cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Teşvikiye Halleri | Sizi De Bekleriz!

16 Kasım 2014 • YAŞAM, YAŞAM • Views: 123

Yaklaşık iki aydır, yıllar öncesinde olduğu gibi tekrar Teşvikiyeli oldum. Bu sayede de Nişantaşı’nın gürültüsünden biraz uzak, kedi ve ağaçlarla dolu bu sessiz mahallede yaşamanın ruha ne kadar iyi geldiğini tekrar anlama fırsatım oldu. Teşvikiye‘nin ruhunda kendine özgü apartmanların keyifli girişleri. Hepsi uzun uzun bakılası. Az ilerideki gecekondu mahallesi bile şu sıralar dökülen yapraklar ile birlikte çok güzel.

IMG_8544 IMG_8542 aIMG_8547

 

 

 

 

Bu mahallenin belirli kuralları vardır. Her hafta sonu camın önünden geçen akordeon sesi ile uyanılır. Yıllar önce de bu böyleydi. Şimdilerde bu hafta sonu ritüelinin değişmemiş olması beni çok çok mutlu etti. Simitçinin bile kendine özgü bir seslenişi vardır. Hemen tanırsınız.

Akordeon

Kedi seven bir mahalle olduğu için Kedileri çok meşhurdur. Her yerde vardır. Yurdun en yakışıklı, en tatlı kedileri buradadır. Özellikle şu vakitler sokakta birbirleri ile oynayan yavrulara her yerde rastlamanız çok mümkün.

Sabahları bu şirin yavruları sevmek bazen ofise geç kalmanıza da sebep olabiliyor. Mahalle kedi sevdiği için her yol kenarlarında sık sık kedi kutuları görebilirsiniz. Eğer vaktiniz olursa siz de kolaylıkla bir kedi evi yapıp kendilerini güvende hissedecekleri bir yere koyabilirsiniz. Haliyle havalar soğuyor ve bu yavrular dışarıda kalmasın…

20141107_083951

Mahallenin rutinleri;

Geceden kalmalığı üzerimizden attığımız rahat mekan. 3 dakika ötemizde M.O.C ‘ta toplanılır. Deniz‘e bugün yine ne kadar şık olduğu söylenir, Sam ve Mert ile selamlaşılır. ikisinden de kocaman bir enerji alınır ve lezzetli bir kahve söylenir. Ferhan’a ve Nur’a selam verilir, Boomboom’un kafası okşanır. Çalışacak olanlar bilgisayarlarını açar, M.O.C’un sokağı gören en keyifli masasına geçip bilgisayarlarını açar. Kimisi içerideki koltuklarda yayılır.

IMG_8548

400 Derece Pizza az ileridedir. Eve servisi ile de birlikte, her köşe başındaki standart pizzarlardan sıkılanlar için için. Kozmonot, adı gibi kendinizi Çinli bir uzay adamı gibi hissetmeniz için… Bir bira içip çıkılabilir, ya da uzunca yemek de yenilebilir.

Sunday ‘de sanki bir Fransız caddesindeymişsiniz gibi kahvenizi içebiliyorsunuz karşınızdaki asırlık binaların mimarilerini seyrederken.

Buralarda dolaşırken ellerinde 10dan fazla tasma ile bir sürü köpek dolaştıranlara da rastlamak mümkün.

female dog walker

Yeni açılan Union 22 farklı konsepti ile ağırlar mahalle sakinlerini. Demem o ki, Atiye Sokak’ın kalabalığında kendini göstermek istemeyenler, mahalle aralarına sokuluyorlar artık.

Nişantaşı’ndaki sokak barımız, Nişantaşı Pop da artık açıldı! Pera’dan bildiğimiz Pera Pop’un Nişantaşı Pop hali. Pop konsepti belli. Derinlikli ama küçük ve gösterişli bir odada, iyi müzik, iyi içki, iyi kitle. Abdi İpekçi kaldırımlarında ellerinde içki ile gördüğünüz kalabalık kitle. İşte orası…

Teşvikiye Camii. Her gün işe giderken yolu uzatıp bir tur atası geliyor insanın şuranın içinde. Demem o ki, mahallemiz güze. Buyurun size de bir kahve ya da içki ısmarlayalım…

IMG_8549

Taşındığımı duyan güzel dostlarım minik minik hediyelerle şirinlik yapmak istediler. Çok keyifli, ilham veren dekoratif ürünler edinmiş oldum bu sayede. Bunlardan biri de süper girişimci dostum Onur Kuru‘nun KARTON‘u oldu. Çok akıllıca bir tasarım. Her şey tamamen karton. Kartondan sağlıklı ve dekoratif yaşam alanları sunuyorlar. Tahta kullanılmadığı için daha da az ağaç kesilmesine sebep, çünkü geri dönüşümü çok kolay, maliyeti düşük. Bu güzel fikirle yola çıkıp deneyimlememi sağladı sevgili Onur. Fikir harikulade. Çok daha ileri gideceği şüphesiz… Tebrikler.

IMG_8814 Screen Shot 2014-11-16 at 18.19.15 Screen Shot 2014-11-16 at 18.21.33

 

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir