cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Tarih Kokan Pera Palace ve Sevgiler Günü

Pera Palas

9 Şubat 2015 • DÜNYA MUTFAĞI, MEKAN / GEZİ • Views: 1746

Pera Palace Jumeriah… Hikayesi hepimizi tarihin o tozlu ancak keyifli sayfalarına götürecek cinsten. O sebeple bu yazıyı okumadan önce Pera Palas ile ilişkili bilmeniz gereken çok keyifli birkaç bilgiden bahsedeceğim;

Orient Express : Şark Ekspresi

1983 ve 1977 yılları arasında Paris – İstanbul seferini yapan tren. 1883 yılında Paris‘ten ilk seferine başlayan Orient Express‘in bu ilk seferinde diplomatlar ve üst düzey memurlar yer alıyordu. The Times muhabiri de II. Abdülhamit ile görüşmek için aynı trendeydi. 1895 yılından itibaren bu tren ile gelen yolcular şu anda hala aynı yerinde bulunan Pera Palace‘da konaklamaya başladılar. Çünkü o dönemde treni işleten şirket aynı zamanda Pera Palace ‘ın da sahibiydi.

orient express

Agatha Christie ve Pera Palace İlişkisi

Agatha Christie de bu tren ile ilgili “Şark Ekspresinde Cinayet” isimli bir romanı ele almıştır. Sıklıkla Pera Palace‘da konaklayan önemli isimlerden olan Agatha Christie‘nin adını taşıyan 411 numaralı oda hala aktif  olup müşterilerilerini beklemeye devam ediyor. Bu express sebebi ile Pera Palace’daki barın adı Orient Bar olarak değişmiş.

perapalace-interior kubbeli1-hero

Agatha Restaurant : Agatha Christie Pera Palace’ın müdavimlerinden. Bu restoran Orient Express ile gelen Paris, Venedik ve İstanbul gibi şehirlerdeki ana duraklardan geçerek yolcu getirdiği için Fransız, İtalyan ve Türk mutfağının ortak bir sunumu olmak zorundaydı. Müdavim Agatha Christie sebebi ile restoranın adı Agatha Restaurant olarak değişirken, otel barı ise Orient Express sebebi ile Orient Bar olarak güncellendi.

Pera Palace aynı zamanda 1917 yılında Mustafa Kemal‘i de odasında ağırlamış bir otel.

Türkiye’nin İlk Asansörü Pera Palas’da

Pera_Palace_Hotel_Jumeirah-Historical_Elevator

Evet yanlış okumadınız. Orient Express ile gelen üst düzey bürokratları, sanatçıları, yazarları, devlet adamlarını ağırlamak için ilk elektrikli asansör Pera Palas Oteli‘ne yapılmış. Tüm otelin ruhuna yansıyan Neo Klasik ve Oryantalist mimarinin esintilerini görebileceğiniz Pera Palas Türkiye’nin ilk elektrikli asansörünü çevresinden dönen, üzerine halı serili merdivenlerin ortasında sunuyor. Bunun yanında pratik bir bilgi daha; Pera Palas aynı zamanda akan sıcak suyun bulunduğu ilk bina olma özelliğini de taşıyor.

Pera Palace Agatha Restaurant Sevgililer Günü Menüsü

Bu kısa bilgilerden sonra deneyime geçebiliriz. Önce Orient BAr’a atıyoruz kendimizi. Lobiden bar kısmına geçilen kısım, yani oturduğumuz yer karanlık. Baya bir karanlık. Özellikle böylesine minik bir loş aydınlatma kullanılıyor. Sevgililer gününde de aynen böyle olacak. Barda Bellini ve çikolata sosuna batırarak yiyeceğiniz organik çilekler ile yapılan karşılama sonrasında Agatha Restoran’ın yolunu tuttuk.

Mavi Heyecan adı altındaki başlangıcımız Levrek Turşusu ve Deniz Tarağı‘ndan oluşuyor. Enginar tenin, kapari küre ve roka filizi ile servis ediliyor. Deniz tarağı zaten çok lezzetli bir ürün. Levrek turşusunun da o asiditesi başlangıç için beyaz şarap ile harika şeyler hissettirdi bize. Tabak içerisinde tabaklarda kalan tek eklenti enginardı.

levrek turşusu

Sihirli Sıcak adı ile önümüze gelen tabakta üç adet karides topları var. Bal kabağı çorbası finalindeki köpük ile birlikte bu üç top karidesin üzerine masanızda ekleniyor. Son zamanlarda masada yapılan sunumlar, hazırlıklar çok trend. Pera Palace’da bu trendin içine eklenmiş.

bal kabağı çorbası bal kabağı çorbası

Kat Kat Sevgi başlıklı Ördekli Lazanya geliyor. Lazanyanın katları sevgiyi temsil ediyor. Isırgan otu püresi ve tarçınlı portakal çektirmesi ile sunulan lazanyayı herkes silip süpürüyor.

pera palace

Doludizgin Aşk ile yola devam ediyoruz. Dana ve Kuzu İkilisi var sırada. Haşhaş tohumu ile gratine edilmiş dana filetosu, biberiyeli kuzu sırtı, kereviz püresi, kök sebzeler ve kekik sos. Kuzu yumuşacık. İkisi de çok lezzetli ancak Kuzuyu danaya tercih ettim ben.

pera palace

Mutlu Son ile Final. Çikolata rüyası geliyor. Keçi boynuzlu çikolata crumble, menekşeli çikolata granaj, naneli çikolata dondurma çilek sos ile sunuluyor.

a2015-01-29 21.37.43 a2015-01-29 21.38.39 a2015-01-29 21.50.19

 

 

 

 

Yukarıda saydığımız ritüelin birebir aynısını yaşamak istiyorsanız, Pera Palace Jumeriah‘da Özel sevgililer günü menüsü için kişi başı 285 TL ‘yi gözden çıkartmanız gerekecek. Konaklamalı seçenekler için iletişme geçebilirsiniz.

Adres : Çatma Mescit Mh., Otopark (Tepebaşı Çamlık Sk.), Beyoğlu

Telefon : 0212 377 40 00

Haritada Gör

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir