cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

The Grand Tarabya Oteli

grand tarabya

17 Ekim 2015 • MEKAN / GEZİ, OTELLER • Views: 2085

The Grand Tarabya Oteli sanki koca bir metropolde değilmişsiniz gibi hissettiren inanılmaz konumu, nostaljik anıları ve geçmişi ile hikayesi çok derin bir otel. Geçtiğimiz haftalarda bir hafta sonumu geçirdiğim otel, asla unutamayacağım izler bıraktı aklımda.

Yağmurlu bir günde Grand Tarabya

grand tarabya

Yaz bitmiş. Hava serinlemeye yüz tutmuş. Eylül ayı gelmiş çatmış. Son kez bir havuz keyfi yapalım istedim. “Eylül ortasında denize girilir tabii, nasılsa hava 30 derecelerde…” diye düşünüp 2 hafta önceden rezervasyonumu yaptırdım The Grand Tarabya Oteli’ne. Maksat; hem havuza girip güneşlenmek, hem de İstanbul içinde farklı bir hafta sonu yaşamak. Ancak gel gör ki gök yarıldı. Bardaktan boşalırcasına yağmur vardı o hafta sonu. Güneşli bir günde değil de yağmurlu bir günde Grand Trabya Oteli’nde konaklamış oldum.

Bu sayede aslında kötü bir havada otelde konaklama deneyimi için kendime bir fırsat vermiş oldum.

The Grand Tarabya’nın Bana Göre Öne Çıkan Özellikleri

 • En önemli özelliklerinden biri; odaların her biri deniz manzaralı olması. Tüm odalar deniz görecek şekilde konumlandırılmış.
 • The Grand Tarabya Oteli İstanbul’un en iyi en lüx otellerinden biri. Yeni bir otel olması sebebi ile son derece konforlu donatılmış.
 • Otel, köprü manzarası olmayan otel diyebileceğiniz bir konumda. Ne 1. Köprü ne de 2. Köprü bu otelin görüş alanında değil. 3. Köprü ise ucundan girdi girecek…
 • Bulunduğu semt Tarabya. Sessiz, sakin, kalabalık olmayan nezih bir muhit. İstanbul’dasınız ama hiç de İstanbul’da değilmişsiniz gibi bir kafaya sokuyor sizi bulunduğu konum.

Odalar

Kaldığım oda standart, ancak bunu sıradan bir standart oda gibi düşünmeyin. Son derece konforlu, her şey düşünülmüş. En bayıldığım şey ise Banyo ve odayı ayıran elektrikli cam. Dilerseniz bu camı tek tuş ile indirerek oda ile banyo arasını kapatabiliyorsunuz. Benim için keyifli bir detay oldu bu. Aynı şekilde perdeler de yine tuş ile kontrol edilebilir cinsten. Yattığınız yerden bir tuş ile odanın güneş perdelerini çekerek gündüzü karanlığa çevirebiliyorsunuz.

the grand tarabya the grand tarabya the grand tarabya the grand tarabya

Restoranlar

Otelin içinde

 1. Brasserie,
 2. The T Lounge,
 3. R.E.A.D.,
 4. Diba Bar,
 5. Pool Bar,
 6. Limani Balık

olmak üzere 6 farklı cafe & restoran bulunuyor. Dolayısıyla her tarza göre bir şeyler var. Ben ilk gün kahvaltımı R.E.A.D. bahçesinde yaptım. Burada A La Carte şeklinde sunulan kahvaltı mütevazi olmasının yanında yeterli.

the grand tarabya

Diba Bar 17:00’de açılıyor ve açıldığı gibi haftanın 7 günü 18:30’a kadar Happy Hours ile merhaba diyor. Diba Bar‘da caz müzik eşliğinde gerçekten iyi kokteyller içebilirsiniz. Benim tavsiyem Espresso Martini ya da Bloody Mary olabilir.

diba bar

T Lounge ise her gün 17:00’de canlı piyano ve kanun ile Çay saatini lobide sunuyor. Burada onlarca çeşit farklı çay ile birlikte canlı bir piyano veya kanun dinletisine kulak kabartabilirsiniz.

beş çayı grand tarabya

Brasserie ise hem akşam yemekleri hem de kahvaltı için güzel bir alternatif. Akşam yemeği A La Carte olarak sipariş verebilirken, 08:00-11:00 arası açık büfe kahvaltı pazar günleri ise 12:00-15:00 arasında Pazar Brunch‘ı ile hizmet veriyor. Ben akşam yemeğimi ve 2. kahvaltımı Brasserie‘de yaptım. Kahvaltı bir hayli keyifli. Çok fazla seçenek mevcut. Pek de mütevazi olmayacak bir kahvaltı tabağı hazırladım.

the grand tarabya

Akşam ise A La Carte menüden seçtiklerim ile devam ettim. Murat Şef’in seçimleri ile harika bir akşam yemeğine dönüştü loş ışıklar ile aydınlanan masamız.

 • Dörtlü deniz tabağı,
 • Kuzu kaburga,
 • Deniz levreği
 • Çıtır baklava hamuru arasında kabak püre
 • Sorbe

grand tarabya brasseriegrand tarabya brasserie grand tarabya brasserie grand tarabya brasserie grand tarabya brasserie

.

Masaj, Wellness ve Spa

The Grand Tarabya’nın wellness bölümü de çok ilginç. Genellikle otellerin hep -1 ve -2. katlarına mahkum olmuş bu salonlar The Grand Tarabya‘da cam kenarında, dışarıya bakıyor ve hatta deniz görüyor. Otelin sahibi İzzet Bayratar masaja ve wellness’a meraklı bir iş adamı olarak çok fazla ülke gezdiği için kendi sevdiği ve ilginç bulduğu her şeyi getirtmiş oteline. Aklının almayacağı kadar farklı dinlenme ve masaj odaları var. Örneğin;

 • sıcak kum seansı,
 • sıcak taş ve soğuk taş masajı,
 • Cleopatra Ritüeli,
 • aynı anda iki terapistin senkronize hareketler ile eşlik ettiği Tandem Masajı,
 • Havyar masajı

gibi aklına gelecek ve gelmeyecek onlarca çeşit masaj deneyimi sunuyor otel.

grand tarabya grand tarabya

grand tarabya grand tarabya

Suit ve Rezidanslar

Hazır gitmişken The Grand Tarabya’nın biraz altını üstüne getireyim dedim. Suit ve rezidansları da gezmek istedim. Haftalarca, aylarca kalınabilecek odaları gördüm. Yurt dışından uzun süreli iş için gelenler ev tutarak masraf etmek yerine bu şekilde bir konaklama da tercih edebiliyorlar. Fark ettiğim bir detay da, otelden Rezidans katına çıktığımızda koridorlarda bile otel havasının tamamen kaybolduğu oldu. Sanki gerçekten bir kulenin asansöründen inmiş ve evinize doğru yürüyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz. Otelin bazı odaları ise birleştirilerek daha büyük metrekareler elde edilebiliyor. Örneğin üç oda bir salon olan suit, aradaki bir kapı bağlantısı ile yandaki üç oda bir salon ile birleşerek 5 oda iki salona dönüştürülebiliyor.

grand tarabya grand tarabya grand tarabya grand tarabya grand tarabya grand tarabya grand tarabya grand tarabya grand tarabya

grand tarabya

Finalde, uzun zamandır dinlenemediğim kadar dinlediğimi hissettim. Kendine vakit ayırmanın nasıl bir şey olduğunu unuttuğumu fark ettim ve bir anlamda yenilendim… Ha bu arada unutmadan söyleyeyim, The Grand Tarabya özellikle çiftler için ilginç bir otel olarak konumlanıyor. 14 Şubat, 31 Aralık gibi özel günlerde tüm odalar full oluyor. Müşterilerin çoğu ise Türk. İstanbul içinde romantik bir hediye gibi görülebiliyor sanırım bu otelde konaklamak. Ben de aynı fikirlere sahip olarak çantamı hazırlıyor ve çıkıyorum otelden…

Adres : Haydar Aliyev Caddesi No:154 Tarabya – Istanbul

Telefon : 0212 363 33 00

web sitesi : http://www.thegrandtarabya.com/

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir