cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

The Public Hotel İstanbul Beyoğlu

15 Temmuz 2016 • MEKAN / GEZİ, OTELLER • Views: 23

Bir otel düşünün. Sessiz bir odadasınız. Yatağınızdan doğrulup camın kenarına gidiyorsunuz. Camdan dışarı baktığınızda fevkalade kalabalık bir insan seli. Ancak oda hala sessiz. Camı aralıyorsunuz ve hayatın gürültülü akışı bir ses bombası gibi düşüyor odanın içerisine. Burası İstiklal Caddesi’nin tam göbeği… Galatasaray Lisesi’nin azıcık yanı…

Burası The Public Otel

Tek kelime ile burayı nasıl tanımlarsınız diye sorsalar yanıtım “Kalite” olurdu diye düşünüyorum. Her baktığınız detay, malzemeler, duvarlar, kapılar, zemin, ışıklandırma, odadaki detayları düşündüğümde “kalite” tanımlamasını hak ediyor.

Tasarım

Public Otel

Public Otel‘in bulunduğu bina, orijinaline sadık kalınarak dekore edilmiş, her köşesi iyi düşünülmüş lüx detaylar ile donatılmış. Bina 1901 yılı öncesinde Mısır Hanedanlığından birilerine aitmiş. Daha sonra Sırp Konsolosluğu olarak kullanılmış bina artık her biri yüksek tavanlı 52 odalı butik bir otel.

Özellikle ön tarafa bakan kral suitler, kendinizi gerçekten de kral hissetmeniz için tasarlanmış. Odanın tam ortasında bulunan yatak, yatağın hemen yanında bulunan küvet, küvetin içerisindeki eski tip telefon ahizesi şeklindeki duş başlığı, arka taraftaki iki adet lavabo… Çalışma alanı ise yine detaylandırılmış. Sadece bir HDMI kablo ile oturduğunuz masadan odadaki televizyona görüntü aktarabiliyorsunuz. Aynı şekilde müzik sistemi de masadan kontrol edilebilir şekilde detaylandırılmış. Bir otelde karşılaştığımda her zaman yüzümü güldüren Nespresso makinesi ve kapsülleri de tüm odalardaki masalarda bekliyor misafirlerini. Ha bir de yine retro tip mini barı da söylemeden geçmemek gerek. Odadaki her şeyi bir çantaya doldurup eve götürmek istiyorsunuz. Öylesine kaliteli ve keyifli ki. Sizi içinden çıkmak istemeyeceğiniz bir odaya hapsediyor Public Otel.

 • Public Otel Beyoğlu
 • Public Otel Beyoğlu
 • Public Otel Beyoğlu
 • Public Otel Beyoğlu
 • Public Otel Beyoğlu
 • Public Otel Beyoğlu
 • Public Otel Beyoğlu
 • Public Otel Beyoğlu

Yeme – İçme

Kahvaltısı yeterli ancak akşam yemekleri için gelişmesi gereken bir mutfağa sahip. Hoş, Beyoğlu bölgesinde kim akşam yemeği için konakladığı otelde yemek isterdi ki? O sebeple “Gelişmesi gerekir mi?” sorusu bir soru işareti. Sanki de bu kadarı yeterli, ancak dışarıdan müşteri çekilmek isteniyor ise biraz üzerine düşünülebilir. 

Tasarım Bornoz ve Terlik, Ses Geçirmeyen Camlar.

Şu ana kadar konakladığım otelleri dikkate aldığımda, en kaliteli bornoz ve terlik ile burada karşılaştım. Bornoz ve terlik de bir tasarımcıya özel olarak yaptırılmış.

Camlar ses, güneşlikler ise ışık geçirmiyor. Hatta normalde hafta sonları bile 09:00’u geçmeden uyandığım için saat kurmadan uyudum. Bir gece önce 03:00 gibi yatağa girdim ve bir türlü sabah olmak bilmedi. Dikkatimi topladım ve baş ucumda bulunan bose müzik kutusunun saatine baktım. Saat 12:00’yi gösteriyordu. Herhalde yanlıştır dedim. Gücümü toplayıp doğruldum. Pencereye doğru gittim. Oda hala çok karanlık. Güneşliği kaldırdım ve dışarıdaki güneş sebebi ile gözlerim kamaştı. Pencereyi açtım, Tramvay geçiyor, insanlar yürüyor, seyyar satıcılar bağırıyor. Saat gerçekten de 12 olmuş ve hayat çoktan başlamış. O sebeple eğer Public Otel’de konaklayacaksanız, mutlaka saat kurduktan sonra uykuya dalın diye bir öneride bulunabilirim.

 • Public Hotel Beyoğlu
 • Public Hotel Beyoğlu
 • Public Hotel Beyoğlu
 • Public Hotel Beyoğlu
 • Public Hotel Beyoğlu
 • Public Hotel Beyoğlu
 • Public Hotel Beyoğlu
 • Public Hotel Beyoğlu
 • Public Hotel Beyoğlu

Public Otel, sıra dışı tasarımı, kalite kokan tüm detayları ve bol ışık alan odaları ile fotoğraf çekimlerinde harikulade gidecek bir otel. Standart oda fiyatının 99 Euro civarında olan bir otel odluğunu da düşünürseniz, özel günlerde zevk için bile konaklanılabilir.

İstiklal Caddesi’nin tam ortasında bir sabaha uyanmak güzel hissettiriyor.

Adres : Kuloğlu Mahallesi, Turnacıbaşı Cd. No:1, İstiklal / Beyoğlu/İstanbul

Tel : 444 33 34

Tags: , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir