Alabaş Nasıl Pişirilir?

Alabaşı soyup küp şeklinde doğrayın. Kabuğunu soyduğunuz kuru soğan ve sarımsakları ince ince doğrayın. Taze kök zencefili rendenin ince tarafıyla rendeleyin. Çorbayı pişireceğiniz tencereye zeytinyağı, doğranmış kuru soğan, sarımsak, zencefil ve zerdeçalı koyun ve orta ateşte 1-2 dakika soteleyin. Tencereye unu ilave edin ve karıştırın.

Alabaş nasil olur?

Zeytinyağlı Kohlrabi (Alabaş) Yemeği Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Kohlrabi soyulur, büyük parçalar halinde doğranır ve yarım limon suyu ile suyun içinde bekletilir.
  2. Soğan ve sarımsak yemeklik doğranır, zeytinyağında kavrulur.
  3. Un katılır ve kavrulmaya devam edilir.
  4. İri doğranmış havuç eklenir, kavrulmaya devam edilir.

Alabaş ile neler yapılabilir?

Alabaş Nasıl Yenir? Alabaşı dilimleyip üzerine limon sıkarak yiyebilirsiniz. Bu veya benzeri yoğurtlu salatalarını yapabilirsiniz. Çorbasını veya yemeğini yapabilirsiniz.

Alabaş mezesi nasıl yapılır?

Yoğurtlu Alabaş Salatası tarifi için önce alabaşın kabuğunu soyup, rendeliyoruz. Avuç içinde suyunu sıkıyoruz. Süzme yoğurt ile yaparsanız daha iyi olur. Bir kase sarımsaklı yoğurda biraz tuz atıp, rendelenmiş alabaş ile karıştırıyoruz.

Alabaş nasıl kullanılır?

Çiğ olarak tüketilebildiği gibi hem yaprakları hem de yumru gövdesi pişirilerek tüketilebilir. Rendelenerek salataların içinde de kullanılabilen alabaş turpunun çorbası dahi yapılır. Hatta bu faydalı sebze çorbaların içine eklenebilir. Rendeleyip yumurta ve galeta ununa bulayarak leziz bir kızartması bile yapılabilir.

You might be interested:  Çiçek Enginar Nasıl Pişirilir?

Alabaşın zararları nelerdir?

Alabaş sebzenin bilinen ciddi zararı yoktur. Ancak turp kökenli bir bitki olduğundan dolayı tüketim miktarına dikkat edilmesi gerekilir. Haftada ikiden fazla tüketildiği zaman, vücutta fazla iyot emilimine sebep olur.

Beyaz alabaş nedir?

Lahanagillerden olduğu söylenen alabaş, bir süre öncesine kadar ülkemizde yetişmiyordu. Türkiye’de yeni yeni tanınmaya başlayan alabaş otu yurt dışında ‘kohlrabi’ ve ‘cennet topuzu’ olarak adlandırılır. Beyaz ve yeşil arası bir renge sahip olan bitki; akla gelen hemen her vitamini ve minerali bünyesinde barındırır.

Alabaş günde ne kadar tüketilmeli?

Ancak dikkat edilmesi gereken nokta, bütün turpgiller gibi alabaş da vücuttaki iyot emilimini azaltıyor. Bu nedenle eğer haftada 3-4 defadan daha fazla tüketecekseniz, iyot bakımından zengin beslenmeniz gerekiyor.

Alabaş turp neye iyi gelir?

‘Cennet topuzu’ olarak da bilinen alabaş, A, C, B vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, potasyum, fosfor ve demir gibi mineraller bakımından oldukça zengindir. Yapılan bazı araştırmalarda alabaş sebzesinin kanser hücrelerini yok etmede etkili olduğu tespit edilmiştir.

Alabaş fırında nasıl yapılır?

Zeytinyağını hafif ısıtın, nişasta, tuz ve biber ilave edin. Dilimlediğiniz sebzeleri ve sarımsakları hazırladığınız sosa bulayın. Kağıtlı tepsiye veya kağıtsız olarak fırın kabına dizin. 190 derece ısıtılmış fırında sebzelerin içi yumuşak dışı çıtır olana kadar, yaklaşık 40 dakika pişirin.

Alabaş salatası nedir?

Alabaş, portakal büyüklüğünde yenilebilir bir lahana türü. Aynı bürüksel lahanası gibi haşlanarak ya da buharda pişirilebiliyor, ayrıca turp gibi de salatalarda kullanılabiliyor. Biz balığın yanında tüketmeyi tercih ettik ve salataya çok yakıştırdık.

Turp Yemeği nasıl yapılır?

Çankırı’nın Turp Kavurması Tarifi Hazırlanışı

  1. Önce turpları soyup, yıkayın ve rendenin iri gözünde rendeleyin.
  2. Öte yandan geniş bir tavaya kıymayı koyup kendi suyunu verinceye dek 7-8 dakika kavurun.
  3. Tuz ve karabiberi serpip karıştırarak 5 dakika kavurun.
You might be interested:  Eti Nasıl Pişirilir?

Alabaş yaprağı nasıl tüketilir?

Aynı şekilde yapraklarını da hem salata olarak hem de diğer yapraklı sebzeleri pişirdiğiniz gibi pişirip yemeğini yaparak değerlendirebilirsiniz. Yumru kısmını ayrıca, yaptığınız et yemeklerinin içine ekleyerek, haşlayarak hatta fırınlayarak da afiyetle tüketebilirsiniz.

Alabaş hangi hastalıklara iyi gelir?

Zayıflamak isteyen veya formunu korumak isteyen kişiler için iyi bir alternatiftir. 2. A, B1, B2, B3, B6, C vitamini ve kalsiyum, potasyum, fosfor, demir mineralinin kaynağıdır. 3. Antioksidan kapasitesi çok yüksek olan bu ot özellikle akciğer ve kalın bağırsak kanserine karşı koruyucu etki gösterir.

Çin turpu nasıl yenir?

– Vücuda kuvvet verir: Turp tohumları öğütülüp balla macun yapılırsa vücuda kuvvet verir. – Karaciğeri temizler: Her gün 1 çay bardağı turp suyu (turp rendelenir veya bekletilir) balla tatlandırılarak içilir. – Öd söktürür: Her gün 1 çay bardağı turp suyu (turp rendelenir veya bekletilir) balla tatlandırılarak içilir.