Ebegümeci Nasıl Pişirilir?

Ebegümecinin yapraklarını tavaya koyup kavurun kapağını kapatıp suyunu çekene kadar ara ara karıştırarak pişirin. Ebegümecelier yumuşayıp, pişince yumurtaları kırıp tavanın kapağını kapatın yumurtanın beyazı piştiğinde servis tabağına alıp yoğurt ile beraber servis edin afiyet olsun,
Geniş bir tencereye zeytinyağını koyun üzerine soğanları ilave edin ve soğanlar pembeleşinceye kadar kavurun. Yemeklik doğradığınız ebegümeçlerini de ilave edin, tuz ve biber ilave ederek kavurmaya devam edin. Ebegümeci suyunu salıp çekinceye kadar kavurun. Ilık yada soğuk olarak servis yapın.
Ebegümeciler yıkanır, doğranır. Kıyma, suyunu salıp iyice çekene kadar pişirilir. Yağ, soğan ve sarımsaklar eklenerek kavrulur. Salçası ilave edilerek az suyla seyreltilip kokusu çıkana kadar pişirilir.

Taze ebegümeci kavurması nasıl yapılır?

Ebegümeci Kavurması Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Ebegümeci ayıklanıp yıkanır. Saplarıyla beraber doğranır.
 2. Sıvı yağ da küp küp kesilen soğan kavrulur, içine ebegümeci eklenip ikisi bir kavrulur.
 3. Küp küp domates ve baharatlar da eklenir ve hepsi bir 10 dk kavrulur. Ispanak gibi çabuk piştiği için bu kadar kavurmak yeterlidir.

Ebegümeci otu nasıl demlenir?

 1. Ocakta kaynaması için bir tencere su hazırlayın.
 2. 2 tatlı kaşığı kurutulmuş ebegümeci çiçeğini (bu miktar 10 ml’ye eşittir) ve kaynar suya ekleyin.
 3. Su kaynatıldıktan sonra, suyu yavaşça ve düzenli olarak bir demlik içine dökün.
 4. Çayın beş dakika boyunca demlenmesini sağlayın.

Taze ebegümeci nasıl tüketilmeli?

Demini alan çay içilmeden önce ısıtılarak sıcak tüketilir. Çay olarak tüketilen ebegümeci aynı zamanda ağrı için de kullanılır. Hal böyle olunca lapa halinde vücuda sarılarak da kullanılır. Taze ebegümeci ezilerek alacağı miktarda su eklenir ve lapa hale getirilir.

Ebegümeci faydaları nasıl pişirilir?

Ebegümeci yemeği faydaları;

 1. Ebegümeci nefes darlığına iyi gelir ve öksürüğü keser.
 2. Mide ve bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.
 3. Sindirim sistemi için oldukça faydalıdır.
 4. Ateş düşürücü etkisin olması ile birlikte bademciklere de iyi gelmektedir.

Ebegümecinden neler yapılabilir?

İster ayrı ayrı isterseniz de birlikte pişirebileceğiniz bu şifalı otlar sadece kavrularak tüketilmiyor. Zeytinyağlı yemeğide yapılıyor. Hatta aynı ıspanak gibi börek yada pide içi olarakta kullanılıyor.

Ebegümeci zararları nelerdir?

Ebegümecinin doğrudan zararlı bir etkisi olmadığı bilinmektedir. Ancak diğer bitkisel veya kimyasal ilaçlarla birlikte kullanımı konusunda da yeterli araştırma bulunmamaktadır. Eğer düzenli olarak bir ilaç kullanıyor ya da bir bitkisel kür uyguluyorsanız, ebegümeci kullanmadan önce bir uzmana danışmanızda fayda vardır.

Taze ebegümeci nasıl demlenir?

Ebegümecinin yaprakları ve çiçekleri yıkanarak hazır hale getirilir. Daha önceden kaynatılmış suya eklenerek yapılabildiği gibi etkisinin daha hafif olması istendiğinde sıcak su ile karıştırılıp su dökülür ve ardından tekrar su koyularak demlenir.

Ebegümeci çayı kaç gün kullanılmalı?

Örneğin eğer ebegümeci çayı içecekseniz günde 1, maksimum 2 fincan içmeli, 1 hafta her gün içtikten sonra 5-6 gün boyunca hiç içmemeli ve bu şekilde aralar vererek tüketmeye devam etmelisiniz.

Ebegümeci çayı limon sıkılır mı?

Kaynamış suyun içerisine bir çay kaşığı kadar öğütülmüş ebegümeci yaprağı konulur. Ardından beş dakikalık demleme sürecine geçilir. Bu süreden sonra ebegümeci çayı, limon eklenerek tüketilebilir. Karışıma şeker eklenmemesi tavsiye edilmektedir.

Ebegümeci hangi hastalığa iyi gelir?

Akciğerlerde balgam toplanmasında, öksürük ve bronşitte, ses kısıklıklarında, anfizemde faydalıdır. Ayak şişkinlerinde, kırık ve çıkıklardan ileri gelen şişkinliklerde banyoları çok yararlıdır. Göz kuruluğu çekenlerde çayı ile pansuman iyi gelir. Burun kanamasını durdurur.

Ebegümeci idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir mi?

Ebegümecin sağlığa olan faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz; idrar yolları sağlığını korur ve idrar yolları enfeksiyonu önler, mide sorunlarını engeller ve mide sağlığını destekler, kolon ve bağırsak temizliğini sağlayan ebegümeci, kilo vermeye yardımcı olur, haricen kullanıldığında cildi temizler, tedavi eder.

Ebegümeci bağırsaklara iyi gelir mi?

Mide ve bağırsak sağlığınız için ebegümeci bitkisini kaynatarak tüketebilirsiniz. Protein ve C vitaminince zengin olan ebegümeci, bağırsağınızın sağlıklı çalışmasına da yardımcı olur. Hazmı kolaylaştırır ve sindirim sisteminizin rutine dönmesini sağlar.

Ebegümeci cilde nasıl uygulanır?

Cilte oluşan güneş yanığı, morluk, sinek ve böcek ısırığı, döküntü, kaşıntı için de ebe gümeci kullanılabilir. Cilt uygulamaları için ebegümeci çay olarak demlenir ve sorunlu bölgeye bir pamuk yardımıyla ılık halde sürülür. Sık aralıklarla uygulama tekrarlanabilir. Böylece daha hızlı iyileşme sağlanır.

Ebegümeci yeniyor mu?

Bilinen Bileşimi : Ebegümecinin yapraklan büyük oranda yapışkan bitki sıvısı; Astrenjan / organik dokuları büzerek salgı azaltıcı, ekspektoran / balgam söktürücü, yumuşatıcı, diüretik / idrar söktürücü, sedatif / sakinleştirici. Yaprak ve sapları hafif kokulu ve yavan lezzetlidir. Bazı yerlerde sebze olarak yenilir.

Ebegümeci kadın hastalıklarına iyi gelir mi?

Ebegümecinin İyi Geldiği Hastalıklar

Suyla yapılacak pansumanı hem bağırsaklarınızdaki rahatsızlıklar, hem kadınların rahimlerindeki ağrılar hem de makattaki ağrılar için fayda sağlar.