Kaldırık Otu Nasıl Pişirilir?

Haşlanmış ve suyu sıkılmış kaldırak otları da tencere ilave edilip beraber kavurmaya devam edilir. Yumurtalar bir kasede kırılıp tuzu ayarlanır ve güzelce çırpılır, tencereye otların üzerine ilave edilir. Yumurta pişene kadar karıştırılır, karabiber ve tuzu ayarlanıp altı kapatılır.

Kaldırık otu nasıl pişer?

Süzülen kaldırık otu elle İyice sıkılarak bekletilir. Bir tencerede sıvı yağ, ince kıyılmış soğan ve sarımsak pembeleşene kadar kavrulur, ardından salça ve kaldırık otu İlave edilerek kavurma işlemine devam edilir. Üstüne karabiber, tuz, pul biber ve kekik İlave edilerek kısık ateşte 5 dk. daha pişirilir.

Kaldirik nasil haşlanır?

KALDIRIK OYU TARİFİ

Kaldırık otunu ayıklayın ve yıkayın. Sonrasında üzerini geçecek miktarda bol su ve biraz da tuz ekleyerek 15 dakika haşlayın. Süzülen kaldırık otunu elle iyice sıkın ve bekletin.

Kaldirik tava nasıl yapılır?

İki adet pırasa yuvarlak doğranır. Yarım çay bardağı sıvı yağda kavrulur. Bir tatlı kaşığı pul biber atılıp kaldirikler ve bir tatlı kaşığı tuz ilave edilerek karıştırılır. Başka tavada bir yemek kaşığı sıvı yağ alınıp iki yumurta kırılıp çırpılır ve yağa dökülür.

Galdirik nasıl yapılır?

Bir tencereye sıvı yağ konur. Doğranmış soğanlar pembeleşinceye kadar kavrulur. Pul biber ilave edilip galdirik eklenir ve karıştırılarak kavrulur. Kıyılmış maydanoz, çırpılmış yumurta eklenip servisi yapılır.

Kaldirik otu hangi bölgede yetişir?

Kaldirik otu tarlalarla ve yol kenarlarında kendiliğinden yetişen bir ottur. Dünyada Suriye başta olmak üzere Güney Amerika, Kuzey Afrika ve Anadolu’da bulunmaktadır. İlkbahar aylarında yetilen kaldirik otu ekim ayına kadar toplanmaktadır. Tohumdan elde edilen yağ ise genellikle ticari amaçlı kullanılmaktadır.

Yumurtalı kaldirik kavurması nasıl yapılır?

Önce soğanları ve sarımsakları doğrayıp tavada pembeleşinceye kadar pişirin. Sonra soğanların içine 2 yumurta kırıp hızlıca karıştıralım sonra baharatlarımızı koyalım. Kaldiriklerimizi de ekleyelim. Karıştıralım ve tuz ekleyelim.

Melocan nasıl haşlanır?

Gelelim yapılışına:

 1. Öncelikle melocanları sirkeli bir suya yatırıp güzelce yıkayalım.
 2. Sonrasında doğrayalım. 3 ya da 4’e kesmek yeterli.
 3. Kaynar suyun içine atıp 10 dakika kadar haşlıyoruz.
 4. Sonrasında haşlanan melocanlarımızın acı suyunu süzüyoruz.
 5. Diğer yandan 3 adet soğanımızı ve 5 diş sarımsağımızı doğruyoruz.

Kaldırık dolması nasıl yapılır?

Yarım litre suya 200 gr kıyılmış soğanı, mısır ununu, yumurtayı, tuz ve biberi koyup, koyu bir kıvam alıncaya kadar karıştırıyoruz. Tencerenin dibine birkaç yaprak yaydıktan sonra, hazırladığınız dolma harcı ile yaprakları sarıp tencereye diziyoruz. Sonra da kalan yapraklarla dolmanın üzerini örtüyoruz.

Kaldirik ne zaman toplanır?

Baharın habercisi olarak bilinen kaldirik otu, sıcaklıkların mevsim normallerinin üstünde seyretmesi ile kış mevsiminde toplanmaya başlandı. Köylülerin geçim kaynağı olan kaldirik otunun bahar mevsiminde 4-5 TL arasında değişen fiyatı, kış mevsimi sebebi ile 15 TL’ye kadar ulaşıyor.

Kulur tavası nasıl yapılır?

Trabzon Yöresinden Meşhur Ot Tavası Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Öncelikle taze soğanlar ve pazı yıkanır ince ince ince doğranır.
 2. Sonra havuç rendelenip karışıma ilave edilir.
 3. Mısır unu, tuz ve pulbiber de eklenir.
 4. Sonra tavaya bu karşım dizilir üzerine yumurtanın bir tanesi kırılır ve kapağı kapatılır.

Galdirik turşusu nasıl kavrulur?

Galdirik turşusu tuzu fazla ise bir müddet suda bekletilir. Soğanlar ince ince doğranır, sıvı yağ konmuş tavada pembeleştirilir, üzerine turşu ilave edilir. Bir süre kavrulur. Servis edilir.

Kaldırık köftesi nasıl yapılır?

Geniş bir kap alıp sıkılan kaldırıklar koyup yumurta un karabiber pul biber tuz koyup hepsini karıştıralım. Tavaya sıvı yağ koyup tahta kepçe kadar alıp kızgın yağda kızartalım. Afiyet olsun.

Kaldırık otu nasıl toplanır?

Kaldirik otunun kök kısımları ayrılır, arzu ederseniz çiçeklerini de ayıklayabilirsiniz. Ayıklanan otlar yeterince geniş bir kapta, mikroplarından arınması için yaklaşık 2 saat sirkeli suda bekletilir.

Kaldirik otunun faydaları nelerdir?

KALDİRİK OTUNUN FAYDALARI NELER?

 • Kemik sağlığı ve gelişiminde oldukça yararlıdır.
 • Kalp ve damar sağlığını korur.
 • Tansiyonu dengeler.
 • Ödem oluşumunu önlemede etkilidir.
 • İdrar sökücü özelliğe sahiptir.
 • Balgam sökücü özelliği bulunur.
 • Balgam nedeniyle oluşan öksürükleri engeller.
 • Boğaz ağrılarına iyi gelir.
 • Galdirik kavurması hangi yöreye aittir?

  Galdirik (kaldirik) kavurması, Ordu mutfağına ait bir yemek. Bahar aylarında yetişen galdirik otuyla hazırlanan bu yemek yumurtalı veya yumurtasız olarak hazırlanıyor. Bu yöresel lezzetin tarifini sizin için derledik.