cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Shangri-La Shang Palace

shangri-la

22 Mart 2015 • MEKAN / GEZİ, UZAK DOĞU MUTFAĞI • Views: 928

Shangri-La Bosphorus içindeki Shang Palace Türkiye’deki Çin Mutfağı’nın en üst düzeyini geleneksel şekilde sunan bir otel restoranı. Çin yeni yılı bu sene KEÇİ YILI olarak geçiyor. Yeni yıl Çin halkı için çok özel. Bizler yeni yılı çoğunlukla dışarıda geçirmeyi tercih ederken Çin’de herkes ülkesinde geçirmeye çok önem veriyor. Hatta ülkesinde ve evinde…

Madem bu kadar özel bir dönem, Shangri-La’ya gitmenin tam zamanı diye düşünerek en özel sunumlar ile Çin Yeni Yılı’na yakışır bir menü denemek istedik.

Duygusal ve Özgün Bir Mutfak

Duygusal diyorum, çünkü ürünlerin, menünün, sunumların çok farklı anlamları, isimleri var. Çin halkı bu tür şeylere hepimziden fazla önem veriyor belli ki. Sunumların isimleri bir hayli ilgin.

  • Kırmızının Uğuru
  • İyi şeyler daha da iyiye gitsin
  • Yeni şeyler heyecan verir
  • Herkes için barış
  • Dilekleriniz gerçek olsun

Öncelikle belirteyim, esasında burası bir Kanton mutfağı. Sadece Çin mutfağı gibi düşündüğünüzde ağır gelebilecek şeylerin tüm insanların tüketebileceği bir hale bürünmüş sunumları yani.

cem karakuş

Özel bir odadayız. Kapımız kapalı, vestiyerimiz içeride. Yuvarlak bir masa etrafında toplandık. Masanın orta bölümündeki masadan 4 parmak kadar yukarıda olan cam kısım dönen bir mekanizma. Sunumlar genellikle paylaşımlık olduğu için cam kısmı döndürerek yemeği önünüze alıyor ve servis ediyorsunuz. Benim için çoş hoş bir detaydı bu.

Gerçek Pekin Ördeği

Pek çok Uzak Doğu Restoranı Pekin Ördeği yaptığını iddia eder. Ancak gerçekten Pekin Ördeği yapan mekanlar bir elin parmaklarını geçmez. Ördek severlerin Pekin’e kadar gitmesine gerek yok. Sadece ördek pişirmek için kullanılan ördek fırınında yaklaşık bir saat kadar pişirilen ördek, tam pişmeye ulaşmadan fırından alınarak kızgın yağ ile yakılıyor. Bu sayede dışı karamelize bir hal alıyor.

IMG_0312

İlk course ile sadece kıtır deri servisi yapılırken ikinci course ise ördek etinin kuşbaşı gibi servis edilmesinden oluşuyor. O diğer kuru ve lezzetsiz ördekler gibi değil. Özel sosu ile yeşilliklere sarıp yediğinizde, ne tantunileri feda edersiniz uğruna bir bilseniz…

IMG_0334 IMG_0340

Kızarmış Ballı Biftek : Bu yemek her ne kadar güzel fotoğraf vermese de gecenin yıldızlarından biriydi. Kesilmiş ve kızartışmış biftek dilimleri, karamelize halde bala bulanmış ve o kurutulmuş şekilde sunuluyor.

IMG_0292

Klasik Noodle : Nooldle klasik evet ama bir de yapılışını seyretmek gerek. Tamamen el yapımı olan noodle yanıbaşınızda hazırlanıyor. Seyretmesi ilginç. İsmi ise La Mian noodle yani Çin Eriştesi. Aslında uzun hayat anlamına da gelen La Mian, uzuuuuuun upuzuuuuuuun noodlelar yapılmak için tasarlanmış gibi.

IMG_0386

Sashimi deyip geçmeyin. Buradaki sashimi içinde tahin içeren özel sos ile hazırlanıyor. Biraz farklı haliyle. Ben sanki sade sashimiyi daha çok tercih ederim diye düşünüyorum.

Çin mutfağı zor bir mutfak demiştim. Çin mutfağının tatlıları da her zaman için oldukça zayıf kalmıştır Türk mutfağına göre. Kızarmış dondurma, kızarmış muz mutfağın amiral gemisini oluşturuyor. Burada bir iki adım dışına çıkmışlar. Derin yağda kızartılmış balık keki, yumurta ile hazırlanmış patates püresi… Çok bize göre tatlılar değil gibi ancak Çin haklı bunlara bayılıyor.

Özetle ; Dünyaca ünlü Shangri-La lokasyonu, lobisindeki 100’den fazla çay seçeneği, geleneksel çin mutfağı ile özellikle turistlerin uğrak yeri olmanın yanı sıra bu mutfağa meraklı gezginlerin de deneyimlemesi gereken bir restoran.

Tags: , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir