Çiriş Otu Yemeği Nasıl Pişirilir?

Çiriş otları ayıklanıp orta irilikte doğranır ve yıkanır tencereye zetinyağ ve ayçiçek yağı ile doğranmış soğan konup az kavrulur. Çiriş otu eklenir rengi dönene kadar devam edilir. Salça eklenir, bulgur eklenip suyu, tuzu, karabiberi katıp 30 dk pişmesini bekleriz. Sıcak sıcak servis edilir.
Çiriş otu nasıl tüketilir? Çiriş otu mutfakta oldukça geniş bir kullanıma sahiptir. Genellikle ıspanağa benzer şekilde pişirilen sebzenin çorbası yapılır veya büyük büyük doğranarak zeytinyağlı yemek olarak hazırlanır. Çiriş otu kavurması nasıl olur? Tencereye sıvı yağı koyup içine doğradığınız soğanları ilave edin.

Çiriş otundan hangi yemekler yapılır?

Ülkemizde en çok Akdeniz ve Ege’de yetiştirilen çiriş otu, genellikle Mart ve Nisan aylarında toplanır. Vitamin bakımından zengin olan bu besin; pilav, börek, çorba ve sulu yemeklerde kullanılır.

Çiriş otu kavurmasi nasil yapilir?

Tencereye sıvı yağı koyup içine doğradığınız soğanları ilave edin. Soğan kavrulunca içine çiriş otunu boşaltın. Biraz kavurduktan sonra içine tuz ve pul biberini ilave edin çiriş otu suyunu salıp iyice kavrulduktan sonra üzerine yumurtaları kırın yumurta pişince servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Çiriş otu nasıl temizlenir?

Çiriş otunu temizlemek oldukça kolaydır. Çiriş yapraklarının birleştiği zar kısmı bıçakla sıyrılır ve dip kısmı kesilerek atılır. Sararan yaprakları seçilir, yapraklarının uçları sararmaya başlamışsa kesilir ve tek tek ayrılan çiriş yaprakları pırasa gibi iki, üç kez yıkanarak temizlenir.

You might be interested:  Asma Yaprağı Nasıl Pişirilir?

Kiriş sebzesi nasıl pişirilir?

Kiriş Yemeği (Gulik) Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Kirişlerimizi güzelce yıkayıp kesiyoruz ve haşlanmış suda fazla öldürmeden haşlıyoruz.
  2. Bir tencereye yağ koyuyoruz.
  3. Yumurtaları kırıp pişiriyoruz.
  4. Topak topak olacak şekilde üstüne haşlanmış kirişleri ekleyip tuz ve pulbiberini de ekleyip 15 dk pişiriyoruz.

Yoğurtlu çiriş nasıl yapılır?

Kaynatın ve rengi değişene kadar haşlayın. Haşlanan otu suyundan arındırın. Tavanın içerisine yağları alın ve çiriş otunu ilave edin. 3-4 dakika kadar kavrulan çiriş otunun üzerine baharatlarını ilave edin ve servis tabağına alın. Sarımsaklı yoğurdu ve yağda pulbiberi hazırlayıp, çiriş otu kavurmasının üzerine ekleyin.

Çakşır otu yemeği nasıl yapılır?

Çaşırın uç kısımlarını temizleyip suda haşlayın. Tuz ilave edin. Haşlanan çaşırları soğuk suya atıp acısının çıkması için yaklaşık 30 dakika bekletin. Sudan çıkarıp ince ince kıyın.

Çiriş otunun faydaları ve zararları nelerdir?

Çiriş otunun suyu sivilce ve egzama gibi cilt sorunlarının iyileşme sürecine katkı sağlıyor. Yine içindeki vitaminler sayesinde çiriş otu, saç dökülmelerini azaltıyor, saç köklerinin daha güçlü olmasına destek oluyor. Saçkıran gibi daha ciddi saç sorunlarının da iyileşmesinde önemli rol oynadığı biliniyor.

Çiriş otunun faydaları nelerdir?

ÇİRİŞ OTUNUN (GULİK) FAYDALARI

– İdrar yolu enfeksiyonlarında tedavi sürecinin hızlanmasına yardım eder. – Çiriş otunun suyu sivilce ve egzama gibi cilt sorunlarının iyileşme sürecine katkı sağlar. – İçindeki vitaminler sayesinde, saç dökülmelerini azaltır, saç köklerinin daha güçlü olmasını sağlar.

Turp otu kavrulur mu?

Yapılışı: Turp otlarının sert dalları, sararmış yaprakları varsa ayıklanır. Bol suda köklerinde hiç kum kalmayana kadar bir kaç defa yıkanarak süzgece alınır. Yemeklik doğranmış kuru soğan zeytinyağında biraz pembeleştikten sonra ince ince kıyılmış turp otları ve tuzu da eklenerek yumuşayıncaya kadar kavrulur.

You might be interested:  Arap Kahvesi Nasıl Pişirilir?

Çiriş otu suyu nasıl yapılır?

Çiriş otunun yemeği yapılabildiği gibi böreklere ve çorbalara da eklenerek tüketilebilir. Çay şeklinde hazırlamak istenirse; çiriş bitkisinin yaprakları kaynar suda demlenir, biraz ılıması beklenir ve balla karıştırılarak içilebilir. Oldukça lezzetli bir tada sahip olan çiriş otu sade olarak da yenebilir.

Çiriş otu çiğ yenir mi?

Zambakgiller ailesine ait, özellikle Doğu, Güneydoğu Anadolu ile Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde endemik olarak yetişen çiriş otunun tadı oldukça lezzetli ve birçok farklı şekilde tüketilebiliyor. Çiğ olarak yenebildiği gibi, etli ve zeytinyağlı yemeği yapılıyor. Haşlaması üzerine yoğurt ya da yumurta konarak yeniyor.

Çiriş otu nasıl bir ot?

Genellikle ülkemizin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde, mart ve nisan aylarında açan zambakgiller bitki ailesinden olan çiriş otu beyaz çiçekli bir bitkidir. Dağlarda henüz yetişirken tamamen çıkmadan koparılır ve alt kısımları kullanılır. Genellikle börek, çorba gibi çeşitli yiyeceklerin içine konulur.

Bulgurlu çiriş yemeği nasıl yapılır?

  1. Soğanı yemeklik doğrayıp tencereye alın.
  2. Yağı ekleyip hafif sararana kadar pişirin.
  3. İri iri doğradığınız çiriş otlarını ve bulguru ilave edin.
  4. Üzerine çıkacak kadar sıcak su ilave edip ağzını kapatın.
  5. Bulgurlar yumuşayınca yemeğiniz pişmiş demektir.
  6. 10-15 dakika kadar dinlenen yemeğimiz servise hazır.

Çiriş ne anlama gelir?

Çiriş (i. ) i. (Fars. sirіş > şiriş > çiriş ) Çiriş otu kökünün öğütülmesi sonucu elde edilen bir tozla yapılan yapıştırıcı mâcun, bir nevi tutkal: Ülkeyle Selçuklu’yu birbirine yapıştıracak bir çiriş gerek (Mustafa N. Sepetçioğlu).