cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Vacilando : Arnavutköy’de Minicik Bir Pastacı!

6 Mart 2015 • KAHVE, KAFE, PATISSERIE, MEKAN / GEZİ, MEKANLAR • Views: 1170

Vacilando ne demek diye merak edeceksiniz. Ben etmiştim. O sebeple söyleyeyim. Vacilando, Güney Amerika İspanyolca’sında “Yolculuğun kendisi varılacak yerden daha önemlidir.” demek. Bir anlamda da bu sözü söyleyen kişi demek. Şimdi buranın nasıl bir yer olduğu hakkında biraz fikriniz olmaya başladı değil mi? 🙂

instagram hesabımda paylaştığım tatlı fotoğraflarının birinin altına bize Fümee‘de parmaklarımızı yedirten çok değerli şef Pınar Taşdemir‘den  “Tatlı dedin mi Vacilando İstanbul! Tartlarıyla ve yanında ikram ettikleri likörleriyle 2014 ün en keyifli keşfi oldu benim için” şeklinde bir yorum geldi. Ben de Pınar’ın önerisi ile harika bir yer daha keşfetmiş oldum.

Vacilando Hikayesi

Özge Kırış bir tarafı da maceraperest bir tiyatro oyuncusu. Bence biraz da deli ama hadi orasına tanışınca siz karar verin. Minicik, miniminicik bir yer yapmış kendine. -1 kotta. Önünden geçer fark etmezsiniz. İçine girince havanız değişir. Evi gibi burası. Minimum bütçe ile yaratıp döndürdüğü bir yer. Ben “burada, bu kadar küçücük yerde para kazanabildiğine çok sevindim” dediğimde “para kazanıyorum demeyelim” şeklinde cevap geldi. Yani kendisini anca döndürüyor. Biraz daha fark edilmesi gerek bence.

vacilando istanbul

Neyse, Özge tiyatroyu bırakıyor. Sebeplerini ben anlatmayacağım. Mutfak eğitimi alıyor. Amerika’ya gidiyor. Fransız bir şef ile birlikte çalışıyor vs vs vs… Sonra dönüp burada minicik bu dükkanı açıyor. Her şeyi kendi yapıyor. “Kremayı nereden alıyorsun?” dediğimdeki bakışını unutamam…

Tatlılar, kekler, tartlar, kişler… Bu minicik dükkanda neredeyse 2 saat kalıp Özge Kırış ile çok keyifli vakit geçirdim. Lezzete gelince. Şöyle söyleyeyim. Bu civarlar hep Fransız aileleri ile dolu. Fransa’dan gelenler… Şimdi bu insanlar bile gözümün önünde arayıp bir sürü sipariş verdiğine göre, gerçekten Fransızlar’ın hoşuna giden şeyler yapıyor… Ben yediğim her şeyden memnun kaldım. Krıvasan’ı neden ısıtıp vermediğine takmayın. O çıtırlık, o tereyağ hissi böyle daha güzel çıkıyor ortaya diyor. Fransız kruvasanı nerede var derseniz, bir elin parmaklarını geçmeyecek yerlerden birisi de işe burası.

 

2015-02-24 17.29.43

Özge kedi dostu. “Evinde kaç kedi var?” dedim. “Benim üç tane var ama beş tane de tanımadığım misafir kedi var çıkaramıyorum evden” diyor. Gerisini siz düşünün 🙂

Haliyle dükkanda da bir de kedi var. Sokak kedisi ama buranın sahibi gibi. Ben de biraz nasibimi aldım haliyle. Tatlıları birlikte yemek zorunda kaldık ama olsun. Benim için keyifti! Bu arada endişelenmeyin, tatlıyı kediye ben ikram ettim 😉

vacilando istanbul

Aşağıda her türlü bilgiyi paylaşıyorum. Yolunuz düşerse kesin uğrayın ama bence yolunuz düşmese de uğrayın.

Adres : Beyazgül Cad. No:30A Arnavutköy.

Telefon : 0212 263 74 48

intagram :@vacilandoistanbul

www.vacilandoistanbul.com

Haritada Gör

 

Tags: , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir