cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Sahrap Soysal’dan Sahrap Pera

sahrap pera

24 Haziran 2015 • ANADOLU / TÜRK, MEKAN / GEZİ, MEKANLAR • Views: 2960

Sahrap Soysal, dünya tatlısı bir hanımefendi. Gazeteci, tv programcısı, yazar, çizer, aşçı., mühendis, yönetici, işletmeci, mekan sahibi… Daha neler neler? Evet bunların hepsini ve daha fazlasını topladığınızda ortaya çıkan isim Sahrap Soysal. 

1983 ODTÜ Kimya Mühendisliğinden mezun olduktan sonra mutfağa bir girmiş, bir daha çıkamamış. TV programları ve yazdığı yemek kitaplarının ardından artık kendi mekanı var Pera’da. Adı SAHRAP PERA.

Mekan mütevazi ve şık tasarlanmış. Müzikler haliyle eski Türk müzikleri. Müşterileri şimdilik çoğunlukla medyadan tanıdığımız yüzler… Mutfak, Sahrap Soysal‘ın evinde ne varsa o! Evinin mutfağını açmış müşterilerine aslında. Yemek tarifi verir gibi anlatıyor her şeyi. Neyi nasıl yaptığını sorun. Tarifi hemen söylesin. Fiyatlar çok  normal. Leziz bir akşam geçirmeniz için tasarlanmış her şey.

sahrap soysal

 

Mezeler 9-17 TL

Ana Yemekler 26-35 TL

Ara Sıcaklar 13-18 TL

Salatalar 12-20 TL

Tatlılar 9 -13 TL

Mezeler ve Ara Sıcaklar

Antalya’nın çok eski bir yörük yemeği. Karamelize soğan ve rezene tohumu ile birlikte gelen Mercimek Dondurması. İsmi dondurma ama esasında bir mercimek köftesi kendisi.

Pancar Cipsli Levrek Marin, limon ile pişirilmiş ince dilim levrek filetoları, taze kişniş, soğan ve zeytinyağı. Üzerinde ise kıtır kıtır pancar cipsleri. Zaten levrek marin denince heyecanlanırım.

sahrap asmalı sahrap pera

Karidesli Humus‘un menüdeki açıklaması şöyle ; “Bu en meşhur Beyrut mezesini sevmeyen yoktur sanırım. Şöyle üzerine tereyağlı acı biberli karides pek yakışır” başka söze gerek yok herhalde.

Ege Otlu Mücver : Bulabildiğimiz bütük otları içine kattık diyor Sahrap Soysal. O otları iyice sıkıştııp mücver yapıyorlar, ısırdığınız anda yoğun bir ot yiyorsunuz. Mücver ne kadar iyi yapılabilir ki diyenler, buraya lütfen.

otlu mücver karidesli humus

Fava, arapsaçı otu ile birlikte geliyor. Bir Gümüşhane mantısı olan Siron kuyruğu dik tava ile servis ediliyor. Bu tava normalde satılabilen bir şey değil. Ancak bu yemeğin sunumu böyle olduğu için Sahrap Soysal özel olarak bu tavalardan yaptırmış. Bu arada mantı dediğime bakmayın. İçinde et yok 🙂 Siron öyle bir şey.

siron fava

 

Ana Yemekler

Tavuk Külbastı : Kömür ızgarasında organik tavuk ve sebze tavası ile sunuluyor. Organik tavuğun ne kadar lezzetli olabileceğini kanıtlıyor.

sahrap pera

sahrap pera

Tarhanalı Dana Şinitzel patates kavurması ile geliyor. Tarhana ile panelenmiş bir dana eti. Ancak ben tarhananın tadını hissedemedim. Klasik panelenmiş bir et gibi geldiği damağıma. Ben eti az pişmiş ve haliyle sulu sevdiğimden benim için kuru ve sert bir seçenek.

Sebzeli Balık Buğulama, “aynen evde yaptığım gibi” diyor Sahrap SosyalSöğürmeli Kuzu Şiş Kebap için ise “dostlarımız böyle istedi” diyor.

kuzu şiş sahrap pera

Tatlılar

Çiçekli Magnolia, güllaç, sütlaç ve supangle. Ben ki güllaç sevmem, oldum olası da sevemedim ama buradaki güllacı bitirdim. Çilekli magnolia biraz daha geliştirilebilir diye düşünüyorum. Sütlaç da bitirilmek için yapılmış klasikleşmiş bir lezzet.  Supangle ise bambaşka. Esasında bu tatlının Gerçek adının Sup Anglez olduğu söylüyor Sahrap Soysal. Fransıca bir ifade ama manası İngiliz Çorbası demekmiş. Tabanındaki kek, viskositesi düşük puding ve badem…

sahrap pera sütlaç

Sahrap Pera‘da, Drip Coffee‘nin hemen yanında.

Adres : Asmalı Mescit Mahallesi General Yazgan Sokak No:13/A Beyoğlu/İstanbul

Telefon :  0212 988 15 46

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir