cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Sıradanlaşan İlişkiler, Rutin Sevgililer!

ilişkiler

30 Ağustos 2014 • İLİŞKİ DURUMU, İLİŞKİLER, KADINLAR • Views: 2318

Her zamanki gibi yoğun bir haftayı bıraktım arkamda. Ucundan da olsa dergilere bulaşmış olmam, 4-5 saat uyku ile diri bir şekilde kalmaya çalıştığım bedenime biraz daha ağırlık yükledi. Ama Gladyatör ruhum bunu da sırtladı götürüyor. Haydi bakalım.

Şimdi ise, kahvemi aldım, müziğimi açtım. Bu kez dışarıda kapısının önüne motorumu çektiğim bir kafeye geçip dizüstüm ile çalışmak yerine evimdeyim. Kafamda öyle çok şey var ki yazacak. Birini seçtim hızlıca. Uzun yazılarla boğmak istemedim sizi. Birazcık düşünelim. Belki biraz da dürterim, farkındalık yaratalım.

Eğer bir ilişki içindeyseniz, yazdıklarımın bir kısmında kendinizi bulabilirsiniz. O sebeple bir sorun varsa bunun çözümü için alacağınız aksiyonları daha da etkili kılmak için sakin bir yerde aşağıdaki play tuşuna bastıktan sonra yazıyı okumaya başlayın isterim.

 

Sıradanlaşan İlişkilerden Misiniz?

Bir mekanda otururken/çalışırken ve eğer yalnızsam en sevdiğim şey kafamı biraz kaldırıp etrafı seyretmektir. Etrafı dediğim, insanları. Masamı da ona göre seçerim zaten. Önünden insanların geçtiği bir masa en çok işime yarayan masadır. Öyle çok hikaye akar ki önümden, bazen yazmayı bırakır seyrederim. Hatta kulak misafiri olurum çaktırmadan. Sonranın hikayeleri oluşur kafamda.

Bir kafede otururken etrafınıza hiç dikkat ettiniz mi? Bir bakın bakalım ne göreceksiniz? Aynı masada oturmuş ancak sohbet etmek yerine ellerindeki telefona gömülmüş kaç kişi göreceksiniz? Üstelik de sevgili! Sosyal medyanın içindeyiz tamam. Çıkamıyoruz da lanet olası şu cihazlardan, kabul. Sürekli takip etmek zorunda mıyız peki? Kim ne paylaşmış? Kim ne yapmış?

Esaslı bir kadın / erkek karşınızda oturuyor oysa ki. Ancak sohbet etmeden. Sessizce duruşlar görürüm bazen. Tükenmişlik sendromu gibi. Konuşmadan dururlar, kuytuda. Seyredecekleri bir şey de yok. Ama öyle sıkılmışlar ki hayattan ya da birbirlerinden. Belli ki zor duruyorlar masada. Sonra birbirlerine “olmaz” diyemeden yine sessizce kalkıp giderler. Zoraki bir el ele tutuşma ile. Düşündüklerini söyleyecek kadar cesur olamamışlar belli ki. Sindirmişler birbirlerini…

Gerçeğin Ne Kadarına Dayanabilirsiniz?

Elinizde telefonun olmadığı ve sosyal medyadaki akışları takip etmediğiniz zamanlar, en sıkıcı zamanlar gibi sanki. Sohbet etmeyi unutmuş gibisiniz değil mi? Bundan da öte birbirinizden keyif almaz olmuşsunuz ancak itiraf edemiyorsunuz. Aslında ne de çok seviyorsunuz birbirinizi… Ancak baş başa bir masada otururken konuşacak şey bulamıyorsunuz. Ya da eşiniz  okul, iş, arkadaşları, ev hayatı, ailesi vb… bir şeyler anlatırken, içinizden “offf biraz sussan da kafamı dinlesem keşke” gibi cümleler geçirip “ilgili” gibi mi gözükmeye çalışıyorsunuz? Sahte olduğu çok da anlaşılmayan bir tebessüm ya da üzüntü ifadesi ile.

Uzun ilişkilerin kronik sorunudur sıradanlaşmak. Artık çok iyi tanıdığınız birisi vardır karşınızda. Zamanla sizin O’nu, O’nun da sizi mutlu etmek için eskisi kadar çabalamadığınızı, fedakarlık göstermediğinizi (lafta) fark edersiniz. Konu mutlu etmek ve ucundan da olsa  fedakarlıklarsa Fedakarlık yazıma da sonra bir göz atın isterim. İlişkinizde artık hiç de eskisi kadar heyecan yok değil mi? Aşık olduğunuz adam/kadın gitmiş ve her şey öylesine alışkanlığa dönmüş ki. Aşk öldü mü? Aslında öyle değil. Aşık olduğunuz adam/kadın muhtemelen orada, aynı yerde.

Birkaç küçük dokunuşla harikalar yaratabileceğinizi biliyor muydunuz? Bunun için biraz ip ucu ister miydiniz?

O halde buyurunuz : Alışkanlığa Dönüşen Bir İlişkiyi Nasıl Renklendirmeli?

 

 

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir