cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Yemekle Dans Eden Mekan : The Galliard

30 Ocak 2015 • DÜNYA MUTFAĞI, MEKAN / GEZİ • Views: 1439

Yemeğe sadece lezzet olarak bakamıyorum. Lanet olsun ki görsel konusunda biraz freak durumdayım. Hayatımın her yerinde iyi görseller olmak zorunda gibi. Kötü bir sunum ve lezzetli bir yemek benim için sadece lezzetli bir yemektir. İyi bir sunum ve lezzetli yemek ise benim için harikulade bir şeydir.

The Galliard hem mekan tasarımı, hem lezzeti hem de sunumları ile işte tam da lezzeti iyi bir görsel ile birlikte sunuyor. The Galliard‘ın farkı; sipariş ettiğiniz her şey hemen masanızın yanı başında hazırlanıyor. Fine Dining bir restorandan hiç beklenmeyecek, alışılmadık hareketler bunlar. Usta Gazeteci Ersin Süzer‘in yönetimindeki dokunuşlar bunlar. Çıkış noktası; İtalya Fransa ispanyadan mutfağından geliyor. İsmi ise bir dans çeşidi. Bir dans müziğinin adı yani.

Öne Çıkan Özellikler;

  • 690 çeşit şarabın bulunduğu şarap kavında 190 çeşit yerli ve butik üretici şaraplarına yer verilmiş.
  • Sipariş ettiğiniz hemen her şey ya önünüzde ya da masanızın yanında hazırlanıyor.
  • Perşembe günleri giriş katındaki piyanoda canlı performans sergileniyor.
  • Müzik; 2 kişi birbirini duyacağı şekilde ayarlanıyor. Alt katta daha yüksek sesli müzik ile bar havası, üst katta ise sohbete eşlik edecek  kıvamda bir ton.
  • Duvarlardaki tüm tablolar gerçek, orijinal. Sanatçıların ellerinden çıkma.
  • Genelde mekanlar mutfaklarını 22:00 gibi kapatır. Ancak The Galliard 02:00’ye kadar tapas sunabiliyor.
  • El yapımı, yani makine değmeden elle açılan makarnalar sunuluyor.
  • Tapas, deniz ürünleri, İspanya Mutfağı’ndan Paella, Kars Kazı, Porterhouse Steak, Parmesan tekerinde Risotto gibi çok fazla seçeneğin olduğu zengin bir mekan.

Başta servis edilen ekmekler, kendi yapımları. Sıcacık geliyor. Şaraplı, çikolatalı, Kars Gravyer peynirli gibi pek çok ekmek seçeneği var ve şimdiden uyarayım; fazla yedirdiyor. Aman dikkat!

Sipariş verdiğimiz steak tartare az önce belirttiğim gibi masamızın yanında yumurta ve baharatlar ile karıştırılarak hazır hale geldikten sonra servis edildi. İlik her yerde popüler. Dana ilik ise kemiklerinden sıyrılıp sıcak kıtır ekmeklere sürülerek servis ediliyor.

the galliard

Dana Yanak ise bal kabağı püresi ve patates ile servis ediliyor. Dana yanak özünde çok lezzetli bir ürün olmasa da The Galliard gibi işini bilen mekanlar sos ile aroma katıp daha da lezzetli bir halde sunabiliyorlar.

the galliard

Risotto dediniz mi işin rengi değişiyor. Porcini mantarlı ve trüf yağlı risotto yine masanızın yanında Parmesan tekerleğinin içinde pişiyor. Önce alevlendirilen parmesan tekeri üzerinden ince ince parmesan alındıktan sonra, mutfakta hazırlanan risotto tekerleğin içine ilave ediliyor. Üzerine ise trüf yağı ile son nokta konuluyor. Bir hayli yoğun ve lezzetli bir risotto yiyeceğiniz garanti.

the galliard

Kars Kazı : Evet gerçek Kars Kazı. İlk karın yağması ile en lezzetli haline gelen ve yağlanan, Kars’tan gelen ve özenle pişirilen kaz, kemikten ayrılır nitelikte yumuşacık. Çatalı batırdığınız anda ilmik ilmik oluyor. Kazın kendi suyunda hazırlanan balzamik çektirmesi sosu ile de harikulade.

the galliard

Poterhouse Steak : Gecenin starı diye ifade edebilirim. Hayvanın sıradan bir T-Bone Steak the galliardkısmından daha da arkalara doğru gidildikçe, kısmen yağlı kısım olan kontrafile aynı büyüklükte kalırken etin yağsız olan bonfile tarafı daha da büyür. Böylelikle elinizde, etin bonfile, kontrafile ve kemikli kısımlarını da içeren, yaklaşık 6 cm kalınlığında 1 kiloya yakın gelen kocaman bir T-Bone kalır. İşte bu dev T-Bone parçasına Porterhouse Steak denir. The Galliard‘da yediğimiz Porterhouse Steak, tereyağı ile sıvanmış ve çok sıcak halde önünüze gelen boş porselen tabaklar ile sunuluyor. Sadece mühürlenmiş ve ince kesilmiş Porterhouse Steak‘i tabakların sıcaklığı geçmeden hemen kendi kendinize cız bız ederek bir kaç saniye daha pişiriyorsunuz. Ortaya enfes ama çok enfes bir lezzet çıkıyor.

the galliard

Ahtapot Izgara : Koca bir ahtapot kolu, özel sos ve bebek patates ile sunuluyor. Ahtapotu ben yumuşak sevmem. O sebeple tam istediğim gibi bir kıvamı vardı diyebiliyorum. Hafif sert. Ama sakız gibi de değil.

2015-01-30 19.03.25

Deniz Ürünleri Paella : Paella ise 2/4 kişilik sunuluyor. Biz 2 kişilik bir deniz ürünleri paellası seçtik. Fotoğrafta gördüğünüz üzere içinde yok yok. Ben deniz ürünleri içeren bir şey istiyorsam, denizi çok sevdiğim için buram buram kokmasını isterim. Tabii konu Fine Dining olunca bu buram buram deniz konusu misafirleri rahatsız edebilir diye düşülmüş olmalı ki, safranın o kokuyu bastırması sağlanmış.

paella

Tatlılar konusunda da yaratıcılık konuşuyor. İçinden ne çıkacağını ancak üzerindeki çikolata eridikten sonra göreceğiniz “Sürpriz“den, çikolata fincanında servis edilen “Cappuccino Aromalı Parfe”, Cheesecake, Krem Brule‘ye kadar enfes bir final oldu.

the galliard the galliard 2015-01-12 22.06.06

 

 

 

 

The Galliard menüsü ile cebinizin pek dostu olacak bir mekan değil. Ancak lezzet ve sunum kalitesi düşünüldüğünde ödediğiniz paranın hakkını verdiği de bir gerçek.

Adres : Nispetiye Caddesi, Etiler Apartmanı
No:104/C Etiler / istanbul

Telefon : 444 0 233

Haritada Gör

 

 

 

 

Tags: , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir