Brokoli Nasıl Pişirilir?

Yoğurtlu Brokoli Tarifi Nasıl Yapılır?

 • Brokolileri ne çok büyük ne de çok küçük olacak şekilde çiçeklerini ayıralım.
 • Bir tencereye su koyalım ve üzerine buhar tenceresi ya da uygun bir süzgeci yerleştirelim.
 • Ayıklayıp yıkadığımız brokolileri buhar tenceresine alalım, kapağını kapatarak kontrollü bir şekilde pişmeye bırakalım.
 • Brokoliler pişerken sık sık kontrol edelim.
 • Bizce en sağlıklı brokoli pişirme yöntemi ise buhar. Brokolinizi buharda pişirmek için düdüklü tencere de kullanabilirsiniz. Düdüklü tencerenin içine bir miktar suyu doldurun ve buharda pişirme aparatının içine brokolileri koyup kapağını kapatın. Yaklaşık olarak 8-10 dakika kadar pişirin ve servis tabağına alın.
  Brokoli Pişirme Yolları? Brokoli temizleyerek başlamanız gerekiyor ve ardından soğuk suyun altında iyice yıkadıktan sonra daha etkili olabilmesi için soğuk tuzlu su içerisinde yaklaşık 10 dakika bekletin. Kalın odunsu bir gövdesi bulunan sebzenin üst tarafını ayırdıktan sonra sert ve lezzetsiz olan gövdenin yemesini önermiyoruz.

  Brokolinin vitamini gitmeden nasıl pişirilir?

  Brokoliler; vitamin değeri kaybedilmeden, kısa süre, hafif diri kıvamda ve canlı yeşil renkte kalacak şekilde haşlanmalıdır ve sıcak su içinde bekletilmeden, hemen haşlama suyu süzülmelidir. Gereğinden fazla haşlanırsa, çok yumuşayacak, dağılacak ve besleyiciliği azalacaktır.

  Brokoli sıcak suda mı haşlanır soğuk suda mı?

  Brokoli Haşlamanın Püf Noktaları

  Brokolinin çok ufak çiçekleri vardır. Bu çiçekler sıcak suda haşlandığında yumuşamaya başlar. Deneyeceğiniz tarif için brokoliyi haşladığınız esnada, ayrı bir kase içinde buzlu su hazırlayınız.

  Brokoli suda nasıl haşlanır?

  Brokolilerin üzerini aşmayacak miktarda kaynar suyun içerisine brokolilerin çiçekleri üst kısımda kalacak şekilde koymalısınız. Brokolileri haşlarken tencerenin kapağı mutlaka açık olmalı. Brokolilerin besin değerinin kaybolmaması için mümkün olduğunca az pişirilmeli. Bunun için maksimum 2-3 dakika yeterli.

  Brokoli Haşlanmalı mı?

  Brokoli çoğunlukla haşlanarak tüketilir. Doğrudan suda ya da besin değerlerinin kaybolmaması için buharda haşlanabilir. Brokoli Nasıl Haşlanır? Brokoli yaygın olarak suda haşlanarak hazırlanır.

  Brokoli besin değeri kaybetmeden nasıl yapılır?

  Brokolileri kaynayan suda fazla tutmamalısın. Brokoli haşlama süresi 2 ya da 3 dakikayı geçmemelidir. Aksi halde besin değerini kaybedebilir. Haşlanmış olan brokolileri canlı yeşil renklerini kaybetmemeleri için haşlama suyundan çıkarıp buzlu su dolu bir kaba al ve 2 dakika kadar da burada bekletip şokla.

  Brokoli yeşil kalması için nasıl haşlanır?

  Brokoli pişirildikten sonra hemen kaynadığı sudan alınarak buzlu ya da soğuk bir suya batırılarak şoklama işlemi yapılmalıdır. Daha sonra pişirme işlemi sonlandırılarak brokolinin piştikten sonra yeşil kalması sağlanabilir.

  Brokoli Haşlamadan önce yıkanır mı?

  Brokoli yapraklarına ve kafalarına saldıran lahana solucanları ve böceklerdir. Bunlardan ve diğer böcekleri solucanları gidermek için brokoliyi yarım saat 1 çorba kaşığı tuzlu suda bekletilmelidir. Her litreye 1 kaşık tuz eklenir. Tuzlu suya batırıldıktan sonra brokolinin akan su altında iyice durulanması gerekir.

  Brokoli haşlandıktan sonra nasıl saklanır?

  Brokoliler ‘blanche’ dediğimiz şekilde sıcak suda bir miktar haşlanır ve buzlu suya alınarak şoklanır. Bu sayede pişmiş ve rengini koruyan brokoliler elde etmiş olursunuz. Bu şekilde porsiyonlarına bölünerek poşetlenir ve dondurucuda saklanır.

  Brokoli haşlama suyuna tuz atılır mı?

  Tencereye su koyuyoruz. İçine brokoliyi atıyoruz. Brokoliler haşlanıyor çok ezilmeyecek şekilde dikkatli haşlayın haşlanırken içine tuz ve limon suyunu döküyoruz. Haşlandığında tadına bakın eğer tuzu ve limonu emmişse tadı zaten iyidir lakin az gelirse ekleme yapıp bekletebilirsiniz.

  Brokoli haşlama suyu ile ne yapılır?

  Bu su aynı zamanda iştah kesici özellikleri ve detoks etkisi ile sağlıklı zayıflamayı sağlar. Brokoli suyunun cilde faydaları: İçildiğinde vücuda detoks etkisi yapan brokoli suyu cildin daha sağlıklı görünmesini sağlar.

  Brokoli suyu:

 • Vücuttan ödem atmayı sağlar.
 • Gaz sancısını önler.
 • Metabolizmayı hızlandırır.
 • Brokoli suyu nasıl yapılır?

  Kaynayan yarım litre suyun içine 200-250 gram brokoliyi atılır. Hafif ateşte en fazla 4-5 dakika haşlanır. ve ılıdıktan sonra süzüp ayrılır. Üçte birini sabah, üçte birini öğlen ve son kalan üçte biri de akşam aç karnına içilir. Brokoli suyunu içtikten sonra 20 dakika su hariç herhangi birşey tüketilmemelidir.

  Brokoli haşlaması neye iyi gelir?

  A ve C vitamini içeren brokoli aynı zamanda antioksidan özelliğinden dolayı vücut direncini artırmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendiren brokoli özellikle kış hastalıklarına karşı iyi bir kalkan görevini görmektedir. Brokoli içerisinde bulunan çözünebilir lif sayesinde kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

  Brokoli kokmaması için ne yapmak lazım?

  Oldukça ekonomik olan bu yöntemde bir fiske tuz ile iki yemek kaşığı sirkeyi karıştırınız. Karışımı hazırladıktan sonra brokoli haşlama suyunuzun içerisine ilave ediniz. Sirkenin kokuyu bastırma özelliği ve tuzun havadaki kokuyu emme özelliği ile brokoli pişirirken evinizi kötü kokulardan korumuş olacaksınız.

  Sararmaya başlayan brokoli yenir mi?

  Brokoli sararınca yenir mi? hemen cevap verelim; sararmış brokoliyi yiyebiliriz. Fakat; sararan brokolinin tadı yeşil renkte daha taze olan brokoliye göre biraz değişecektir. En önemlisi de brokoli sarardıkça besin değerlerini de kaybetmektedir.