cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Spago Nişantaşı’nda Öğle Menüsü

spago istanbul

24 Aralık 2015 • DÜNYA MUTFAĞI, DÜNYADAN, MEKAN / GEZİ, MEKANLAR • Views: 1830

Piyasa şartları zorlu. Rekabet yüksek. Burası İstanbul. Her an bir olay, her an bir kriz. İnsanların dışarı çıkmaması için her an bir sebep patlayabilir. Durum böyle iken de dünyaca ünlü Şef restoranları bile menülerini tattırabilmek için artık öğle menüsü, happy hour gibi farklı stratejiler işliyor. Bu sayede belki de hep gitmek istediğiniz ama bir nedenden dolayı bir türlü vakit ayıramadığınız bu yaratıcı lezzetler ile tanışmak için kendinize bir şans daha vermiş oluyorsunuz.

spago istanbul

Pek sevdiğim Nişantaşı’ndaki Spago’da bu konseptte bir öğle menüsü yaratarak Şef Wolfgang Puck’un özel menüsünden güzel seçenekler sunmuş. Üç başlangıç, üç ana yemek ve üç tatlıdan oluşan menünün ilginç bir tarafı da var.

İki seçenek ile devam ederseniz, 75 TL, üç seçenek isterseniz 95 TL olarak fiyatlanmış ancak seçeneklerin her biri aynı değerde. Yani dilerseniz üç adet ana yemek de seçebilirsiniz, ya da her bir kategoriden bir seçenek ile de devam edebilirsiniz. Fiyat iki şekilde de değişmiyor.

Ben menüden tadına baktığım birkaç seçeneği hızlıca anlatayım hemen.

 

Başlangıçlar

spago istanbul

spago istanbul spago istanbul

 

Fırınlanmış mini pancar, yıllanmış keçi peyniri, mikro fesleğen, kavrulmuş fıstık

El kıyımı tartar, otlu aioli, kızarmış ekşi baget ekmeği

El yapımı kestaneli agnolotti, mascarpone, parmigiano parmesan

Steak Tartar‘ın bıldırcın yumurtası ile gelmesi çok hoş. İki sos ile birlikte kendiniz karıyorsunuz kendi tartarınızı. Bu konsepti seviyorum. Pancar ise hafif bir başlangıç oluyor. Hanımlar çok tercih edebilir. Agnolotti ise bir başlangıç olamayacak kadar doyurucu. İçinden koyu renkli kestane suyu çıkıyor. Bence başlangıçların en keyfilisi Kestaneli Agnolotti.

 

Ana Yemekler

spago istanbul spago istanbul

Ev yapımı linguine, bolonez sos, pecorino peyniri, mandanoz

Tavada kızarmış organik tavuk, karamelize karnabahar, patates püresi

Izgara Jumbo karides, chili yağı, soya sosu, sarımsak, zencefil, susam, kişniş otu

Organik tavuk daha önce denemiştim burada. Çok sert geldiği için bu kez tadına bakmadım. Yine daha önce karidesleri de deneyip çok memnun kalmamıştım ancak bu kez her şey sorunsuzdu. Gerçekten dev gibi üç adet jumbo karidesi löp et yermiş gibi tüketip lezzetini tüm damakta hissetmek inanılmaz. Hayatımda yediğim en lezzetli değil ancak büyük karideslerdi bu jumbolar. Normal bir restoranda böyle üç adet karidesi 75 TL’ye yiyebilirsiniz herhalde. Böyle düşününce fiyatların ne kadar makul olduğu ortada. Ev yapımı Linguine ise bence ana yemeklerin şahıydı. Üzerindeki pecorino peyniri, bolonez sos ve maydonoz harika bir uyum içinde tükettiriyor kendisini.

Tatlılar

spago istanbul spago istanbul

 

 

Mocha Cremeux, fındık krokan

Hindistan cevizli kek, ananas marmelatı

Taze fırınlarnmış kurabiye tatlılar

Bence tatlılarda fazla yoruma gerek yok. Spago tatlı bakımında kusursuz deneyimler sunuyor çok net.

Ben bu öğle menüsü konseptini epey beğendim. Wolfgang Şef çok iyi biri fiyata mutfağının kapılarını açmış misafirlerine. Londra’da öğle menüsü kapsamına tüm menü giriyormuş ancak İstanbul’da bu şekilde olsun istememişler. Bence bu şekilde kısıtlamak da çok doğru olmuş. 45 dakikade yiyip kalkabileceğiniz bir öğle yemeği deneyimi sunmaya gayret ediyorlar. Hem de 75 TL’ye…

Adres : Mim Kemal Öke Cd. No:35, 34367 İstanbul

Telefon : 0212 368 08 08

 

 

Tags: , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir