Kızılcık Tarhanası Nasıl Pişirilir?

 • Kuru kızılcık tarhanayı pişireceğiniz orta boy tencereye alın.
 • Üstüne 1 su bardağı sıcak su ekleyerek yarım saat kadar ara ara karıştırarak tarhananın yumuşamasını sağlayın.
 • Tarhananın üzerine 4 su bardağı daha sıcak su ilave ederek kısık ateşte ara ara karıştırarak pişirin.
 • 1 orta boy soğanın yarısını ve sarımsakları ince ince kıyın. Küçük bir sos tenceresine alıp tereyağını ve tuz ekleyin.
 • Pembeleşen soğan ve sarımsakları kıvam almaya başlayan tarhana çorbasına ilave ederek 5 dakika daha karıştırarak pişirin.
 • Kızılcık tarhanası nasıl yapılır?

  Kızılcık Tarhanası Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Kızılcıkları sapından, yaprağından çürüğünden ayıklayın bol su ile yıkayın.
  2. Kızılcıkları süzün kızılcıklar yumuşasın diye kızılcıkların üstünü mutfak bezi ile kapatıp 1-2 gün bekleterek kızılcıkları olgunlaştırıp yumuşatın.

  Kastamonu kızılcık tarhanası nasıl pişirilir?

  Bolu Kızılcık Tarhanası Çorbası Tarifi (Kastamonu) – Bolu Kızılcık Tarhanası Nasıl Yapılır?

  1. Tencereye tereyağı konulur.
  2. Soğuk su tencereye dökülür.
  3. Üzerine kızılcık tarhanası ilave edilerek çırpma teli ile kaynayıncaya kadar karıştırılır.
  4. Çorba kaynadıktan sonra kısık ateşte beş – on dakika daha pişirilir.

  Kızılcık tarhanası ne işe yarar?

  İçerdiği zengin C vitamininin yanı sıra, lif ve E vitamini kaynağıdır. Vücut direncini arttırmak, idrar yolları enfeksiyonlarına karşı koruyucu olmak, kronik hastalıklara karşı bağışıklık sistemini desteklemek gibi faydalı özellikleri olan kızılcık meyvesinden üretilen tarhana da bol vitamin içerir.

  Kütahya tarhanası nasıl pişirilir?

  1 kaşık tereyağı, salça, sıcak su beraber kavrulur. 3 bardak soğuk su eklenir. 3 kaşık tarhana alınarak kaynayana kadar karıştırılır. Sunum; sıcak olarak servis yapılır.

  Kiren tarhanası nasıl yapılır?

  Genellikle Karadeniz ve İç anadolu da yapılan kiren çorbası diğer adı ile kızılcık çorbası için Eylül Ekim ayında toplanan kızılcıklardan tarhanası yapılır. Kızılcık ağaçlarının meyvesi toplanır. Yıkanır, büyük kazanlarda kaynatılır. Soğuyunca içine tuz ve bir miktar normal tarhana atılıp un eklenip yoğurulur.

  Kastamonu tarhanası nasıl yapılır?

  Domateslerin kabuklarını soyup bir kaba doğrayalım. PİŞİRME, tenceremize önce iri iri doğradığımız domatesleri üzerlerine iri doğranmış sarımsak ve soğanları ardından da biberleri dizelim. Sonra doğradığımız nane ve dereotunu ekleyelim. Kendi suyuyla soğanlar yumuşayana kadar yaklaşık 25-30 dakika kaynatalım.

  Kızılcık tarhanası tadı nasıl?

  karabiber ve sarmısakla süper olur. ve söylenenin aksine muhteşem bir kokusu ve tadı vardır. aslen yörük yemeklerindendir. antalya yerlisi olan yörüklerin özellikle kışları vazgeçilmezlerindendir. kara tencerede odun ateşinde yapılmayanına pek iyi gözle bakılmaz. inanılmaz doyurucudur.

  Bebeklere kızılcık tarhanası ne zaman verilir?

  Kızılcık Tarhanası (+7 Ay)

  Kızılcık tarhanası hangi yöreye ait?

  Bolu da yetişen kızılcık meyvesinin püresi, sert-kırmızı ekmeklik buğday unu ve yemeklik iyotlu tuzun belli oranlarda karıştırılıp yoğrulması ile üretilen üründür. Bolu Kızılcık Tarhanası yörede yaşayan insanların kültürel birikimi ile bugünlere taşınan yöre adı ile bilinirlik kazanmış dayanıklı bir üründür.

  Kızılcık çorbasının faydaları nelerdir?

  İşte kızılcık tarhana çorbası tarifi Kızılcık tarhanası özellikle sık sık soğuk algınlığı geçirenlere en doğal ilaçtır. Halsizliği, boğaz ağrısını alan kızılcık tarhanası hem yapması kolay hem de çok sağlıklı bir çorbadır. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendiren bu çorba doğal şifa olarak bilinmektedir.

  Tarhana çorbası nasıl?

  Tarhana Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Tenceremizin içerisine sıvı yağ, nane, salça, baharatlar ve tarhanayı ekleyip biraz karıştırarak kavuruyoruz.
  2. Suyu yavaş yavaş ilave ediyoruz ve devamlı karıştırarak pişiriyoruz.
  3. Kaynadıktan sonra 5 dk daha bekleyip ocaktan alıyoruz, çorbamızı…