Tekir Balığı Nasıl Pişirilir?

TEKİR BALIĞI NASIL PİŞİRİLİR? KAĞITTA TEKİR NASIL YAPILIR? Tekir balığı buğulama ya da tava olarak pişirilebilir. Domates, soğan, tuz ve karabiberle pişirme kağıdının içine paket yapacağınız tekir balığını fırında pişirerek hem çok hafif hem de çok lezzetli bir sonuç elde edebilirsiniz.
Fırında Tekir (Kağıtta Tekir) Nasıl Yapılır?

 1. Temiz bir buzdolabı poşetine mısır unu ve tuzu alıp karıştırın.
 2. Fazla ununu silkeleyin.
 3. Balıkların yanına dilimlenmiş domates ve limon dilimleri de ekleyin.
 4. Önceden ısıtılmış 200 derece fırında balıklar kızarıncaya kadar yaklaşık 30-40 dakika pişirin.

Tekir balığının pulları iyice temizlenirse piştiğinde derisi daha yumuşak ve güzel kıvamlı olacaktır. Tekir balığının iyi pişmesi için: Eğer ocağı harlı açıp tavadaki yağı iyice kızdırırsanız tekir balığı çok daha iyi pişecektir.

Tekir balığı nasıl yapılır nasıl pişirilir?

İlk önce balıklar ayıklanıp yıkanıp süzülür sonra una tuz eklenir ve balıklar unlanır tavaya bol yağ konur ve yağ kızdırılır sonra balıklar yağın içine konularak resimde görüldüğü kadar kızartılır çok kızartırsanız balığı kurutursunuz ve güzel olmaz.

Tekir kaç dakika kızartılır?

Barbun kızartma süresi ne kadardır? Barbun tekir balığı tavada kullanılan tavanın ve ocağın büyüklüğüne, ateşin seviyesine bağlı olarak değişse de umumiyetle on beş dakikayı geçmeyecektir. Harlı ateşte her bir yüzü dörder dakika tutmak yetebilir.

Barbun ve tekir aynı balık mı?

Barbunu, kuzeni tekirden ayıran en belirgin özellikleri; başının daha dik ve sırt yüzgeçlerinde bulunan harelerin şeffaf oluşudur. Tekirin ise başı daha uzuncadır ve sırt yüzgecinde bulunan hareler ise oldukça belirgindir.

Tekir buğulama nasıl yapılır?

Isıya dayanıklı bir tepsiye dizilen balıkların üzerine parça parça tereyağı konulur veya sıvı yağ gezdirilir. Bu safhada acı lezzeti tercih edenler üzerine pul biber serpebilir. Yarım çay bardağı su ilave edilir. Barbun (Tekir) Buğulama kısık ateşte balıklar hafif çatlayıncaya kadar pişirilir.

Tekir ızgara nasıl yapılır?

Izgara telini hafifçe yağlayın. Tel iyice kızdıktan sonra balıkları dizin. Balıkların her iki tarafını da 2’şer dakika pişirerek servis tabağına alın. Kiraz domates ve roka ile servis yapın.

Tekir balığı güzel mi?

Tekir balığı, ülkemizde özellikle Ege ve Akdeniz’de yaygın olarak görülen, lezzetli, ekonomik değeri yüksek derin sularda yaşayan bir tropikal balık türüdür.

Tekir balığı ne zaman yenir?

Çinekop, tekir, kefal, kırlangıç ocak ayında en bol dönemini yaşayan balıklardır. Şubat: Kalkan mevsiminin başlangıcıdır. Tekir, gümüş, hamsi, izmarit, kalkan, mersin, torik, kefal, levrek şubat ayında lezzetlidir.

Tekir balığının tadı nasıl?

Lezzet konusunda bazı insanlara göre barbun açık ara öndeyken, bazılarına görede tekir daha lezzetlidir. Barbunyada oldukça farklı ve hoş bir aroma bulunurken; tekir balığının levreksi tadı damaklarda kalır. Ama ikisi de eti oldukça beğenilen, kıymetli balıklardandır.

Tekir balığı hangi balığın küçüğü?

Tekir balığı, barbunyaya göre daha küçük ve yassı bir şekle sahiptir. Çoğu tekir balığının parlak kırmızı görünümü vardır. Bu nedenle halk arasında kırmızı balık olarak da bilinir.

Barbun balığı mı barbunya balığı mı?

Halk arasında barbun olarak bilinen barbunya (Mullus barbatus), Mullidae familyasından bir balık türü.

Barbun balığının küçüğüne ne denir?

Genel olarak sırtı ve bordaları kırmızımsı pembe, karınları daha açık renkli, iri gözlü, iri pullu, çenesinin altında palabıyık gibi iki adet dokungacı olan bu güzel balıkların çoğunlukla küçüklerine tekir, büyüklerine barbunya denir. Halbuki, tekir balığının küçüğü “mıcır”, irileri de “çuka” olarak bilinir.

Barbunya buğulama nasıl yapılır?

Barbun Buğulamanın Püf Noktaları Nelerdir?

 1. Vaktiniz carsa, barbunları temizledikten sonra tuzlayıp 1 saat dinlendirin.
 2. Ardından bol su ile durulayın ve tarife başlayın.
 3. Balığı pişirirken üzerine defne yaprağı ve limon dilimi ekleyin.
 4. Pişirme işleminin ardından barbunların üzerinde zeytinyağı gezdirin.

Barbun tava nasıl yapılır?

Barbun Tava Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. İlk olarak barbun balıklarınızın içini temizleyin.
 2. Temizledikten sonra yıkayarak süzgece alın, fazla suyunu alın.
 3. Bulamak için un ile tuzu bir kapta harmanlayın.
 4. Kızartacağınız tavanın içerisine yağı alın ve kızdırın.
 5. Balıkları una bulayın, fazla unu silkeleyerek kızgın yağda kızartın.

Barbun balığı fırında nasıl yapılır?

Şeker ve salçaları ekleyip kavurun. Sıcak suyu ilave ederek kaynamaya bırakın. Kaynamaya başlayınca baharatları, sirkeyi ve barbunyaları ekleyin ve fırın kabına aktarın. Sosisleri 3 cm kalınlığında doğrayıp ekleyin ve 160 dereceye ayarlanmış fırında 15 dakika pişirip üzerine kıyılmış maydanoz serperek servis yapın.