cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Senin Hayatın, O’nun Hayatı, Sizin Hayatınız!

23 Ekim 2014 • İLİŞKİ DURUMU, İLİŞKİLER • Views: 1337

Başlıktan da anlaşılacağı gibi bana göre bir ilişkide üç farklı hayat yani üç farklı alan olmalı. Ancak etrafınıza baktığınızda durumun hiç de öyle olmadığını, insanların kendi hayatlarından vazgeçmiş bir şekilde başkasının hayatını yaşadığını görürsünüz.

Konu ilişkiler olduğunda, ilişkinin içinde olan bir çok insan duygusal yönlendirmelere yenilerek rasyonel bakış açısını yitirir. Dışarıdan farklı bir göz olarak yorum yapmak daha doğru bir yönlendirme olabilir. Çünkü bir ilişkiye sahip olanlar, içinde bulundukları ilişkiyi objektif olarak değerlendirme yeteneklerini kaybederler.

Çoğunlukla duyduğum şey, “evet bitmesi gerekiyor ama bitiremiyoruz” ya da “kötü bir ilişkim var, hiç mutlu değilim. Ama ayrılmak da istemiyorum” gibi şeyler. Genelde aklınız sizi olması gerektiği gibi yönlendirerek bitmesi gerektiğini söylese de duygular buna izin vermez. Çünkü bitirmenin her zaman doğru çözüm olmadığını bilirsiniz. Sorunları konuşarak çözmek, masaya yatırmak, incelemek ve çözüm üretmeyi denemek varken ayrılık acısına bulaşmak istemez kimse. İlişkiyi bitirmek, birini kaybetmek kolaydır çünkü. Zor olan savaşmak, geri kazanmak. İşte bu mutsuzlukların pek çoğu, her zaman bitirmenin en doğru çözüm olmadığı ihtimali yüzünden değil midir?

Chorégraphie dispute

Yaşadığınız İlişkiyi Siz Seçiyorsunuz

Hepimizin yaşadığı şeylerdir bunlar. Ancak son derece istekli şekilde o girdabın içine giren de tamamen bizleriz. Çünkü bir birliktelik yaşamaya başlayan insanlar yavaş yavaş birbirlerinin alanlarını da işgal etmeye başlarlar. Bunların hepsi bilinçlidir. Aslında bilincini kaybetmeye başlamış bir insanın az kalmış bilinci ile hareket etmesidir desek daha doğru. Çünkü aşk zaten kişiyi ve olayları olduğu gibi görememektir!

Married Couple

Sıklıkla gördüğüm bir şey var. Yapışık ikizler gibi her yere birlikte gitmek zorunda olduğunu sanan çiftler… Bu gibi durumlarda gördüğüm; ortamdaki arkadaşlar kimin arkadaşı ise, O’na eşlik eden kişi sıkılmaya mahkum olduğudur.

Oysa ki herkesin kendi hayatı, kendi arkadaşları olması gerektiği gibi, bir de ortak hayatınız ve ortak arkadaşlarınız olmalı. Kadın da erkek de kendi arkadaşları ile yalnız başına da dışarıda görüşebiliyor olması en eşitlikçi olanıdır. Buna müsade etmeyen çiftler bir süre sonra kendi hayatlarını unutup tek bir hayatı yaşamaya başlar.  Başkasının hayatını!

Sonra bir de bakmışsınız ki; önceliğiniz siz değilsiniz. Bir başkası. Bir de bakmışsınız ki, planlarınızı iptal eder olmuşsunuz, her şeyi O’na göre ayarlar olmuşsunuz. O’nun hayatını yaşamaya başlarken bulursunuz kendinizi. Zevkleriniz, hobileriniz vb şeyleri uzun süre dokunmamak üzere bir kenara kaldırırsınız.

 

Kendinizi De O’nu Da Biraz Serbest Bırakın

Evde kendi alanınız olsun. Bir ilişkiyi kıymetli kılan değerlerden biri de kendinize vakit ayırabiliyor olmanızdır. Sağlıklı bir ilişki, kendi başınıza yaptığınız şeyler devam ederken birlikte de yapacağınız şeyler ürettiğiniz ilişkidir. Kendi yaptıklarınızdan vazgeçtiğiniz ve her şeyi birlikte yaptığınız değil! Sizin arkadaşlarınız ile eğlenemeyen bir sevgiliyi yanınızda taşıyacağınıza, evinde oturup kendi sevdiği şey ile uğraşması daha doğru olacaktır.

Bırakın O’nun peşini. Serbest bırakın biraz kendinizi. Daha da mutlu olmak için…

 

Tags: , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir