cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Tatil Demek Dinginlik Demek. Biraz Da Kendini Dinlemek!

26 Temmuz 2014 • YAŞAM, YAŞAM • Views: 981

Uzun bir yolculuktan sonra nihayet bahçede ayaklarımı uzatıp kahvemi almışım. İstanbul’un karmaşasını 8 gün boyunca umrumda olmayacak kadar geride bırakıp hafızamdan atabilecek bir durumdayım. Her ne kadar son 2 aydır bir Vespa kullanıcısı olarak İstanbul trafiğini  aldatsam ve günde 2 saat daha verimli olsam da buna ihtiyacım olduğunu anladım.

Duyduğum seslerden bahsedeyim biraz size. Hep bir ağızdan şarkı söyleyen kuşların cıvıltıları, kumruların o melodik duruşları. Çıplak omuzlarımı sıyırıp geçen hafif bir rüzgarın uğultusu. Çimleri sulayan otomatik su fıskıyesinin kulaklarımda bir klasik müzik edası hissettiren melodisi. Rüzgar ile dans eden rüzgar çanının ahşap ve metallerin birbirine çarparak oluşturduğu senfoni. Esasında tam da bir orkestranın ortasındayım. Hepsi bu. Çekirgeler ise akşamı bekliyor şimdilik. Başka hiçbir ses yok. Hiç. Boşluk. Kendinizle başbaşa dingin bir tatil.

IMG_2257

Benim tatilden anladığım; her gün yollarda çeşit çeşit mekan gezip yeni yerler keşfetmek değil. Bu bir kültür, bir öğreni, ayrı bir keyif olur benim için. Yapmadım değil. 3-4 sene önce arabaya atlayıp Side‘den başlayarak taaaa Fethiye‘de son buldurduğum, aklımdan hiçbir zaman çıkmayacak 8 gece 9 günlük harikulade bir gezi mesela. Evet, böyle bir şeye tatil denemez benim için. Adı zaten “Gezi”. 16 farklı mekan, antik tiyatrolar, batık şehirler, doğa harikaları… Hep kitaplarda okuduğunuz o son derece misafirperver Anadolu insanı ile iç içe. Bunun keyfi ayrı tabi. Görmediğin yer yok, deneyimlemediğin şey yok. Binlerce kare fotoğraf da sana eşlik ediyor bu tür bir gezide. Öğrendiğin şey çok. Ama bu değil. Akdeniz’deki her şey dahil konseptleri ile havuz başında ayaklarını uzattığın, bol animasyonlu tatiller ise hiç değil.

11448_10151745385454810_1735721489_n

Tatil denilen şey; kendini dinlemek benim için. İstanbul’un içindeki o muhteşem kaosta kaybolmuş benliğimi tekrar ortaya çıkarmak. Sabah 8’de uyanıp denize bakarak 20 dk koştuktan sonra, kısa sporunu yapıp güzel bir kahvaltı ile devam etmek. Ardından uzun uzun okuma seansları. 150 metre ötedeki deniz ise emrinize amade. Yalın ayak çimenlerde yürüyüp öğlenleri çay, kahve, buz gibi bira akşamları ise “Rakı Balık Ayvalık” konsepti ile bir nevi hayata geri dönüş. Bahçedeki hamağa uzanıp hafif bir üşüme ile öğlen uykusuna dalmak. Uyanınca ise salıncakta biraz salınarak kafandaki kurcalayıcı şeyleri silkelemek. Bir çeşit meditasyon aslında.

Keyifle yazılar yazacağım, dinleneceğim, güzel bir 8 gün bekliyor beni ve muhtemelen hepimizi. Ama siz kocaman otellerin gürültüsüne kendisini kaptıranlar. Size hiç mi hiç imrenmiyorum. Gelin bir biramı için bahçemde, anlayacaksınız 😉

IMG_2259

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

One Response to Tatil Demek Dinginlik Demek. Biraz Da Kendini Dinlemek!

  1. Rahat Yazar dedi ki:

    Güzel yazı. İyi tatillerr:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir