cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Restoranlara Tavsiye : Yapmamanız Gereken 16 Ölümcül Hata

3 Mart 2015 • DİĞER YEME & İÇME, MEKAN / GEZİ • Views: 1042

Hey Siz! Mekanlar, mekan sahipleri. İşletmeciler!

Çok para kazanmak istiyorsunuz değil mi? Ama nasıl?

 • Daha çok satarak mı?
 • Daha memnun müşteriler yaratarak mı?

Kiminiz harika ürünler yaratıyor ama ürünü sunarken sıkıntı yaşıyor, kiminiz ise damakta iz bırakan ürünleri olmasa da muhteşem misafirperverliği ile gönlümüzde taht kuruyor ve defalarca ziyaret etmemizi sebep oluyorsunuz.

Lezzet – Personel – Hizmet üçgeninin içinde pek çok iyi şey olduğu gibi pek çok da kötü şey oluyor. Her şeyi iyi yapmak çok kolay değil. Adım gibi biliyorum ki, mekanların en büyük dertlerinin başında PERSONEL geliyor.  İyi bir personel, olası kötü bir deneyimi iyiye çevirerek sadakati arttırabiliyor. Aynı şekilde çözüm üreten bir personel de zaten mekana direkt artı puanları yazdırıyor.

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) benim uzmanlığım olduğu için, müşteri sadakati için naçizane neleri yapmanız ve neleri yapmamanız gerektiğini bir kez daha hatırlatıp sizi biraz silkeleyim istedim. Aşağıdaki hemen her şeyi yaşadığım her maddenin sonuna parantez içinde ismini yazacağım bir mekan var. Ama acımasız olmamak adına böyle şeyler yapmıyorum.

İşletmelerin Dikkat Etmesi Gereken 16 Kural

 1. Sipariş verilen yemeklerin hazırlanması uzun sürecekse biraz ikram yapın. Altı üstü bir zeytinyağı, galeta, ekmek falan yani. Öyle havyar getirin demiyoruz. Dakikalarca boş masada oturmak hiç ilgimizi çekmiyor.
 2. Et ya da burger siparişi alıyorsanız lütfen nasıl pişmesini istediğimizi mutlaka ama mutlaka sorun.
 3. Yemek servisinden 3 dakika sonra masaya uğrayın ve yemekten memnun kalıp kalmadıklarını, bir sorun olup olmadığını müşterilerinize sorun. Bu sayede kötü tecrübe olacak bir durumu daha başından yakalayarak toparlama şansı elde etmiş olursunuz! Bu gerçekten hem bizim için hem de sizin için süper yapıcı bir hareket.
 4. Özellikle Ana Yemeğin çoğunlukla sıcak yenildiğinde anlamı olduğunu unutmayın, soğuk bir ana yemek getiriyorsanız bir zahmet getirmeyin. Kapasiteymiş, çok kalabalıkmış bizi pek bağlamıyor.
 5. İçecekleri masaya bırakıp yemek hazırlanana kadar bitmesini beklemeyin. Yemekle birlikte getirmeye özen gösterin.
 6. Tatlı siparişi alıp tatlıyı masaya bırakıp tatlı bittikten sonra sıcak içeceği sormak yerine tatlı ile birlikte sıcak içecek siparişi alıp aynı anda getirmeniz herkesin beklentisi…
 7. Boş boş etrafa bakmak yerine masalara bakın, kim ne istiyor göz teması kurun. İlla el sallamamızı ya da “Pardooooooooon” diye bağırmamızı beklemeyin. Bazı garsonlar sürekli masaları uzaktan göz ile kontrol edip, daha siz bir şey istemeden gelip hizmet verirken, bazıları ise gözlerinize bile boş boş bakabiliyor.
 8. Birayı yanlışlıkla iki yudum alıp döken bir müşteriniz varsa gülümseyerek yeni bir bira götürün, Bir bira sonuçta değil mi ya? Altı üstü 12 TL. Size feda olsun tabii de, her şey para değil biliyorsunuz değil mi? Bir de kendinizi savunmayın “Bizim hatamız değil!” diye. Sadakat denen bir şey var. Ayıp.
 9. Benim için hijyen çok önemli gibi zırvalıklardan kurtulun. Bunun lafını bile etmemeniz gerekir zaten.
 10. Benim ürünlerim çok taze diye kendinizi bize anlatmayın. Hiç birimiz bayat ürünler satmanızı beklemiyoruz zaten.
 11. Görsel açıdan belli bir çizgide olması gereken mekanlar için, sunumu saçmalamış bir yemeği ısrarla masaya getirmeyin. Yemek aynı zamanda göze de hitap etmeli, unutmamak gerek.
 12. Arada bir müşterilerinizi şaşırtmaktan korkmayın. gergin bir masa gördüğünüzde bir tatlı ikram ederek masayı şaşırtabilirsiniz. İkram etmek güzeldir. Sizi batırmaz.
 13. Gerçekten hatalıysanız -ki bunu çoğu zaman fark edemezsiniz bile- kendinizi savunup haklı olduğunuzu bas bas bağırmak yerine özür dilemekten çekinmeyin. Kusura bakmayın, “böylesine değerli bir geri bildiğim ile size daha da iyi hizmet vermemizi sağladığınız için teşekkür ederiz” deyin ve mümkünse o yemeğin parasını almayın. Her şey para değil.
 14. Bir şeyler aksamış olabilir. O kadar acımasız değiliz. Memnuniyetsiz bir müşteriniz var ise bir kez daha size şans vermesini isteyin ve birlikte bir tarih belirleyip kendisine ikramda bulunun.
 15. Ürünü hakkı ile çıkaramayacağınızı düşünüyorsanız “onu vermeyeyim abime” kafasına bürünmenizde sakınca yok. Kızarmış patatese benzer pörsümüş saçma sapan bir pancake getirmek yerine “personelimiz eksik, ya da fırın soğuk” vesaire bir şeyler söyleyin. Hepimiz anlayışlıyız.
 16. Henüz bitmemiş tabakları ve bardakları masadan kaldırmadan önce bir danışın. Kafamızı çevirdiğimizde tabağın ya da içeceğin kaybolduğunu görmek hoş değil.

 

Bu yazdıklarım olduğunda mekanı sadece lezzeti ile değerlendirebiliriz. Ancak bunlar olmadığında lezzetten önce başka yerlere odaklanılması gerekiyor demektir.

 

Tags: , , , , , , , , , , ,

3 Responses to Restoranlara Tavsiye : Yapmamanız Gereken 16 Ölümcül Hata

 1. Iza dedi ki:

  Merhaba Cem Bey,

  Bu yazinizi gercekten cok begendim. Turkiyede suanda mekan sahipleri ve isletmecilerin anlamadigini noktalara deginmissiniz. Tum bu islerin basinda olan insanlarin her zaman unuttugu 1 numarali kurali uygulasalar aslinda hic sorun kalmiyacak ortada : bir masaniza oturun ve musteri gibi dusunun! Neleri gordugunu ve bekledigini daha iyi anlicaklardir! Fakat tek bir noktaya deginicem.. 5 numarada icecegi yemekler servis etmekten bahsetmissiniz cok katilamadim o fikrinize cunku mesela ben her zaman yemekten once biseyler icmek isterim ve yemekle birlikte getirilmesi hic mi hic hosuma gitmiyor ( bazi isletmeler bunu otomatik yapiyor). Sonucta isin birazda parasal yonundende bakmak lazim sonucta o insanlarda para kazanmali. Hersey para degil diyorsunuz ama parada gelmeli bir yerlerden.. Genel olarak yemek sektorunde ki isletmelerin cogu iceceklerden inanilmaz kar ediyor. Bu onden icecek servisi bir nevi 100% kar amacli yapiliyor cogu zaman. (Istinisna ozellikle fine dining restoranlarini eleyerek). Ve masada icecek biseler ozellikle biseler bulunmasi o boslugu kapatiyor ve ortama azda olsa daha bir samimiyet katiyor. ( her halukarda bosluktan iyidir:)))

  • cem dedi ki:

   Beğenmenize çok sevindim sevgili İza. Güzel geri bildirimlerin için de ayrıca teşekkür ederim. Kamboçya’daki Bir şef arkadaşımın yorumlarını da aşağıda iletiyorum. İlginizi çekecektir 🙂

   Guzel bir check list oldu bu bana Sanirim bazi maddeler burda farkli isliyor.

   3) yemek servisini yaptiktan sonra masayi gozle takip etmek gerekiyor. Kucuk gulumsemeleri ilk lokmada goruyorsam islem tamamdir. Genelde ilk lokmadan sonra masaya ugramak lazim. 3 dk cok gec olabilir

   5) Ozellikle avrupali musteriler icecekleri hemen istiyor. Ben de yemekle birlikte tuketmeyi sevenlerdenim. Fakat oncesinde icmeyi seven bir musteri kitlesi varsa olmuyor.

   6) Yine avrupali musteriler tatliyi yedikten sonra sicak icecek istiyorlar. Birlikte icmekten ziyade tatli ustu icmeyi seviyorlar

   9) Benim icin hijyen onemli. Kambocya’daki mutfaklari gormeni isterdim. Bu yuzden mutfaktaki her detayi musterimle paylasmayi seviyorum. Hatta mutfak kapisi musteri ziyaretine acik. Yemekten once mutfagi ziyaret edebiliyorlar.

   10) Burda taze kavramim biraz degisik. Mesela bolonez sosu kavanozdan bir kasik alip kullanmiyorum. Parca et bicakla kiyma yapiliyor ve tum sebzeler dogranip birlikte sos olarak pisiriliyor. Yani bolonezi taze hazirliyorum demek fark yaratiyor.

   16) Tabaklar masada uzun sure de beklememeli

 2. Iza dedi ki:

  Hahaha coooook tatli cunku ben hollandada yasadim hayatim boyunca sadece 1,5 senedir turkiyedeyim:) cok hosuma gitti yorumlamasi super!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir