cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Timeout 101 Lezzet 2015 : Olmadı Bu Festival

101 lezzet 2015

27 Nisan 2015 • MEKAN / GEZİ, PARTİ - EVENT - FESTİVAL • Views: 2161

Time Out İstanbul‘un bu sene üçüncüsünü düzenlediği 101 Lezzet Festivali esasında yeme içme sektörünü çok yukarılara taşıyacak bir felsefenin üzerine oturuyor. Ama 2015 101 Lezzet‘in ardından bu felsefeye ne kadar sadık kalınıyor ve hala ne kadar bu doğrultuda devam ediyor kocaman soru işareti oluştu kafamda.

Benim algıladığım temel fayda şu; İnsanlar gelsinler, 101 tane marka görsünler, dışarıdaki hayatta deneyimledikleri var, deneyimleyemedikleri var. Tüm markalar sunumlarını yapsın, insanlar tatsın, sohbet etsin, bilgi alsın, kartlar verilsin, iletişime geçilsin, projeler üretilsin… Böyle bir anlayışa hizmet eden bir etkinliğin önünde durup önümüzü iliklemeliyiz tabii. Üstelik Kahve Festvali’nin aksine katılımcı firmalardan katılım ücreti talep edilmeyen bir organizasyon bu. (En azından festivale katılan tanıdığım mekan sahipleri dostlarımdan aldığım bilgi bu yönde)

101 Lezzet İstanbul‘un ilki 2013 senesinde Esma Sultan Yalısı‘nda yapılmıştı . O zaman kendime ait bir internet sitem yoktu. İkincisi ise geçen sene yine Esma Sultan Yalısı‘nda yapıldı. O zaman internet sitem vardı ve şöyle bir yazı yazmıştım Cennet Dedikleri Bu Olsa Gerek.

Neyse,

Geçtiğimiz haftadan bir öngörümü ileteyim. Geçtiğimiz hafta Sevgili Saffet Emre Tonguç ile tekne ile Erguvan gezisi yaptığımızda Sait Halim Paşa Yalısı‘nın da önünden geçtik. Geçerken biraz doğruldum, alıcı gözü ile baktım ve “eyvah” deyip yerime oturdum. “Bu kadar küçük ve dar bir açık alanda 101 Lezzet Festivali olmaz demiştim. Aynen öyle oldu. Olmadı yani…

101 lezzet festivali

Ben 13:40’ta girebildiğim festivalden 17:30 gibi çıktım. Deneyim derseniz. Pek bir şey yok ortada. Dertler o kadar büyük ki, doğru düzgün bir deneyim yaşayamadığım için “şu şöyle güzeldi, bu böyle iyiydi” diyemeyeceğim.

Her ne kadar bilet fiyatları ucuz denemeyecek tutarda olsa da ve hatta karaborsada 200 TL‘ye çıksa bile insanların ilgisi bu sene de artarak devam etti. Bu aslında güzel bir şey. İnsanlar çok iyi bir restoranda çok iyi yemekler yiyecek kadar ciddi bir para vererek bu festivale geliyorlar ve bakın nelerle karşılaşıyorlar.

Özetleyelim,

101 lezzet istanbul

Kapıdaki Kuyruk

Olabilir, bu bir sorun değil. Sonuçta binlerce insan içeri aynı anda gökten inecek değil ya. İlla kuyruk olacak. Kuyruğa dert yananları anlayamadım. Binlerce insanın katılacağı bir etkinlikte sıra olmadan olmaz. Esas dert, bu sıranın, kalabalığın organize edilememesi.

Önce kırmızı bileklikli personeller ile biletli misafirler birlikte içeri alınmaya başlandı. Ardından sadece personelin içeride kalması gerektiği düşünülerek içerideki biletli misafirler dışarıya çıkarıldı. Bir hayli amatörce hareket.

Yalının girişi dar. Aynı anda 2 insan ancak geçebilir kapıdan. Önünde de kocaman iki masa kurulmuş. Biri  biletini internetten alıp kapıda teslim alacak misafirler için biletix’in masası, diğeri de davetli ve personellerin isimlerini işaretleterek içeri girebileceği bir masa.

Şimdi yıl 2015. Binlerce kişi sırada bekliyor. Hala onlarca kağıt arasından isim bulmaya çalışan personeller görüyorum. Bu nasıl bir amatörlüktür. Bu kalabalıkta hala kağıttan isim mi bakılır? Koysanıza oraya 2 tane ultrabook, excel’den baksanıza isimlere. Bu değişiklik ile 10 kat daha hızlı hareket etsenize! Hal böyle olunca isimler bulunamıyor. İnsanlar stres yükleniyor. Kapıdaki kalabalık giderek artıyor.

Davetli Olduğuna Pişman Olmak

Kendi örneğimin üzerinden gideyim. Ben listeden Cem KARAKUŞ‘u aratırken yanımda bir bayan var Colonie personeli.

Benim ismimi bulamıyorlar haydi onu geçtim, koskoca Colonie‘de listede yok! Yav adamlar içeride stant açmış, personel dışarıda, içeri giremiyor şaka gibi.

Yaklaşık 20 dk sonra ben biraz da kendi çabalarım ile davetiyemi buldum. Sonra daha büyük dert başladı. Davetiyenin içinde bir kağıt var, en büyük hata bende, okumadım. Görevliye sordum. “Bu kağıtla birlikte bir misafirim ile girebiliyorum değil mi?

Gelen cevap, “hayır!” Nasıl olur? Beni davet ederken verilen bilgi böyle… Ama kapıdaki görevli kendinden emin ve ısrarlı. “Hayır bu tek kişilik bir davetiye.

Yahu misafirim kapıda bekliyor, geri mi göndereyim?” Cevap; “Siz bilirsiniz?

Sonra başka bir görevli arkadaşa durumu anlatma beceriksizliğinde bulunan personel, “Cem Bey bir misafiri ile içeri girmek istiyor” gibi bir cümle kurdu ve beni iyice çılgına çevirdi. Oysa ki bu benim talebim değil, “Time Out’un beni  telefon ile arayarak kapıda +1 misafiriniz ile birlikte davetiyeniz hazır” şeklinde verdiği bilgi bu.

Soru geliyor : “E kiminle konuştunuz?” Nereden bileyim ben! “Kiminle konuştuğunuzu bile bilmiyorsunuz?

Yahu koskoca Time Out beni aramış, davet etmiş, teşekkür etmişim. Kapıda isminiz var demiş. Ben bir de buna itibar etmeyip konuşma saatini, gününü, kimin aradığını mı not edeceğim?

Yok… Bekliyoruz. Çözmek yerine bir de bana serzenişte bulunmasın mı? “Cem Bey insanlar bu festivale para ödeyerek geliyorlar, siz bir misafirden bahsediyorsunuz” Gerçekten çıldırmamak elde değil.

E davet etmeseydiniz o zaman. Ben zaten biletimi alıp gelecektim!

Sonra ne mi oldu? Bir yetkili geldi, elimdeki zarfı aldı ve “Bu davetiye zaten iki kişilik Cem Bey buyurun lütfen!

Belki tanıdığınız tanıyabileceğiniz, en sakin, en ılımlı, olabildiğince iyi niyetli ve empati duygusu oldukça gelişmiş insanlardan biriyim. Ama bu durum gerçekten sınırları zorladı! Kapıdaki 35 dakikalık sinir harbi ile ancak içeri girmiş oldum. Davet edip kapıdaki çirkin tanımlara maruz kalmak da gerçekten çok iyi bir deneyim oldu benim için.

101 lezzet istanbul

35 dakikanın ardından içerideyiz… O da ne, kutuplara gelmişiz. Penguen yürüyüşü ile ilerliyoruz diyeceğim ama ilerleyemiyoruz. Mekan sahibi bir arkadaşıma rastladım. Standına ulaşamıyor. Daha neler…

Şimdi yalının ön tarafındaki alan bir hayli dar. Dediğim gibi geçtiğimiz hafta deniz tarafından geçerken gördüm ve “olmaz” dedim. Olmadı da. Bunu ben 10 saniye görerek anladım. Ama organizasyon nasıl anlayamadı işte bir onu anlamadım. Yahu sağlı sollu iki stant kuruluyor, insanlar önünde bir sıra bekliyor, arkalarında da bir sıra daha, kafaları uzatıp bakanlar için. Arada kalan iki kişilik yerden ise geçmek ne mümkün. Sadece duruyor ve bekliyorsunuz. Hal böyle olunca ne fotoğraf çekebiliyorsunuz,  ne sohbet edebiliyorsunuz, ne bir şeyler yiyebiliyorsunuz, ne de festivali deneyimleyebiliyorsunuz. İlk festival olsa anlarız, ılımlı yaklaşırız tabii… Ama üçüncüsü olunca anlayamıyoruz!

101 lezzet festivali

Duman, Koku, İs, Yeme İçme Adabı

Buna yapacak bir şey yok. Isgaralar aynı bölgede yanıyor. Rüzgar denizden karaya. Kokacağız belli ki. Çok dert etmedim ama yalının içi duman olmaya başladığında içim bir cız etmedi değil.

Girişteki 35 dakikalık sinir harbinden sonra bir de hareket edememe seansı başladığı için zaten iştah miştah kalmadı. Bir de gördüm ki insanların festivali yaşama algıları hala değişmemiş. Bir tadım yapacaksın, aldın eline yiyeceğin sunumu, yahu devam etsene. Neden bekliyorsun standın önünde. Orada, standın önünde tüketmeye gayret ediyor. Şaka gibi.

Özetle bu festival en başta belirttiğim o önümüzü iliklememiz gereken felsefeden son derece uzak, maalesef ki amacından sapmış son derece faydasız bir etkinlik oldu. Bunu şahsi olarak algılamayın, içeride hasbelkader sohbet edebildiğim tüm dostlarım aynı şeylerden yakındı. Dolayısıyla 101 Lezzet 2015 ile ilgili daha pek çok eleştirel yazı okumaya hazır olun.

2016 için Bu Festivalden Çıkaracağımız Notlar

1 – Girişi daha iyi organize edin. Kalabalığı kontrol etmek için festivali 13:00 değil 10:00 da başlatın mesela. Ya da başka alternatif çözümler.

2 – Artık kağıtlardan davetli adı, firma personeli aramayın rica edeceğim. Yıl 2015! 2 ultrabook ile 10 kat daha hızlı ilerlersiniz.

3 – Bu festival açık alanları ile daha da güzel. Açık alanı bu kadar dar yerler tercih etmektense açık alana odaklanıp daha geniş gezinme ve dinlenme alanlarının olduğu mekanlar tercih edilmeli.

4 – İnsanlar bilete ciddi bir para verdikten sonra bir burger için ya da x bir şey için onlarca dakika sırada beklememeli. Esma Sultan’daki gibi daha büyük alanlar verilebilirse mekanlara, hem kendi sunumları için hem de katılımcılar için çok daha değerli şeyler çıkar ortaya.

Bana kalırsa bu haliyle öylesine bir festival olmanın ötesine geçemedi ne yazık ki. 2016’dan umutluyuz artık!

101 lezzet istanbul

Tags: , , , , , , ,

One Response to Timeout 101 Lezzet 2015 : Olmadı Bu Festival

  1. sevda alphan dedi ki:

    Cem bey cok guzel anlatmissiniz. Biz de sariyer belediye bsk.nin daveti uzerine 1saat 50 dakika bekledikten sonra girebildik. Kapidaki gorevli gozde hnm baskan burayi arasin diye tutturdu baskan arayip azari isitince el pence divan ozur ustune ozur . Seneye daha basarili olmasi dileğiyle

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir