cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Sovyetler Birliği Mutfağı : MATRUŞKA Caddebostan

matruşka caddebostan

3 Nisan 2015 • DİĞER YEME & İÇME, DÜNYA MUTFAĞI, MEKAN / GEZİ • Views: 2153

Öyle bir yer keşfettim ki, ne tarafını anlatsam bilemiyorum. Buranın ruhu çok eskilerden. Sahipleri de öyle. Hikayesi de… Caddebostan Matruşka

Yemeklerden önce dikkatimi çeken başka şeylerin olduğu bir yer burası. Mekana girdiğimde bir müze gibi dolandığım, menüsü elime aldığımda ise alkol fiyatlarına şaşırdığım. Hem de Bağdat Caddesi üzerinde… Kuzey kesim alkolü çok seviyor ya, insanlar içsin ve eğlensin diye düşündüklerinden olsa gerek Bağdat Caddesi‘nin en güzel lokasyonlarından birinde alkol fiyatları şaşırtıcı derecede uygun tutmuşlar. Pek sevdim.

Matruşka Hikayesi

Uzun zamandır geziyoruz. Kebaplar, makarnalar, pizzalar, burgerlar… Italyan, Fransız, Füzyon, Fine Dining… Çeşit çeşit… Hiç Sovyet mutfağına denk gelmemiştim. Aslında Rus mutfağı diye geçiyor ancak Rus mutfağı ile sınırlı değil. Matruşka kendini Sovyetler Birliği‘nin eski ülkelerinin dünyaca ünlü lezzetlerini barındıran bir restoran olarak adlandırıyor. Geceleri ise bir Rus Tavernası burası. Çünkü canlı müzik var. Rahatsız edici değil. Ses sohbet edilesi, öyle keyifli ki, biraz Rusya’dan biraz Türk musikisinden…

matruşka caddebostan

Restoran mı Yoksa Müze Mi?

Mekanda hatıralardan oluşan çok ciddi IMG_5436koleksiyonlar var. Her duvar başka bir şey anlatıyor. Örneğin Rusya’daki eski otomobiller fotoğraflarının asılı olduğu bir duvar var. Üç fotoğraf üç hikaye. En alttaki otomobil şimdilerin LADA‘sı. Ama o zamanlar popüler. Ortadaki fotoğraftaki otomobil VOLGA. Buna aynı zamanda kız götürme makinesi deniyormuş. VOLGA’n var ise bütün kadınlar seninmiş o dönemde.

Burası bir müze gibi aslında. Her yer Stalin, Lenin döneminden, Sovyet Rusyası‘ndan tarih dolu, tarih kokulu. Mekan sahiplerinden Ercan Günalp 1992 yılında gittiği Azerbaycan’a öyle bir damgasını vurmuş ki, 10’dan fazla açtığı restoran ile Azerbaycan eğlence hayatı artık Ercan Bey’den soruluyor. Şimdi ise Azerbaydan, Özbekistan, Rusya, Kafkasya mutfağını İstanbullular ile buluşturarak daha önce denenmemiş bir şey yapıyor. Mekanın diğer sahibi de Metin Bey (Mörfi) ise Michael Jackson, B.B. King, Pavarotti, Ray Charles gibi dünya starlarına catering hizmeti vermiş biri.

matruşka caddebostan

Dolayısıyla mekan antika olarak da kendi keyifleri ve kendi özel koleksiyonları ile dekore edilmiş. Örneğin Ercan Bey’in burada sergilediği bir fotoğraf makinesi koleksiyonu var. KGB’nin ilk casus fotoğraf makinesinden tutunda da kurmalı ilk kameraya kadar.

matruşka caddebostan

Telefonlar var. Ev telefonları. Rus malı. Hepsi Rusya’dan. Televizyon ve daktilolar da öyle. Paslı bir şeker kırma aparatı bile var. Eskiden şekerler çok büyük olduğu için o metal aparat ile kırarlarmış şekerleri.

Müşteriler çoğunlukla Rus, Ukrayna, Kafkas, Özbek ve Azeri. Ama bu mutfağı herkes bilsin diye Bağdat Caddesi’nde Matruşka.

Ercan Bey ve Metin Bey ile bir iki saat sohbet ederim diye düşünüp 20:00’de masaya oturup 01:30’da ancak kalkabildim. Öyle hikayeler var ki bu iki İstanbul Beyefedisinde. Dinlemeye doyamayacağınız… Çünkü Matruşka İstanbul’daki ilk mekanları değil. 1970’lerden bu yana İstanbul’a damga vurmuş pek çok mekanda zaten parmak izleri bulunuyor.

matruşka caddebostan

Mutfak

Biri türk, biri Azeri ve biri Rus olmak üzere üç aşçı bulunuyor mutfakta. Kendi ekmeğini ekşi maya ile kendileri yapıyorlar. Burası toplamda 500-600 milyonluk bir coğrafyanın yemeklerini sunuyor İstanbullulara.

Rus mezelerinde pancar ve havuç çok fazla kullanılıyormuş. Yemek ve sıcak başlangıçlarda ise çoğunluk ev yapımı krema. Örneğin Bilinçik isimli bir Rus Krep var. İçi kıyma dolu bir krep. Üzerine ev yapımı krema. Ruslar bayılıyormuş buna. İçi lor peynirli olanı da var Bilinçiğin.

Kievski isimli Ukrayna usulü içi özel peynir ve tereyağlı şinitzel. Görüntüsü bizim içli köfteye benziyor. Farkı ısırınca anlıyorsunuz.

IMG_5466 IMG_5473

 

Pancarlı mezelerden Vinegret salatası, Buraçniy ve o ünlü Rus satalası Stoliçniy. Kafkas Ruleti denen patlıcana sarılı içi havuç ve cevizli başlangıçlar mevcut.

matruşka caddebostan

Azeri Mantısı olan Gürze, Rus Mantısı olan Pelmeni, Macar Kulaşı, Borş çorbası en ünlü yemeklerden. Ben Rus Mantısı Pelmeni’ye bayıldım. Açılışı ve katlaması da bizimkine pek benzemiyor. Bizim mantılardan sıkılanlar için süper lezzetli bir seçenek. Yoğurt yerine yine krema ile sunuluyor Pelmeni.

matruşka caddebostan

Piliç Tabaka denen bir şey var. Eskiden Sovyetlerde bütün piliçi bacaklarından ayırıp tavaya oturturlarmış, üzerine de ütü basarak kızartırlarmış. Burada ütü basılmıyor tabii 🙂

Şah Pilavı denen Azeri usulü perde pilav var tam 5 kişilik. Dışı kıtır, içi pilav. Bir de Özbek pilavı. Sarımsaklı, mantarlı, baharatlı. Kaşık kaşık yenilecek bir pilav bu. Tatlı ise Matruşka Ana. Bir çeşit kabak tatlısı. Kat kat. Trileçe ve tiramisu karışımı gibi sanki.

IMG_5469 IMG_5464

 

Bu özel yemeklerin dışında porçini mantarlı risottodan, ricotto peynirli ıspanaklı ravioliye, kadayıflı karidese ve karidesli risotto toplarına kadar modern mutfak örnekleri de mevcut.

Mekan sahipleri insanlar eğlensin istiyor. Ruslar alkolü çok sevdiğinden olsa gerek alkol fiyatları şaşırtıcı derecede uygun. Normal mekanlarda en az 1’e 3 hatta 1’e 5’ken burada alkol fiyatları 1’e 2. Yani markete gidip almış olduğunuz bir şişe viskinin, votkanın, rakının, şarabın sadece iki katını ödeyerek burada şişesini açabiliyorsunuz. Şaka değil. Baya tebrik edilesi. Bir de kendi vodkaları var. Karanfil ve karabiberli, baharatlı Rus Vodkası. Shot olarak geliyor. Bir hayli keyif veriyor.

Sıra dışı şeyler yemek istediğinizde, farklı bir kültürü yaşamak istediğinizde gitmeniz gereken harika bir mekan yaratılmış Caddebostan‘da… Mutlaka Görülesi.


IMG_5458IMG_5460

Adres : Caddebostan Mahallesi, Bağdat Caddesi, No 312, Kadıköy, İstanbul

Telefon : 0216 3023534

Haritada Gör

İnternet sitesi

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

6 Responses to Sovyetler Birliği Mutfağı : MATRUŞKA Caddebostan

  1. Hilal dedi ki:

    Ukrayna’li arkdaslarima bu yaz tatilinde gidilecek yerler listesine ekledim.

    • cem dedi ki:

      Beğenmenize sevindim sevgili Hilal, Biz de önümüzdeki hafta kalabalık bir grup ile tekrar gidip menüdeki her şeyi deneyimlemeyi düşünüyoruz.

  2. kadir dedi ki:

    Cem acaba menülerinde hinkal var mıdır? Tiflis’ e gidip yiyemeden dönen benim için ne güzel olur

  3. kadir dedi ki:

    Tesekkur ederim… aslinda mesajin devami vardi ama cep telefonundan gonderirken sikinti olmus. Mekan tasarimi ve yemekler cok guzel gorunuyor. Deneyimlemek gerek..tesekkurler

    • cem dedi ki:

      Ben birkaç kez daha gideceğim muhtemelen. Deneyim arttıkça yazıyı da güncelleyeceğim. İlginize ve yorumlarınıza çok teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir