cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Sushinin Füzyon Hali : Inari Sushi Omakase

inari

24 Aralık 2014 • MEKAN / GEZİ, UZAK DOĞU MUTFAĞI • Views: 1104

Füzyon dediğimiz şey, esasında fizik derslerinden bildiğimiz gibi “birleşme, kaynaşma” demek. Füzyonun mutfağa girmesi ile oluşan Füzyon Mutfak tanımı da haliyle, pek çok ülkenin, kültürün harmanlanmış hali aslında. Hem yiyecekler için, kem kullanılan malzemeler için geçerli bu harman.

Neden bahsettim bunlardan? Tahmin ettiğiniz gibi Inari bana göre uzak doğu mutfağının füzyona uğramış hali. Aroma sevenlere hitap eden bir mutfak dersem sanırım en doğru tanımlamayı yapmış olurum.

Diğer yazılardan farklı olarak bu kez size detaylı bir analiz yapmayacağım. Çok basit şeyler söyleyeceğim. Çünkü içerik zengin ve biraz karmaşık. İtiraf edeyim her şeyi de aklımda tutamadım. Yanlış bilgi vermektense daha öz bir şeylerle ifade edeceğim.

inari

 

Soslu Mu Sossuz Mu?

Yemek konusunda yapabileceğimiz ayrımlar arasından iki tanesini seçtim. İnsanları “Sos seven insanlar ve sos sevmeyen insanlar” olarak ayırırsak, burası aromatik dokunuşları ile sos seven insanları baştan çıkaracak bir mekan… Barlas’ın hünerlerini sergilediği bir sunum olduğu için, yediklerimizin bir kısmı menüde yok. İsimleri de yok. O sebeple kafanızı karıştırmak yerine, ben size neler yarattığından kısa bahsedeyim.

2014-12-22 20.00.12 2014-12-22 20.00.34

Çilekli Sushi Mi Olur?

Dışı komple çilekle kaplı. Spicy tuna ve salatalık ile. Sosu Barlas’a özel.

Armutlu Sushi Mi Olur?

Inari Special Roll : Armut, avakado,  Üzerine ponzu mayonez ve jalapeno. Armudun o sert ve sulu kıvamı sushiye müthiş bir hava katmış.

inari

Pancarlı Sushi Mi Olur?

Somon, istiridye, türüf yağlı pancar püresi ve yuzu

inari

Ve Dahası…

Her biri o kadar lezzetli ki, gerçekten tarif edecek kaz ciğeri sözcükler bulamayarak argo hatta küfürlü ifadeler kullandık. Çünkü gerçekten kendimizden geçtik. Finaldeki kaz ciğeri için sevgili Barlas “Altın vuruşu yapacağım” demişti. Yuttuktan sonra kendimize geldik ve restoranda ayağa kalkıp Barlas’ı alkışladık. Lezzetin boyutunun ne derece alışılmadık olduğunu tarif edebildim mi bilemiyorum?

Mekanın Co-Owner’ı ve aynı zamanda Şefi olan Barlas Günebak, sushinin normal halini aşmış ve kendi sosları ile zenginleştirerek bir füzyon mutfağı yaratmış çok çok çok yetenekli bir Şef. Böyle değerli dostlara sahip çıkmamız gerektiğini düşünüyorum. Lütfen uygun olduğunuzda gidin ve tadın. Neye uğradınızı şaşıracak, ardından da bana teşekkür edeceksiniz.

Barlas, enerjisi ve yeteneği ile harika bir akşam geçirmemi sağladı. Kendisini instagram hesabından da takip edebilirsiniz.

2014-12-22 21.35.16 2014-12-22 21.17.30

Ve Diğerleri…

  • Tempura karides. Üzerinde dana bonfile, avokado, karnabahar püresi, maydanoz, kapari ve çıtırlar
  • Lüfer carpaccio blue fish carp. Kuru üzüm ponzu sosu. Üzerinde taze zencefil be yeşil spğan parçacıkları. Suzukiden daha kalın. Sarımsak inanılmaz lezzet
  • Katsuo tataki palamut. Zencefil taze soğan kurutulmuş yosun.
  • Uçan balık yumurtası. Yuzu meyvesi, Trüf soslu mayonez ve haşlanmış kızartılmış mısır patlağı,
  • Altta akame ton balığı. İstiridye mantarı ve üzerinde kişniş.
  • Pak üzerinde surumi. Yosun ve Meksika kıtırları.
  • Izgara yılan balığı tempura olarak kızartılmış halinin, içine mango ve üzeri deniz tarağı ve üzerine pancar cipsi ilavesi.

2014-12-22 21.09.06 2014-12-22 21.14.45 2014-12-22 20.59.43 2014-12-22 20.59.28-2 2014-12-22 20.09.34 2014-12-22 20.30.19 2014-12-22 20.39.25 2014-12-22 21.55.39 2014-12-22 22.16.55

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir