Çiriş Yemeği Nasıl Pişirilir?

Nefis ve Lezzetli Sebzeli Yemekler ‘mizden Harika Bir Tarif Olan Çiriş Yemeği Hazırlanış : Soğanı yemeklik doğrayıp tencereye alıyoruz. Yağı ekleyip hafif sararana kadar pişiriyoruz.

Çiriş otu yemeği nasıl yapılır?

Tencereye sıvı yağı koyup içine doğradığınız soğanları ilave edin. Soğan kavrulunca içine çiriş otunu boşaltın. Biraz kavurduktan sonra içine tuz ve pul biberini ilave edin çiriş otu suyunu salıp iyice kavrulduktan sonra üzerine yumurtaları kırın yumurta pişince servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bulgurlu çiriş yemeği nasıl yapılır?

 1. Soğanı yemeklik doğrayıp tencereye alın.
 2. Yağı ekleyip hafif sararana kadar pişirin.
 3. İri iri doğradığınız çiriş otlarını ve bulguru ilave edin.
 4. Üzerine çıkacak kadar sıcak su ilave edip ağzını kapatın.
 5. Bulgurlar yumuşayınca yemeğiniz pişmiş demektir.
 6. 10-15 dakika kadar dinlenen yemeğimiz servise hazır.

Yoğurtlu çiriş nasıl yapılır?

Kaynatın ve rengi değişene kadar haşlayın. Haşlanan otu suyundan arındırın. Tavanın içerisine yağları alın ve çiriş otunu ilave edin. 3-4 dakika kadar kavrulan çiriş otunun üzerine baharatlarını ilave edin ve servis tabağına alın. Sarımsaklı yoğurdu ve yağda pulbiberi hazırlayıp, çiriş otu kavurmasının üzerine ekleyin.

You might be interested:  Antep Yuvalaması Nasıl Pişirilir?

Çiriş ile neler yapılır?

Ülkemizde en çok Akdeniz ve Ege’de yetiştirilen çiriş otu, genellikle Mart ve Nisan aylarında toplanır. Vitamin bakımından zengin olan bu besin; pilav, börek, çorba ve sulu yemeklerde kullanılır. Antioksidan özelliği sayesinde vücudun hastalık direncini arttırır.

Çiriş otu pilavı nasıl yapılır?

Yıkanmış olan çiriş otları kesilerek pilava hazır hale getirilir. 3 ya da 4 e bölmeniz yeterli olacaktır. Pilav tenceremizin içine yağlarımızı koyup, eriyince çiriş otları eklenerek, tuz ve karabiber ile güzelce kavrulur. Kavrulan otların üzerine bulgurlar eklenir ve karıştırılır.

Çakşır otu yemeği nasıl yapılır?

Çaşırın uç kısımlarını temizleyip suda haşlayın. Tuz ilave edin. Haşlanan çaşırları soğuk suya atıp acısının çıkması için yaklaşık 30 dakika bekletin. Sudan çıkarıp ince ince kıyın.

Çiriş haşıl nasıl yapılır?

Çirişler (gulik) yıkanarak doğranır. Su ile pişirilir. Biraz kaynadıktan sonra üzerine bulgur ilave edilip yumuşayıncaya kadar kaynatılır. Un ve tuz eklenerek 10 dk daha pişirilir.

Çiriş otu hangi yöreye ait?

Elazığ, Tunceli, Bingöl başta olmak üzere bölge genelinde bir çok ilde doğal olarak yüksek rakımlarda yetişen yöresel adıyla gulik otu olan çiriş otunun birçok hastalık için de şifa deposu olduğu belirtiliyor.

Çiriş otu nasil saklanır?

Sararan yaprakları seçilir, yapraklarının uçları sararmaya başlamışsa kesilir ve tek tek ayrılan çiriş yaprakları pırasa gibi iki, üç kez yıkanarak temizlenir. Temizlenen çiriş otları eğer saklanacak ise haşlanmadan buzdolabı poşetlerine konarak buzdolabında saklanabilir.

Çiriş otunun faydaları nelerdir?

İdrar yolu enfeksiyonlarının daha hızlı bir şekilde geçmesine yardım ediyor. Çiriş otunun suyu sivilce ve egzama gibi cilt sorunlarının iyileşme sürecine katkı sağlıyor. Yine içindeki vitaminler sayesinde çiriş otu, saç dökülmelerini azaltıyor, saç köklerinin daha güçlü olmasına destek oluyor.

You might be interested:  Fırında Bütün Antrikot Nasıl Pişirilir?

Çiriş otu suyu nasıl yapılır?

Çiriş otunun yemeği yapılabildiği gibi böreklere ve çorbalara da eklenerek tüketilebilir. Çay şeklinde hazırlamak istenirse; çiriş bitkisinin yaprakları kaynar suda demlenir, biraz ılıması beklenir ve balla karıştırılarak içilebilir. Oldukça lezzetli bir tada sahip olan çiriş otu sade olarak da yenebilir.

Gulik otu yemeği nasıl yapılır?

Çiriş Yemeği (Namı Diğer Gulik) Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Öncelikle küp olarak doğradığımız soğana sarımsakları ve şekeri ekleyip hafif karamelize olana kadar kavuruyoruz.
 2. Salçaları ekleyip kavurmaya devam ediyoruz.
 3. Doğradığımız çirişi azar azar soğanlı harca kavura kavura ekliyoruz.

Kiriş sebzesi nasıl yapılır?

Kiriş Yemeği (Gulik) Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Kirişlerimizi güzelce yıkayıp kesiyoruz ve haşlanmış suda fazla öldürmeden haşlıyoruz.
 2. Bir tencereye yağ koyuyoruz.
 3. Yumurtaları kırıp pişiriyoruz.
 4. Topak topak olacak şekilde üstüne haşlanmış kirişleri ekleyip tuz ve pulbiberini de ekleyip 15 dk pişiriyoruz.

Çiriş otunun faydaları ve zararları nelerdir?

Çiriş otunun suyu sivilce ve egzama gibi cilt sorunlarının iyileşme sürecine katkı sağlıyor. Yine içindeki vitaminler sayesinde çiriş otu, saç dökülmelerini azaltıyor, saç köklerinin daha güçlü olmasına destek oluyor. Saçkıran gibi daha ciddi saç sorunlarının da iyileşmesinde önemli rol oynadığı biliniyor.

Çiriş otu suyu nasıl yapılır?

Çiriş otunun yemeği yapılabildiği gibi böreklere ve çorbalara da eklenerek tüketilebilir. Çay şeklinde hazırlamak istenirse; çiriş bitkisinin yaprakları kaynar suda demlenir, biraz ılıması beklenir ve balla karıştırılarak içilebilir. Oldukça lezzetli bir tada sahip olan çiriş otu sade olarak da yenebilir.

Kardi otu nasıl yapılır?

Kardi otunu sıcak suda 5 saat bekletin mercimeği de sıcak suda bekletin. Sıvı yağı tencereye alıp soğanı küçük doğrayıp tencere ye alın. Kıymayı da ekleyip iyice karıştırıp soğanlar pembeleşince kardi otu mercimek ekleyip iyice kavurup salça ekleyip iyice karıştırıp su tuzu ekleyip yarım saat pişirin servis hazır.

You might be interested:  Asma Yaprağı Nasıl Pişirilir?

Çiriş otu çorbası nasıl yapılır?

Öncelikle yeling (çiriş otunu) ayıklayıp küçük küçük doğrayın ve suyla birkaç kez yıkayın. Daha sonra tencereye zeytinyağını alın yemeklik doğradığımız soğanı da ekleyin biraz kavurun. Daha sonra salçasını ekleyin onu da 1-2 dk kadar kavurun. Rendelenmiş domatesi de ilave edin biraz çiğ kokusu çıkana kadar pişirin.