Turna Balığı Nasıl Pişirilir?

Turna balığı pişirilirken önerilen yöntem tavada pişirilmesidir. Pulları iyice ayıklayıp temizlenen turna balığının kafasının ve kuyruğunun kesilmesi ve balığın kalan bölgelerinin de kesilerek tuzlanması gerekir.
Turna Balığı Tavada Nasıl Pişirilir?

 1. Temizlenmiş balığın pullarını bıçak yardımıyla soyun.
 2. Balığı ince şeritler halinde doğrayın.
 3. Daha sonra hafifçe tuzlayın ve mısır ununa bulayın.
 4. Bu esnada tavaya ay çiçek yağı ekleyin ve kızdırın.
 5. Balıkları yağın içerisine alarak önlü arkalı kızartın.

Turna balığı nasıl pişirilir, tatlı su balığı olan turna balığı çeşitli şekillerde pişirilebilir. Beyaz etli olmasına rağmen, fazla yağlı olmadığından en güzel pişirme şekli tavada kızartma şeklinde ya da ızgarada yapılırken mutlaka yağlanması tavsiye edilir. Uygun usullerde pişirildiği takdirde, ortaya mükemmel bir lezzet çıkabilir.

Turna balığı tavada nasıl yapılır?

Tavada ayçiçek yağı iyice kızdırılır. Yanan yağın içerisine ise turna balığının şerit şeklimde kesilen kısımları konulur. Tavada kızgın bol yağda turna balığı arkalı ve önlü kızartılır. Turna balığı mangalda ve ızgarada da pişirilebilir.

Turna balığı tatlı su balığı mı?

Tatlı suların en yırtıcı canlısı turna balığına Avrupa’da “Tatlı su köpek balığı” denir. Genelde sazan, tatlı su levreği, aterina gibi balıklara saldıran turna balığı, kendi hemcinslerine de saldırıp, hatta ileriye gidip yavrularını bile yer.

Turna balığı neye iyi gelir?

Turna Balığı Faydaları Nelerdir?

 • Omega 3 bakımından zengindir.
 • Kansere karşı koruyucudur.
 • Hafızayı güçlendirir.
 • Beyin ve sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunur.
 • İçerdiği doymamış yağlar ve protein nedeniyle uzun süre tokluk hissi verir.
 • Fosfor ve A vitamini açısından zengindir.
 • En güzel balık kızartması nasıl yapılır?

  Yağ Kullanarak Balık Kızartırken:

  1. Balıkları yıkayıp suyunu tamamen süzdükten sonra, biraz yağlayıp ardından unlayabilirsiniz.
  2. Balıkları tavaya koymadan önce yağı iyice kızdırın.
  3. Bol ve kızgın yağda kızartın.
  4. Balıkları tavaya dizerken yağın ısısı düşecek ve balıklar yağ çekecektir.

  Balık nasıl kızartılır püf noktaları?

  Tereyağında kızartacaksanız derin bir tavada yüksek ısıda kızartmalısınız. Etli ve yağsız balıklar kızartmaya en uygun balıklardır. Balık kızartırken yağın ısısı mutlaka 165 dereceden fazla olmalıdır. Çünkü kızartmanın esası balığın suyunu içinde bırakarak kızartma yağının ısısının balığa geçmesini sağlamaktır.

  En lezzetli balık hangisi?

  İstavrit yine en lezzetli balıktır. Eylül: Kılıç ve sardalya balıkları hala lezzetlıdır. Lüfer, kolyoz, izmarit, barbun, çinekop, çipura, uskumru, kılıç ve kırlangıç eylül ayında da çok bol avlanır.

  Turna balığı en iyi nasıl yakalanır?

  Turna balığının mücadeleci yapısı balık avcılarına keyifli anlar yaşattığından genelde spin balık avcılığı yöntemi turna avlarında tercih edilir. Turna avlarında genelde sahte balıklar ve kaşıklar kullanılır. Belli kurallar çerçevesinde canlı yemlerle de turna avcılığı yapılabilir.

  Turna balığı kilosu ne kadar?

  Kuzey turna balığı (Esox lucius) 1,5 metre uzunluğa ve 35-40 kilo ağırlığa kadar varabilir, ama bu büyüklüktekilere rastlamak nadirdir. Bir metreyi geçenleri çok seyrek tutulur.

  Tatlı su balığı yenir mi?

  tatlisular -bilhassa akarsular- denizlerden daha soguk oldugundan, bu sularin baliklari daha yagli ve bu nedenle daha lezzetli olurlar

  Turna balığı hangi sularda yaşar?

  Turna balığı soğuk yerlerde bulunan göl ve akarsularda yaşayan serin suları seven bir balıktır.

  Tatlı su balık nasıl pişirilir?

  Pullarından ve iç organlarından arındırılan aynalı tatlı su sazan balığı dilimlere ayrılır. Sazan balığının dilimleri su ile iyice yıkandıktan sonra mısır ununa bulanır. Mısır ununa bulanan sazan balığı iyice kızarmış yağın içerisine atılır. Balığın iki yüzeyi de çevrilerek kızartılır.

  Turna avı için hangi yem kullanılır?

  Yem olarak, ağırlıkla Kolyoz, İstavrit ve iri Sardalya gibi deniz balıkları ve Kızılkanat, İnci balığı ve Sazan yavruları göğüs yüzgeçlerinden kesilip baş tarafı atıldıktan sonra (baş tarafları yemleme için kullanılabilir) arka tarafları kullanılır.

  Turna avı hangi saatlerde yapılır?

  Gün doğumundan sonra ki ilk 2-3 saat verimli Adem abimin de dediği gibi aynı şekilde gün batımından önce 2-3 saat verimli Benim nacizane gözlemime göre sezonun başında su genellikle soğuk olduğu için sabah suyu pek verimli olmuyor genellikle gün batımından önce verimli avlar yapılabiliniyor