tava zararlı mı?

  Camın eritilmesiyle ortaya çıkan emay malzemesi kullanılarak uygulanır. Diğer tüm kaplama yöntemleriyle karşılaştırıldığında pişirme sırasında kullanılan %100 sağlıklı tek kaplamadır. Kullanılan malzeme sayesinde emaye kaplama demir döküm tavalar leke tutmaz, çizilmez ve yıpranmaz. Antibakteriyeldir.

  Döküm tavada patates kızartması olur mu?

  Dökme demir tava kullanarak bu sorunu tamamiyle ortadan kaldırabilirsiniz. Üstelik sadece bu soruna neden olmaz. Çok çabuk ısınan ve geç soğuyan döküm tavalar patateslerin lezzetli bir şekilde pişmesine yardımcı olur. Patatesler yanmadan, kahverengi çıtır bir tat kazanır.