Beyaz Melki Nasıl Pişirilir?

Melki kavurması için; Melkileri bol suda iyice yıkayın. Kırmızıları yıkamak kolay, beyazlarını yıkamak biraz zahmetli sert bir bezle ovmanız gerekiyor. Yıkadığınız melkileri irice doğrayın. Tencerede su kaynatın kaynayan suyun içine melkileri atıp biraz haşlayın. (10-15 dakika)

Beyaz çıntar mantarı nasıl pişirilir?

Beyaz Çıntar Kızartması Hazırlanışı

Temizlediğiniz mantarları kağıt havlu üzerine alıp kurutun ve orta boyda kesin. Ayrı bir yerde un ve tuzu harmanlayın. Mantarları una bulayıp kızgın yağda önlü arkalı iyice kızartıp sıcak olarak servise hazırlayın.

Beyaz dağ mantarı nasıl yapılır?

Dağ Mantarı Tarifi Nasıl Yapılır? Soğanı ve biberleri yemeklik doğrayın ve tavaya yağlarla birlikte koyup pişmeye bırakın, mantarları yıkayıp julyen olarak kesin, kavrulan malzemelerin içine ekleyin. Suyunu saldıran sonra baharatlarını koyup pişmeye bırakın. Mantarlar iyice yumuşadıktan sonra altını kapatın.

Melki yemeği hangi yöreye aittir?

Çanakkale yöresi ile özdeşleşen bu yemek, kısa sürede hazırlanan ana yemeklerden biridir. Protein bakımından zengindir. Balıkesir’de melki mantarına ‘çam mantarı’ Ege Bölgesinde ise ‘çıntar mantarı’ ismiyle bilinir.

Melki nerede bulunur?

Kanlıca mantarı halk arasında çam mantarı ve melki mantarı olarak da bilinir. Türkiye genelinde Batı Karadeniz ve Balıkesir taraflarında yetişen kanlıca mantarı yemeklerde de kullanılıyor. Özellikle Bolu’nun merkezi, Mudurnu, Mengen ve Gerede ilçelerinde kanlıca mantarı önemli besin kaynaklarından bir tanesidir.

You might be interested:  Yumuşak Kavurma Nasıl Pişirilir?

Melki kızartması nasıl yapılır?

Çıntarlarımızı güzelce yıkayıp süzgüye alıyoruz. Sularının iyice süzülmesini bekliyoruz. Unumuza tuzu katıp harmanlıyoruz. Suyu süzülen çıntarlarımızı una bulayıp kızgın yağda kızartıyoruz.

Çıntar mantar nasıl pişirilir?

Çıntar kavurması tarifi Nasıl yapılır? Çıntarları, fazla ezmemeye dikkat ederek bol suda yıkayın. Suyunu süzdüğünüz mantarları büyük parçalar halinde doğrayın. Kızartma tavasında ısıttığınız yağda alt üst ederek kızartın.

Çıntar nasıl pişirilir nefis yemek tarifleri?

Ben iri iri kesmeyi tercih ettim. Kapaklı tava ya da tencereye zeytinyağı dökülür. Küp küp doğradığımız soğanlar rengi değişip yumuşayınca mantarlar eklenir. Tahta kaşık yardımıyla biraz karıştırılıp tencere kapağı kapatılır. 2 dk sonra tuz, karabiber ve kırmızı tatlı toz biber ilave edilir.

Çıntar Kizartmasi nasıl yapılır?

Çıntar Kızartması Tarifi Nasıl Yapılır? Güzelce temizlenen çıntarları un ve su karışımına batırıyoruz. Zeytinyağında kızartıyoruz. Üzerine limon sıkıp servis yapabilirsiniz.

Gavcar mantarı nasıl yapılır?

Önce taze ve kuru soğanı tavada az zeytinyağı ve sıvı yağ karışımında solduruyoruz sonra uzerine dilimlemiş olduğumuz gavcar mantarlarını ekliyoruz. Pişirme süresi damak zevkimize göre değişir En son olarak da çırpılmış yumurtayı ve maydanozu ekliyoruz 1,2 dakika içinde yemeğimiz hazır

Köy mantarı nasıl temizlenir?

Çıntar Mantarı Nasıl Temizlenir?

 1. Çıntar mantarı toplandığında topraklı olur. Bu nedenle iyice yıkanarak temizlenmesi gerekir. Kesinlikle temizlenmeden pişirilmemelidir.
 2. Çıntar mantarını bol su ile yıkayarak temizleyebilirsiniz.
 3. Ancak bu aşamada mantarı parçalamamaya dikkat etmelisiniz.

Köy mantarı nasıl kavrulur?

Köy Mantar Kavurması Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Bu aşamada mantarların temizlenmesi çok önemli ben iki kere yıkayıp 1 kere sirkeli suda beklettim.
 2. İnce ince doğrayıp sıktım.
 3. Ayrı bir tavada soğanı hafif kavurdum baharatları ekleyip karıştırdım.
 4. Mantarı da ekleyip tavanın kapağını kapattım.
You might be interested:  Pancarlı Erişte Nasıl Pişirilir?

Melki yemeği nasıl olur?

Melki Yemeği Nasıl Yapılır? Melki 5 – 6 kez yıkanıp, bıçakla soyulduktan sonra doğranır. İnce kıyılmış soğan, zeytinyağında pembeleştirildikten sonra salça, melki, tuz ve su ile 30 dakika pişirilir. (Dibini tutmaması amacıyla, suyu azaldığında yeniden su eklenir.) Servis yapılırken karabiber eklenir.

Melki kavurması nasıl olur?

Yapılışı:

 1. Melkiler zedelenmeden bol suda yıkanır.
 2. İrice parçalar halinde doğranır.
 3. Zeytinyağı konulan tavada yemeklik doğranmış soğanlar biraz pembeleştirilir.
 4. İrice doğranmış melkiler de eklenerek, suyunu çekene kadar orta ateşte kavrulur.
 5. Pişmesine yakın tuz ve karabiber eklenip, sıcak servis edilir.

Melki ne demek?

balıkesir ve köylülerinin hastası olduğu mantar türü. aşırı lezzetli bir mantar türü.