Kiriş Nasıl Pişirilir?

Kiriş Yemeği (Gulik) Tarifi Nasıl Yapılır? Not Ekle Tarifi Yazdır Kirişlerimizi güzelce yıkayıp kesiyoruz ve haşlanmış suda fazla öldürmeden haşlıyoruz. Bir tencereye yağ koyuyoruz. Yumurtaları kırıp pişiriyoruz. Topak topak olacak şekilde üstüne haşlanmış kirişleri ekleyip tuz ve pulbiberini de ekleyip 15 dk pişiriyoruz.

Çiriş nasıl haşlanır?

Bir bağ çiriş otu temizlenip, ayıklanıp yıkanarak iri küpler şeklinde doğranır. Tuz ve su konulmuş tencereye çiriş otları atılır. Kaynatılarak rengi değişene kadar haşlanır. Haşlanan otu suyundan süzülür.

Çiriş otu kavurması nasıl yapılır?

Tencereye sıvı yağı koyup içine doğradığınız soğanları ilave edin. Soğan kavrulunca içine çiriş otunu boşaltın. Biraz kavurduktan sonra içine tuz ve pul biberini ilave edin çiriş otu suyunu salıp iyice kavrulduktan sonra üzerine yumurtaları kırın yumurta pişince servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Çiriş yemeği nasıl yapılır?

Çiriş Otu Yemeği Nasıl Yapılır?

 1. Zeytinyağını bir tencereye alıp ısıtın. Üzerine soğanı yemeklik doğrayıp kavurun.
 2. Domates salçasını ekleyip kavurmaya devam edin.
 3. Üzerine çıkacak kadar sıcak su ilave edip tencerenin kapağını kapatın.
 4. Ocaktan alıp 10-15 dakika dinlendirdikten sonra servis yapın.

Yoğurtlu çiriş nasıl yapılır?

Kaynatın ve rengi değişene kadar haşlayın. Haşlanan otu suyundan arındırın. Tavanın içerisine yağları alın ve çiriş otunu ilave edin. 3-4 dakika kadar kavrulan çiriş otunun üzerine baharatlarını ilave edin ve servis tabağına alın. Sarımsaklı yoğurdu ve yağda pulbiberi hazırlayıp, çiriş otu kavurmasının üzerine ekleyin.

Çiriş otu suyu nasıl yapılır?

Çiriş otunun yemeği yapılabildiği gibi böreklere ve çorbalara da eklenerek tüketilebilir. Çay şeklinde hazırlamak istenirse; çiriş bitkisinin yaprakları kaynar suda demlenir, biraz ılıması beklenir ve balla karıştırılarak içilebilir. Oldukça lezzetli bir tada sahip olan çiriş otu sade olarak da yenebilir.

Çiriş otu nasıl temizlenir?

Çiriş otunu temizlemek oldukça kolaydır. Çiriş yapraklarının birleştiği zar kısmı bıçakla sıyrılır ve dip kısmı kesilerek atılır. Sararan yaprakları seçilir, yapraklarının uçları sararmaya başlamışsa kesilir ve tek tek ayrılan çiriş yaprakları pırasa gibi iki, üç kez yıkanarak temizlenir.

Gulik nasıl yapılır?

Çiriş Yemeği (Namı Diğer Gulik) Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Öncelikle küp olarak doğradığımız soğana sarımsakları ve şekeri ekleyip hafif karamelize olana kadar kavuruyoruz.
 2. Salçaları ekleyip kavurmaya devam ediyoruz.
 3. Doğradığımız çirişi azar azar soğanlı harca kavura kavura ekliyoruz.

Çiriş otu pilavı nasıl yapılır?

Yıkanmış olan çiriş otları kesilerek pilava hazır hale getirilir. 3 ya da 4 e bölmeniz yeterli olacaktır. Pilav tenceremizin içine yağlarımızı koyup, eriyince çiriş otları eklenerek, tuz ve karabiber ile güzelce kavrulur. Kavrulan otların üzerine bulgurlar eklenir ve karıştırılır.

Çakşır otu yemeği nasıl yapılır?

Çaşırın uç kısımlarını temizleyip suda haşlayın. Tuz ilave edin. Haşlanan çaşırları soğuk suya atıp acısının çıkması için yaklaşık 30 dakika bekletin. Sudan çıkarıp ince ince kıyın.

Bulgurlu çiriş yemeği nasıl yapılır?

 1. Soğanı yemeklik doğrayıp tencereye alın.
 2. Yağı ekleyip hafif sararana kadar pişirin.
 3. İri iri doğradığınız çiriş otlarını ve bulguru ilave edin.
 4. Üzerine çıkacak kadar sıcak su ilave edip ağzını kapatın.
 5. Bulgurlar yumuşayınca yemeğiniz pişmiş demektir.
 6. 10-15 dakika kadar dinlenen yemeğimiz servise hazır.

Çiriş otunun faydaları ve zararları nelerdir?

Çiriş otunun suyu sivilce ve egzama gibi cilt sorunlarının iyileşme sürecine katkı sağlıyor. Yine içindeki vitaminler sayesinde çiriş otu, saç dökülmelerini azaltıyor, saç köklerinin daha güçlü olmasına destek oluyor. Saçkıran gibi daha ciddi saç sorunlarının da iyileşmesinde önemli rol oynadığı biliniyor.

Çiriş yemeği nerenin yemeği?

Çiriş Yemeği (Erzurum Yöresinden)

Çiriş otu hangi yöreye ait?

Elazığ, Tunceli, Bingöl başta olmak üzere bölge genelinde bir çok ilde doğal olarak yüksek rakımlarda yetişen yöresel adıyla gulik otu olan çiriş otunun birçok hastalık için de şifa deposu olduğu belirtiliyor.

Kardi otu nasıl yapılır?

Kardi otunu sıcak suda 5 saat bekletin mercimeği de sıcak suda bekletin. Sıvı yağı tencereye alıp soğanı küçük doğrayıp tencere ye alın. Kıymayı da ekleyip iyice karıştırıp soğanlar pembeleşince kardi otu mercimek ekleyip iyice kavurup salça ekleyip iyice karıştırıp su tuzu ekleyip yarım saat pişirin servis hazır.

Çiriş otu çiğ yenir mi?

Zambakgiller ailesine ait, özellikle Doğu, Güneydoğu Anadolu ile Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde endemik olarak yetişen çiriş otunun tadı oldukça lezzetli ve birçok farklı şekilde tüketilebiliyor. Çiğ olarak yenebildiği gibi, etli ve zeytinyağlı yemeği yapılıyor. Haşlaması üzerine yoğurt ya da yumurta konarak yeniyor.