Borcamda Kek Nasıl Pişirilir?

Borcamda Kek Tarifi Nasıl Yapılır?

 • Öncelikle yumurta ve şekeri güzelce çırpın.
 • Daha sonra bütün malzemeleri ekleyin.
 • En son unu katın.
 • Daha sonra yağladığınız borcama harcı dökün.
 • Önceden ısıtılmış 180 derece fırında pişirin.
 • Yuvarlak borcamda kek için öncelikle karıştırma kabına yumurta ve şekeri alarak beyazlaşıp köpük köpük olana kadar çırpalım. Ardından süt, sıvı yağ ve limon kabuğu rendesini ekleyerek çırpmaya devam edelim. Elediğimiz un, vanilya ve kabartma tozunu da ekleyerek malzemeler güzelce karışana kadar çırpalım.

  Borcamda kek kaç derecede pişer?

  Homojen kıvamlı bir kek harcı elde edin. İçinde un topakları kalmamasına özen gösterin. Dikdörtgen bir borcama döküp önceden ısıtılmış 180°C’ fırında yaklaşık 35 dakika pişirin.

  Borcamda kek nasıl kabarır?

  Özellikle un eklendikten sonra mikser ya da çırpıcı yerine tahta kaşık kullanmak son derece yerinde bir seçim olacaktır. Havalandırılarak, büyük hareketlerle karıştırılan kek fırına girdikten kısa süre sonra kabarmaya başlar.

  Borcamda kek neden kabarmaz?

  Özellikle yumurtanın bayat olması kekin iyice kabarmamasına neden oluyor. Kabartma tozunun kullanım tarihinin geçmiş olması ya da uygun şekillerde saklanmamış olması da kekin sönmesine neden olur. Yapılan bir diğer hata ise kek pişince hemen dışarıya çıkarmak. Bu şekilde kekinizde aniden sönmeler görebilirsiniz.

  You might be interested:  Iyi Pirzola Nasıl Pişirilir?

  Kalıpta kek hangi ayarda pişer?

  Kek tariflerinde çoğu kez fırının dereceleri farklı ayarlanıyor. Fakat fırında kek pişirirken derece 180 olmalıdır. 180 derecelik fırınınızda kekiniz pişerken sürekli olarak kapağını açıp kontrol etmemelisiniz.

  175 derece fırında kek kaç dakikada pişer?

  Kek; önceden ısıtılmış 175-180 derecelik bir fırında yaklaşık 40-45 dk da pişer.

  Kek pişirme fanlı mı fansız mı?

  Dışı çıtır içi az pişmiş yemekler/yiyecekler elde etmek için kullanılan fanlı program bu nedenle özellikle kabarmasını istediğiniz kek, poğaça, börek gibi hamur işleri için uygun değil.

  Kek fırında hangi ayarda pişirilir?

  Kek pişirirken fırınınızın sıcaklık derecesini 180’e almalısınız. Bu ısıda kekiniz ortalama 35-40 dakikada pişecektir.

  Borcama yapışan kek nasıl çıkar?

  Kekinizi fırından aldıktan sonra bir tabağın üzerine ters çevirin ve üzerine nemli bir bez koyun. Çıkarır çıkarmaz nemli bir bezin üzerine de koyabilirsiniz. Bu şekilde de rahatlıkla çıkacaktır. Bu işlemi yaparken kenarlardan bir bıçak yardımıyla hafifçe yapışan yerleri ayırmaya da gayret edin.

  Kek nasıl kabartılır?

  ‘Kek nasıl kabarır’ diye soranlara: Kuru malzemeleri eleyerek kullanmak şart. Un, kakao, karbonat, kabartma tozu Bütün bu malzemeleri eleyerek kullanmak hem malzemelerin havalanıp kabarmasını sağlar hem de arada oluşan topaklar çözülür.

  Kekin kabarık olması için ne yapmalı?

  Bir kekin yumuşacık ve kabarık olmasını sağlayan en önemli unsuru şeker ve yumurta. Yumurta beyazı ve şekerin, yumurta sarısı ve şekerin ayrı ayrı ve iyi bir biçimde çırpılması sonucunda kekiniz doğal olarak kabarır.

  Güzel kabarmış bir kek nasıl yapılır?

  Kek yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da malzemelerin eklenme sırasıdır. Hamur yaparken önce yumurta ve şeker iyice çırpılır. Ardından yağ, tarifte varsa süt ya da yoğurt eklenir. Un, kabartma tozu ya da varsa kakao gibi malzemeler en son aşamada kek hamuruna dahil edilmelidir.

  You might be interested:  Tavada Kontrfile Nasıl Pişirilir?

  Kabarmayan kek ile ne yapılır?

  Hemen keki nasıl değerlendirebilirim diye düşündüm. Kakaolu krem şantiyi üzerindeki tarife göre hazırlayın. Keki rondodan geçirip krem şantiye katın. (ben kekimi damla çikolatalı yapmıştı)bir su bardağı kadar fındığı da rondodan çekip içine kattım.

  Kabarmış kek neden söner?

  Kek tariflerinde genel olarak önceden ısıtılmış fırına keklerinizi vermeniz söylenir. Eğer tarifinizde verilen derecenin dışına çıkar ve çok yüksek sıcaklıkta bir fırına kekinizi verirseniz malesef kekinizin birden bire kabarıp aniden sönmesine neden olursunuz.

  Kabartma tozu yoksa kek nasıl kabarır?

  Aslında keki kabartan en önemli faktörlerin başında yumurta geliyor. Yumurtanız oda sıcaklığında olsun, tam kıvamında çırpılsın ve diğer malzemelerle buluşsun. Kekiniz misler gibi kabarmış olur.