cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Şeflerin Bilinmeyen Hayatı ve Şef Olmak!

12 Şubat 2016 • YAŞAM, YAŞAM • Views: 222

Hiç merak etmediniz mi? Sizler ve bizler lezzetli yemekleri yerken şefler nasıl bir hayat ile mücadele ediyorlar? Bu kadar çok şef arkadaşım olduğu için, biraz anlatayım istedim. Benim gözümden…

Şef olmak ne demek? Nasıl şef olunur? Şef kimdir? Kime denir?

Şef olmak bu hayatın bir seçim noktasıdır. Tıpkı doktor olmak gibi, mimar olmak gibi. Bu iş tam bir aşk işi. Neden mi? Bana sorarsanız bir delilik çünkü ve içinde aşk olmadan bu iş olmaz!

Mutfaklara danışmanlık veren bir arkadaşımın eşine “Ne kadar şanslı birisin, evde harika yemekler pişiyordur, ben işini böylesine aşk ile yapan birini daha görmedim” dediğimde,

İşini aşk ile yapmak çok doğru bir tespit, bir gün ördekleri ve kuzuları kıskanacağımı hayal edemezdim. Şu anda ördekler mi yoksa ben mi diye O’na sorsan, beni seçeceğinden bile şüpheliyim

diye yanıt vermişti esprili bir şekilde. İşin içinde nasıl bir aşk olması gerektiğini anlamanıza yetti mi? Bu işe sadece siz bulaşmıyorsunuz çünkü. Bu işe eşinizi, sevgilinizi, ailenizi de bulaştırıyorsunuz.

Akşam iş çıkışı sevgilisiyle, eşiyle sinemaya gitmeyi unutacağı bir hayatı seçiyor şefler. Eve gidip bir kahve yapıp ayaklarını uzatarak film izlemekten vazgeçmeyi seçiyorlar. Siz, biz her akşam farklı restoranlara gitme özgürlüğüne sahipken, onlar her akşam aynı mutfakta yemek yapıyorlar. Bazen günlerce sevgililerinin yüzünü görmüyor hatta sevişecek zamanı bile bulamayabilecekleri bir hayat seçiyorlar. Tüm keyif ve zevklerinden ödün verecekleri ve kimsenin seçemeyeceği bir hayatı tercih ediyorlar. Hatta bazı deliler, normal insan gibi çalıştıkları ve gayet iyi para kazandıkları kurumsal hayatlarını bir kenara bırakıp bu yola girebiliyorlar. Çılgınca değil mi? Siz akılları yitirmek deyin, ben ise aşk! Başka hiçbir tutku insanı bu gibi delice bir davranış eğilimine sürükleyemez sanırım. Bu, içinde aşk olmadan yapılacak bir iş değil. Getirisi ne kadar olursa olsun, sizi tatmin eden şeyin asla cebinizdeki banknotların olmayacağı bir haz.

Son Derece Tehlikeli Bir Yer : Mutfak

kitchen

Sıcak bir yer düşünün… İçinde ateş var, bıçak var, son derece yüklü bir stres var… Yetiştirmek için sürekli koşturma var. Bunların hepsini şanslıysanız 15 metrekare bir yere hapsedin ve o stresli ortamın içine girin. Elinize bıçağı alın… Bakın bakalım ilk kimi bıçaklayacaksınız?

Bu çılgın adamların / kadınların neleri feda ederek önünüze o tabağı getirdiklerini hiç düşünmüş müydünüz? Tüm bunlara rağmen, siz ve biz iyi dekorasyonlu, gösterişli restoranlarda cam kenarında yemek yerken, onlar muhtemelen -1. katta pencerenin bile bulunmadığı, gün ışığının girmediği, dört duvar arası avuç içi kadar yerde uğruna hayatlarını feda ettikleri o tabağı hazırlıyorlar bizim için. O sebeple hep derim ki Açık Mutfak… Restoranlarda açık mutfak olsun ki, gidip elini sıkabilelim bu cesur ve yaratıcı insanların. Tebrik edelim, teşekkür edelim. Eleştirmek kolay, herkes eleştirir ancak ne acıdır ki kimse beğenisini içtenlikle ifade etmez. O sebeple açık mutfak gördünüz mü, yediklerinizden memnun kaldıysanız fırlayın yerinizden, gidin tebrik edin, göz göze gelin tabağınızın yaratıcısıyla…

Şef ve aşçı arasındaki farkı bilmeyenlere; TDK’ya göre şef : yetki, sorumluluğu olan, yöneten kimse. Önder, lider… TDK’ya göre aşçı ise : Yemek pişirmeyi meslek edinen kimse.

Yani sadece yemeği iyi pişirmek, çok üst düzey tabaklar yaratmak, harikulade lezzetler tasarlamak sizi şef yapmaz. Şef olmak bunların yanı sıra ;

 • planlı çalışmak,
 • sorumluluk alabilmek,
 • ekip yönetebilmek,
 • kriz çözebilmek,
 • risk alabilmek,
 • kararlı olmak,
 • yaratıcı olmak,
 • zamana hakim olmak,
 • iyi bir öğretici olmak demektir bana göre…

Ha bir de bu eğitimi veren akademilerde 4 ay eğitim alıp 4 ay da staj gördükten sonra “Anne ben Şef oldum” diye kendini ortaya atanlar var ya, siz onlara pek aldanmayın 🙂 Gerçek bir mutfağa girdilerinde, kimin şef olduğunu göreceklerdir.

Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

3 Responses to Şeflerin Bilinmeyen Hayatı ve Şef Olmak!

 1. hüseyin dedi ki:

  “Anne ben Şef oldum” diyen arkadaşlar mutfaga girdiklerinde ilk ‘ sil şu tezgahları oyalanma hızlı ol hadi ‘ cümleleriyle karşılaşıyorlar 🙂

 2. Esma bb dedi ki:

  Üniversite okumadan şef olunur mu

  • Karahan Çimen dedi ki:

   Babam lise mezunu ve şu an Antalya da Crystal Palace gibi bi otelde Mutfak şefi. Okumadanda olunabiliyormuş. Önemli olan istek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir