cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Sıra Dışı Bir Parti : Cem KARAKUŞ Event by LaBottega Birsin

cem karakuş

14 Eylül 2014 • MEKAN / GEZİ, PARTİ - EVENT - FESTİVAL, YAŞAM, YAŞAM • Views: 2286

Neredeyse son 10 aydır hayatımda öyle fazla değişiklik oldu ki… Bunlardan biri de cemkarakus.com ‘du tabii ve yayına alalı sadece 7 ay olmuştu. Bu 7 ay içinde fazla sayıda güzel insanla tanıştım. Artık bunu birilerine anlatmam ve güzel bir paylaşıma dönüştürmem gerekiyordu.

Beni tanıyanlar bilir. Her çarşamba akşamı LaBottega’da rutin partilerimiz vardır. “Bizim” diyorum çünkü ne de olsa orası artık benim de evim. LaBottega Birsin’in “bir çarşambayı da Cem KARAKUŞ‘a adayalım” demesi ile son derece mütevazi bir şekilde çıktığımız yolculuğun, ben dahil herkesi şaşırtacak bir hal almasının bir hikayesi aslında bu parti.

Cem KARAKUŞ

 

Amacım : Etrafımdaki pek kıymetli insanlar, dergiciler, editörler, mekan sahipleri, işletmeciler, PR’cılar, sosyal medyacılar, bloggerlar vb arkadaşlarımı birbirleri ile tanıştırarak güçlü bir network yaratmaktı. Ancak öyle bir event oldu ki amacının çok daha ötesine geçti. Kimi dostlarım işini gücünü bırakıp, dükkanlarını kapatır kapatmaz benim için koşa koşa geldi, kimileri gelmekle de kalmayıp zorla katkıda bulunmak istedi 🙂 kimi tüm randevularını iptal edip taa şehir dışından sadece bana destek olmak için koşarak yanıma geldi.

cem karakuş

IMG_5735

IMG_5750 IMG_5743

Partinin Özeti :

Blush’ıyla, beyazıyla, kırmızısıyla tam 40 şişe Barbare tükettik.

10 litreye yakın Funkin Mojito yaptık ve içtik.

8 paket makarna haşladık ve 4 tepsi bruschetta yaptık.

15 kişiye En güzel mekanlardan toplamda 1500 TL’lik Zomato hediye çeki verdik.

Bir adet çift kişilik, Barbare Bağları‘na konaklamalı şarap turu hediye ettik.

Sadece KUTUMUBU ile 500 adet fotoğraf çektik, kendi makinelerimiz hariç. Varsın siz hesap edin…

19:00-03:00 arasında çılgınlar gibi eğlendik.

ve tam 70 kişi ağırladık… Sınırsız yiyecek… Sınırsız alkol…

IMG_5768

 

Hepinizle tek tek ilgilenmeye gayret etsem de ne mümkün! Bu sebeple ilgilenemediğim değerli dostlarımdan önce özür diler ardından da teşekkürlerimi iletmek isterim.

IMG_5787 IMG_5792 IMG_5803

Teşekkürler

Ben kısaca teşekkürlerimi iletip sizi fotoğraflar ile baş başa bırakmak istiyorum. Fotoğaflar her şeyi anlatıyor çünkü…

Hepiniz birbiriniz ile tanıştınız. Bu sayede harika paylaşımlarımız oldu ve daha da olacak. Bu harikulade event için bana kapılarını açan Selahattin Birsin ve Haluk Birsin başta olmak üzere, tüm desteği için VZUG‘a ve tüm ürünlerini sınırsızca bizim için ikram eden Barbare Şarapları‘na, yüzlerce fotoğraf ile herkesi eğlendiren zeka küpü KUTUMUBU‘ya, çeşit çeşit mojitoları için Funkin Mojito‘ya, herkesin ağzını sulandıran hediye çekleri için Zomato‘ya, desteği için Postkolik Dergi‘ye, Cem KARAKUŞ kurabiyeleri için Deniz Önsel’e ve katılarak renk katan herkese çok çok teşekkür ederim.

IMG_5773 IMG_5770 IMG_5774

Partiyi netleştirdiğimizde, partideki konuşmada da okuduğum, hızlıca yazdığım ve bence fazlaca şey anlatan bir info vardı.  O sebeple 10.09.2014 tarihini daha da anlamlı kılacak bu kısmı da tekrar ekliyorum;


Çok çalışıyoruz hepimiz. Aynı kişilerle görüşüyoruz sürekli. Ev-iş-ev-iş. Biraz uzaktan bakın kendinize! Ne kadar yol gidiyorsunuz bir günde? Aslında yerimizde mi sayıyoruz ne?

Spiritüel yanımız var hepimizin çok belli. Ruhumuz dingin ama çok sesli. Bir tarafımız da hep bir melankoli. Azıcık silkelenin! Size AHLAKSIZ bir teklifim var.

Ruhuma renk katan, hayatımdaki en keyifli insanlar! BİRBİRİNİZLE TANIŞMAYA NE DERSİNİZ? Bu sefer mutfakta ben varım hem de! İçeceklerde ise Barbare şarapları ile…

Playlistimiz, kendi sohbetimiz… Biraz Caz, biraz Rock’n Roll, biraz Lounge & Chill Out ve biraz da Deep House ile… %100 Hangover garantisi hem de. Sabah uyandığınızda hatırlamak İSTEYECEĞİNİZ bir çarşamba.

Selahattin Birsin ve Haluk Birsin sayesinde biz neredeyse tam da bir senedir deriz ki; “bizim için haftada iki gün cumadır. Biri normal cuma. Diğeri ise LaBottega Birsin‘li çarşamba!”

Ne bir şeye merhaba diyoruz! Ne de bir şeye elvada ediyoruz. Hepinizi bekliyoruz…


20140911_024309_1 20140910_163329_1 20140911_015417_1 IMG_5819 IMG_5812 IMG_5804 IMG_5752 IMG_5738 IMG_5746 IMG_5747 IMG_5769 IMG_5729

KUTUMUBU’nun tüm fotoğraflarından oluşan Videoyu ve diğer pek çok fotoğrafın linklerini aşağıdaki bulabilirsiniz.

Parti fotoğrafları için.

KUTUMUBU fotoğrafları için.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , ,

8 Responses to Sıra Dışı Bir Parti : Cem KARAKUŞ Event by LaBottega Birsin

 1. Littlemissframboise dedi ki:

  Merhaba,

  Okuması bile bir hayli keyifli bir parti olmuş:)
  Sayfanızdaki diğer yazılar da ayrı ayrı dikkatle okunası:)
  En kısa zamanda ben de bir çarşambamı sizinle cumalaştırmak isterim doğrusu..

  Keyifle,

 2. ebru sezer dedi ki:

  selam cem, sitenin linkini ekledim yazıya.. 🙂 bu arada siteni çok beğendim, takipçinim artık.

 3. […] takipçiler bizim LaBottega eventlerini bilirler. LaBottega‘da doymamacasına içtiğimiz Barbare şarapları’nı […]

 4. Pınar dedi ki:

  Cem Merhaba
  Yazılarını okudukça çok keyif aldım.Ve içimde kıpır kıpır kelebekler uçuştu…Herşey harika gözüküyor.Takibimdesin artık;)

 5. Pınar dedi ki:

  Bu arada biraz geçikmiş olabilirim;)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir