Kek Nasıl Pişirilir?

Kek, fırının alt katına yerleşmeli ve yüksek derece ile pişirmeye başlanıp kabarma gerçekleşince ısı düşürülmelidir. Fırının derecesi çok yüksek olursa dışı aniden pişer, içi hamur ve vıcık kalır. O nedenle kek için ideal pişirme derecesi 180 derecedir. İdeal pişirme süresi ise yaklaşık 40-45 dakikadır.
Kek tariflerinde çoğu kez fırının dereceleri farklı ayarlanıyor. Fakat fırında kek pişirirken derece 180 olmalıdır. Bu ısıda keki 30 dakika kadar pişirmeniz gerekmektedir. Ancak yine de 20 dakika kadar sonra kekinizi kontrol edebilirsiniz.
Kek nasıl pişirilir? Cevaplar Kek pişirirken üzerinin kızarıp, tatlı bir renge bürünmesini istiyorsanız; fırında kek bir süre piştikten sonra, 2 kaşık sütü kaşığın sırtı ile kekin üzerine yayarak sürün.

Kek fırında fanlı da mı pişer fansız da mı?

Dışı çıtır içi az pişmiş yemekler/yiyecekler elde etmek için kullanılan fanlı program bu nedenle özellikle kabarmasını istediğiniz kek, poğaça, börek gibi hamur işleri için uygun değil.

Kek sıcak fırına mı soğuk fırına mı?

Fırını önceden ısıtmayı unutmayın

Keki yapmaya başlamadan önce fırınınızı klasik bir kekin pişme derecesine yani 180 dereceye getirin. Isıtmaya başlayın. Kekinizi soğuk bir fırına vermeyin. Sıcak fırında pişirilmiş kekler, hacimli, düzgün dokulu, iyi pişmiş keklere dönüşür.

Kek en iyi hangi ayarda pişer?

Kek pişirirken fırınınızın sıcaklık derecesini 180’e almalısınız. Bu ısıda kekiniz ortalama 35-40 dakikada pişecektir.

Kek 200 derecede pişer mi?

Kek; 175-180 derecede, önceden ısıtılmış fırında pişer.

Fanlı fırın nasıl?

Fırının içerisindeki sıcak hava fanla bir araya geldiğinde fırının her yerine eşit ve hızlı bir şekilde yayılma imkanı buluyor. Bu sayede kısa sürede hızlı pişirme ortamı yaratmış oluyorsunuz. Eğer fırında pişireceğiniz yemeği turbo pişirme programında yapacaksanız, fırını önceden ısıtmanıza gerek kalmıyor.

Fırın keki neden Kabartmaz?

Fırının pişirme performansı, her yere eşit miktarda ısıyı dağıtamıyor olması, kapağında yaşanan tam kapanmama ve ısıyı içinde tutama problemleri kekinizin sönmesine neden olabilir. Özellikle daha hızlı olması bir şekilde pişmesi için fanlı programlarda pişirdiğiniz keklerde bu sorunu yaşamanız olası.

Kek sıcak mı kesilir soğuk mu?

Son olarak kalıptan çıkardığınız kek ılıyana kadar kesinlikle kesmeyin. Mutlaka ılık olsun. Hem rahat dilimlenecek hem de hazır kek gibi pürüzsüz olacak. Sıcakken keserseniz hem parçalanır hem ufalanır.

Kek pişince fırından ne zaman çıkarılır?

Kek piştikten sonra bir süre kekinizi fırında bırakın. Sonra alıp oda sıcaklığında dinlendirin. Dinlenmeden kesip servis etmeyin, kendini toparlamasına zaman verin. Kek pişirirken bu püf noktalarına mutlaka dikkat edin.

Fansiz program hangisi?

Fırınlardaki alt üst pişirme programı, fansız program ismiyle de bilinir. Bazı tariflerde bu şekilde de geçebilir. Bu program en sık kullanılan geleneksel pişirme programıdır. Eğer alt üst pişirmeyi seçerseniz, yemeğin her yeri eşit derecede pişer.

Borcamda kek hangi ayarda pişer?

Önceden ısıtılmış 180 derece fırında pişirin.

Kek 150 derecede pişer mi?

Fırının derecesi çok yüksek olursa dışı aniden pişer ve içi cıvık olmaktadır. Fırın derecesi mutlaka 150-180 derece arası olmalıdır. Islak keklerde genellikle ilk olarak 20 dakika kapağı açılmamalıdır. Ortalama 30 dakika ya da 35 dakika kadar bir pişirme süreleri bulunmaktadır.

Bir kekin piştiğini nasıl anlarız?

Kekinizin içinden kürdan temiz bir şekilde çıkıyorsa kek pişmiş demektir. Üzerine harç yapışmışsa henüz pişmemiş demektir. Kekinizin pişip pişmediğini bıçak batırarak kontrol etmeyin. Kekinizi fırından aldıktan sonra da tamamen soğumadan dilimlemeyin.

Borcamda kek kaç derecede pişer?

Homojen kıvamlı bir kek harcı elde edin. İçinde un topakları kalmamasına özen gösterin. Dikdörtgen bir borcama döküp önceden ısıtılmış 180°C’ fırında yaklaşık 35 dakika pişirin.

Bir kekin içi neden pişmez?

Kekin içerisinde çok fazla sıvı malzeme kullanırsanız, kek harcı cıvıklaşır ve pişirme esnasında iç kısım çiğ kalabilir. Bu yüzden tarif ölçülerinden fazla sıvı eklemesi yaptıysanız, aynı miktarda un veya kakao ekleyerek dengeleyebilirsiniz. Bir diğer neden ise, gereğinden fazla kabartma tozu kullanmaktır.