Inci Kefali Nasıl Pişirilir?

İnci kefali yağ içinde kızartılır, mangalda pişirilir, fırında kızartılır, tandır yüzeyine asılarak veya yapıştırılarak pişirilir. İnci kefali yumurtalı ise, yumurtasıda yağ içinde unlanarak kızartılır.

Kefal balığı en güzel nasıl pişirilir?

Izgarada Kefal Pişirme: Kefalleri temizleyin ve kenarlarına çizik atın. Daha sonra zeytinyağı, kekik, karabiber ve tuz ekleyerek sos hazırlayın. Sos ile balığı arkalı önlü birleştirin ve bir saat kadar buzdolabında bekletin. Son olarak kefalleri ızgarada orta ateşte pişirin ve afiyetle tüketin.

Inci kefali nasil Piser?

Tavaya yağ koyup ocağın üstüne alıyoruz ve iyice kızınca balıklarımızı atıyoruz, kızartıyoruz. Kokusu mis tadı nefis ???????? salata ve mezelerle servis ediyoruz.

Inci kefal balığı lezzetli mi?

İnci kefali balığının lezzetinden ve yeme şekillerinden bahseden Ümit Allahverdi, ‘Bu balık çok lezzetli bir balık. Mangalda ve tandırda pişirilip yenildiği gibi tuza basılıp birkaç ay tuzda kaldıktan sonra da yenilebilir.

Kefal balığı tavada nasıl pişirilir?

Tava İle Kefal Pişirimi

Arzu eden kişiler kefali tavada pişirebilir. Bunun için tavaya bir su bardağından biraz az sıvı yağ katın. Yağ iyice kızdığı zaman mısır ununa buladığınız kefalleri tavaya bırakın. Balıkları yakmadan zaman zaman kontrol ederek güzelce pişirin.

Kaç çeşit kefal vardır?

Levrek ile aynı lezzete sahip olan kefal balığının birkaç türü bulunur. Bu türlerden en meşhuru Van Gölü’nün incisi İnci Kefali’dir. Diğer türleri ise Has kefal, sarıkulak kefal, altınbaş kefal, mavri kefal, topan kefal, Rus kefali olmak üzere sınıflandırılmıştır.

Kefal tatlı su balığı mı?

Kefal pullu bir balıktır. Kefal, ülkemizde neredeyse her denizde ve deniz ile bağlantısı olan dere veya akarsularda rahatlıkla yaşayabilen tuzlu su balığı türüdür.

Inci kefali kılçıklı mı?

İnci kefali kılçığı az, fiyatı ucuz ve et verimi ile protein kalitesi yüksek bir balıktır (Özdemir ve ark. 1985). Bilindiği gibi balıkların muhafazasında soğukta muhafaza (kısa süre) ve dondurarak muhafaza (uzun süre) en fazla uygulanan yöntemlerdir.

Fırında kefal pilaki nasıl yapılır?

Kefaller iki yada uç parçaya bölünür. Bütün malzemeler fırın tepsisine dizilir. Üzerine baharat, iki su bardağı su gezdirilir, yağ ve diğer malzemeler dizilir. 200 derece ısınmış fırına sürülür. Üzeri kızarıp pişince fırından çıkarılır.

Van tuzlu balık nasıl pişirilir?

Yapılışı: Balık kızartılmadan önce suda bir iki saat bekletilir. Sudan alınan balıklar süzgeçte iyice süzülür. Kâğıt havlu arasında tamamen suyu alınan balıklar kor ateşte ya da elektrikli ızgarada kızartılır. Yanında ayran aşı veya bulgur pilavıyla yenir.

Inci kefal balığı nerede bulunur?

Van Gölü’nün tuzlu ve yüksek derecede sodalı sularında yaşayabilen, endemik bir balık türüdür.

Inci kefali neden ters yüzer?

Balıklar suyun ters yönüne gidiyorlar. Onlar üremek için gelirken, martılar da onları yiyerek besleniyor.’ ifadesini kullandı. Anadolu Ajansı web sitesinde, AA Haber Akış Sistemi (HAS) üzerinden abonelere sunulan haberler, özetlenerek yayımlanmaktadır.

Kefal balığı nasıl terbiye edilir?

Temizlenmiş kefal, dilimlenmiş soğan, sarımsak, kekik, tuz ve zeytinyağı ile marine edilir. 2 saat kadar buzdolabında dinlendirilir. Daha sonra mısır ununa bulanıp, bol yağda kızartılır.

Kefal balığı neye iyi gelir?

Kefal. Mart ayı kefalin en lezzetli aylarından biridir. Özellikle çocukların yemesi gereken balıklardan bir tanesidir. Bunun sebebi sağlam bir kemik ve iskelet yapısının oluşmasına yardımcı olmasıdır.

Kefal balığı hangi mevsimde yenir?

Çinekop, tekir, kefal, kırlangıç ocak ayında en bol dönemini yaşayan balıklardır. Şubat: Kalkan mevsiminin başlangıcıdır. Tekir, gümüş, hamsi, izmarit, kalkan, mersin, torik, kefal, levrek şubat ayında lezzetlidir.