Dereotlu Bakla Yemeği Nasıl Pişirilir?

Dereotlu bakla yemeği, düdüklü tencerede en düşük ısı da 30 dakikada pişirildi. Ön Hazırlık: Baklanın iki ucu kesilecek, yıkanacak, süzülecek ve uygun irilikte doğranacak. Doğranmış bakla bol su içinde bekletilecek. Soğan yemeklik doğranacak. Yeteri kadar dereotu kıyılacak ve 1.5 çay bardağı kaynar su hazır edilecek.

Baklaya dereotu konulur mu?

Baklalar piştikten sonra ince kıyılmış dereotunu ekleyip karıştırın ve servis edin.

Yogurtlu taze bakla nasıl yapılır?

Yoğurtlu Bakla Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Baklaların uçlarını kesip kılçıklarını soyarak temizliyoruz.
 2. Soğanı yemeklik doğruyoruz ve yağda kavuruyoruz.
 3. Doğradığımız baklaları ekliyoruz kapağını kapatarak rengi soluncaya kadar tutuyoruz.
 4. Üzerini geçecek kadar su ekliyoruz ve pişmeye bırakıyoruz.

Zeytinyağlı baklaya sarımsak katılır mı?

Tencereye zeytinyağını, soğanı, sarımsağı, tuz ve şekeri alın. Orta ateşte sadece 1 dakika kadar kavurun, baklaları içine ekleyerek 2 dakika kadar kavurmaya devam edin. 1 yemek kaşığı unu ve suyu baklalara ekleyerek karıştırın. Tencerenin kapağını kapatıp 40-45 dakika kadar pişirin.

Zeytinyağlı baklaya salça konur mu?

Baklalar yıkanır, ayıklanarak ortadan 2’ye veya 3’e kırılır. İnce doğranmış soğan zeytinyağında kavrulur. Pembeleşince salçası koyulur sonra baklalar ilave edilerek karıştırılır üzerine dereotu serpiştirilir. Sıcak suyu ilave edilerek ağzı kapalı olarak normal ateşte pişirilir.

You might be interested:  Kuşkonmaz Nasıl Pişirilir Oktay Usta?

Bakla yemeğinin yanına ne iyi gider?

Taze Bakla Yemeğinin Yanına Ne Gider?

 • Taze bakla yemeğinin yanına mis gibi bir pirinç pilavı ilave edebilirsiniz.
 • Sofranıza patates salatası, marul salatası gibi salata çeşitleri ekleyebilirsiniz.
 • Taze bakla yemeğinin, sarımsaklı yoğurt ile servis yapılması tavsiye edilir.
 • Bakla hangi mevsimde yetişir?

  Bakla hangi mevsimde yetişir? Bakla tohumu soğuk iklimlere dayanıklı bir bitki olduğu için sonbahar ayında ekimi yapılabilir. İlkbahar aylarında da ekimi gerçekleştirilebilir. Fide halinde dikimi yapılacak ise ilkbahar sonlarında da dikilebilir.

  Antep usulü bakla yemeği nasıl yapılır?

  Antep Usulü Yoğurtlu Bakla Nasıl Yapılır?

  1. Kuşbaşı etleri bir tencereye alıp üzerine su ekleyin ve haşlayın.
  2. Ayıklanmış baklaları yemeklik doğrayıp soğuk su dolu kabın içinde bekletin.
  3. Taze soğanları baklaların büyüklüğünde doğrayın.
  4. Derin bir tencerede zeytinyağı, yoğurt ve yumurtayı karıştırın.

  Bakla borani nasıl yapılır?

  Baklaları 1-1,5 cm genişliğinde kesip kararmaması için hemen bu suyun içine atın. Bir tencereye zeytinyağını alıp ince doğranmış soğanı az bir su ilavesiyle (zeytinyağ yanmasın diye) kavurun. Üstüne baklaları ilave edip kendi suyuyla 5-6 dakika daha kavurun. Üstüne yıkayıp suyunu süzdüğünüz bulguru ekleyin.

  Bakla yoğurtla yenir mi?

  Yoğurtlu bakla hafif ve zeytinyağlı bir yemek olduğu için daha doyurucu bir menü için yanına fırında tavuk veya et kavurması gibi yemekler ekleyebilirsiniz.

  Baklaya un konur mu?

  Bakla Tarifinin Püf Noktası

  Un ilave etmek baklalarınızın rengini korumaya yardımcı olacaktır.

  Zeytinyağlı baklaya şeker konur mu?

  Şeker bazı sebzelere çok yakışır onları daha da lezzetlendirir bakla da o sebzelerdendir ve biz ailece zeytinyağlıları biraz daha şekerli seviyoruz. Siz isterseniz şekerini daha az atın ama bakla bence bu oranı iyi kaldırıyor. Zeytinyağlılar çok sulu olmaz

  You might be interested:  Banvit Piliç Schnitzel Nasıl Pişirilir?

  Zeytinyağlı iç bakla yemeği nasıl yapılır?

  Tencerede zeytinyağını ısıtın. Üzerine küp kesilmiş soğanı ve sarımsağı katıp kavurun. Temizlenmiş iç baklayı katıp bir iki kere çevirdikten sonra kesme şekerini, tuz ve suyu ekleyip pişirin. İç baklamız yumuşadıktan sonra üzerine dereotunu serperek ılık ya da soğuk servis edin.

  Taze bakla yemeğine salça konur mu?

  Baklaları ince ince doğrayıp limonlu suda bekletin(kararmaması için). Tencerede sıvıyağda soğanı pembeleştirin. Doğranmış domatesi ve salçayı ekleyip 1-2 dakika daha çevirin. Doğranmış bakla ve baharatları da ekleyip üzerini örtecek kadar sıcak su ekleyin.

  Taze bakla yemeğine domates konur mu?

  Doğradığınız domatesleri de tencereye alın ve domatesler kendini bırakıncaya kadar karıştırarak pişirin. Ardından domates salçasını kavurun ve süzülen baklaları tencereye alın. Tuzu ilave ettikten sonra suyunu ekleyin ve tencerenin kapağını kapatıp kısık ateşte baklalar yumuşayıncaya kadar pişirin.

  Baklaya domates konur mu?

  Yapışmaz bir tencereye yemeklik doğranmış soğan ve zeytinyağını alarak soğanlar suyunu salıp çekene kadar kavuruyoruz. Süzülen baklaları ekleyip 5 dakika da öyle kavurarak domates sosunu ilave ediyoruz. Tuz ve şekerini de ekleyip kısık ateşte domates suyunu çekene kadar yemeğimizi buharda pişiriyoruz.