cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Türk Gençliğinin İtirafı : Nasıl bu kadar “kötü” olabildik?

20 Haziran 2016 • YAŞAM, YAŞAM • Views: 570

Nasıl bu kadar “kötü” olabildik? Nasıl benden değilsen neredeyse “öl” diyecek kadar gaddarlaşabiliyoruz. Konu “din, ramazan, oruç, futbol” olduğunda nasıl bu kadar canavarlaşıyoruz?
Ben neye inanıyorsam, hangi takımı tutuyorsam sen de ona inanacaksın!
Ben oruç tutuyorsam sen de tutacaksın, tutmasan bile ortalıkta yemeyeceksin, hele içki mi? Ağzına süremezsin, yoksa Cihangir’deki Koreli gibi olur sonun. Ben içmiyorsam içmeyeceksin. Çünkü ben geri zekalıyım. Sağım solum belli olmaz. Her an bıçaklayabilirim seni. Ceza da almam zaten bunu da biliyorum çünkü. Kafam rahat.
 
Ben beni rahatsız eden şeylere bakmama özgürlüğüm olduğunu BİLMİYORUM! Bunu bana öğretmediler. Ben mini etekli bir kadın gördüğüm zaman onu rahatsız etme hakkım olduğunu sanıyorum. Ben Ramazan’da içki içeni dövebilirim, çünkü dinimin bunu gerektirdiğini sanıyorum. Ben dinimde hoşgörüye yer olmadığını sanıyorum. Bana göre kim neye inanıyorsa öyle YAŞAYAMAZ. Benim gibi yaşamak zorunda herkes. Çünkü ben doğruyum, ben yanlış yapmıyorum, bunun için herkesi benim gibi yapmaya çalışıyorum.
 
Ben bir milli maçı kaybettiğimizde teknik direktörü eleştirmem. Direkt küfür ederim. Onunla da yetinmem kızının doğmamış çocuğuna “ölsün” diyecek kadar insanlığımı yitirebilirim. Çünkü bu güne kadar kimse bana öfkemi kontrol etmemi öğretmedi. İçinde bulunduğum koşullar bana hep saldırmayı öğretti. O sebeple ben maçı değil de insanlığımı kaybettiğimizi bir türlü fark edemiyorum. Ben iletişim kurmam, kuramam, kuramıyorum! Siyasilere bakıyorum, onlar da iletişim kuramıyorlar. Demek ki doğrusu iletişim kurmaktan değil, bağırmak ve dayatmaktan geçiyor sanıyorum.
Ben herhangi bir şeye destek vermek ya da protesto etmek için yürümem. Yürüyemem. Benim yaptığım her şey doğru olduğu için, benim gibi olmayanlara zarar verme hakkını bulabilirim kendimde. Kimsenin hiçbir şeye zarar vermeden tepkisi gösterme hakkı yoktur. Tepkiyi ancak ben doğru yola çekmek için seni yaralayarak gösterebilirim. Zaten valilik de yasal hakkın olan bu yürüyüşe izin vermiyor. O halde bence sen bir dayağı hak ettin.
Ben küfürle, yumrukla, bıçakla saldırırım beni sinirlendirenlere. O sebeple şimdiden uyarayım. Benim tuttuğum takım her zaman kazanmalı. Kaybettiği anda karşıma çıkmayın. Rakip takımın taraftarıysan yanıma oturma. Seni yaralayabilirim. Ramazanda içki içtiğini görmeyeyim. Çünkü ben içmiyorsam sen de içmemelisin. Yoksa dayağı yersin.
Bana orucu “nefsime hakim olmak” için tutulması gerektiğini öğretmediler. Bunun aslında kendi irademi test edebileceğim bir şey olduğunu kimse bana söylemedi. Bana “herkes bunu yapıyor, sen de yapacaksın” dediler. Yapmayanlara da yaptıracaksın diye görev verdiler. Onun için sosyal medyada bir yemek fotoğrafı görürsem çılgına dönebilir, sana tepki gösterebilir, hatta küfür edebilirim. Bu tepki aslında kötü bir şey değildir. Amacım senin de benim gibi doğru yolu bulman ve benim gibi cennete gitmeni sağlamamdır. Çünkü amacım nefsime hakim olmak değil, herkese benim yaptığım şeyi yaptırmak. Takımım yenilirse de doğmamış çocuklar ölebilir. Sorun değil. Ama inan bana ben kötü birisi değilim. Bana böyle öğrettiler ve herkes böyle yapıyor.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir