cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Sekiz İstanbul’da “Gurme İşi” Lezzetler

5 Mart 2014 • Genel • Views: 1480

Geçtiğimiz salı akşamı bir grup blogger  arkadaşım ile birlikte farklı lezzetler deneyimlemek üzere bir tura çıkalım istedik ve eserlerini “gurme işi” diye tanımlayan, 24Kitchen, Lilbitz ve Multimekan’dan tanıdığınız Sekiz İstanbul’un Ünlü Şefi Maksut Aşkar’ın misafiri olduk.

Untitled-1aa

Öncelikle belirtmeliyim ki, burası diğer alışılagelmiş restoranlardan çok farklı ve son dönemlerdeki “butik” akımı içerisinde iyi yer edinen bir mekan. Burada daha önce hiç tadına bakmadığınız şeyler yiyeceğinize emin olabilirsiniz.

Sekiz İstanbul sizi özel hissettirmek için her şeyi yapmış. Az önce de ifade ettiğim gibi sunumların her biri bir sanat eseri. Öyle ki; tabağı bozup yemeye kıyamıyorsunuz bazen. Önünüzdeki yarı açık mutfakta yemeğiniz hazırlanırken her şeyi seyretme imkanınız da var.

mutfak02

“Bir öneriniz, tavsiyeniz var mı?” sorumuzun üzerine, işini aşkla yapan kendini kanıtlamış bir şef olarak “menüden bir öneride bulunamam size” şeklinde yanıt aldık Maksut Şef‘ten. Bu sebeple menüden tek tek seçim yapmak yerine bu şölenin yönetimi tamamen Maksut Şef’e bırakmayı tercih ettik ve hiç karışmadık.

Untitled-1a

İştah Açıcılardan Ege-tire sucuk, İzmir tulumuna sayas kreması, fırınlanmış domates ile “kumru” geldi önümüze. Bunu İzmir kumrusu ile karıştırmayın. Bu o bildiğiniz kumrulardan değil. Dedim ya iştah açıcılardan. Gerçekten de iştahınızı kabartan ama Vanillia Sky‘daki gibi tam da kıvamında bir haz ertelemeye doğru sizi iten bir seçim bu. Ardından humus ve kızarmış ballı ceviz ile birlikte çerkez ördeği çıktı karşımıza. Bunlar hakikaten tadına doyulmayacak kıvamda mezeler. Hafif, lezzetli, kıvamlı. Ardından Badem ve Antep Fıstıklı Köfte ile devam ettik. Bu aşamalarda Maksut Şef sürekli masada bize sunumların içeriklerin bahsederek, olabildiğince lezzet alabilmemiz için neyi kaç lokmada nasıl yememiz gerektiğini ve hangi sosu kullanmamız gerektiğini detayları ile anlattı. Söylediklerine uymanız halinde kendinizi Alice in the Wonderland ‘de hissedebilirsiniz.

kuskus

Kuskus risotto ve keşkek ile devam etti şölenimiz. Kuskus bana göre olmasa da keşkek baş döndürücüydü. Yine diğerleri gibi iddialı bir ürün Buharda Mantı. Bu zamana kadar yediğim en güzel, evet abartmıyorum en güzel mantıydı. Lezzetin sırrını Maksut Bey’e danışabilirsiniz. Ispanak Yatağında Rahibe Köftesi tuzu az gelmesine karşın lezzetli bir deneyimdi.

Untitled-1

Ana yemeklerde ise Izgara Bonfile, Rezene Aromalı Kuzu, Tirit, Badem ve Antep Fıstıklı Köfteler olmak üzere hepsinin tadına bakma fırsatımız oldu. Her biri gerek sunumu ile gerekse lezzeti ile gelenekselliğin dışına çıkmış denemeler.

Finalde tatlı ile Türk Kahveli Bitter Çikolata Köpüğü ve irmik helvası ile bu gurme işi ziyareti taçlandırdık.

Sekiz İstanbul’un menüsünün her mevsim değiştiğini de hemen söyleyeyim. Her mevsim öncesi Maksut Şef önderliğinde tüm ekip bir sonraki menüyü oluşturmak için laboratuvara kapanıyorlar. Yani her mevsim sizi bambaşka bir dünya bekliyor demek oluyor bu. Aklınızın bir köşesinde olsun; burası doymak için değil, farklı lezzetleri keşfetmek ve yemeğin nasıl sanata dönüştüğüne tanıklık etmek için gidilecek çok özel bir yer.

 

selfUntitled-1

 

IMGP8480

 

mutfak

 

Tags: , , , , , , , , ,

One Response to Sekiz İstanbul’da “Gurme İşi” Lezzetler

  1. […] hayatının parçaları. Ötesinde, sizin de hayatınızın parçaları. Çok özel, çok değerli. Sekiz İstanbul‘da tanışmıştık ilk kez kendisi ile. Deneyim, aklımızı başımızdan almıştı. […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir