cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Pastacılıkta Butik Dönem Başlıyor : Melia Patisserie

Çiçek Gencer

21 Eylül 2014 • KAHVE, KAFE, PATISSERIE, MEKAN / GEZİ, MEKANLAR • Views: 1685

Pasta denince hep Alice In The Wonderland aklıma gelir. Ardından gülümserim. Pasta bu ya, mutluluk veriyor işte. Ama çoğunlukla sadece şekli güzel olan pastalar ile karşılaşıyor olmak da o gülümsemeye biraz ket vuruyor. Şekilciyiz ya hepimiz, görsele bakıyoruz hemen. Önce göze hitap edecek. Sonra koklayacağız. Tadı da güzelse işte esas mutluluk bu!

Çiçek GENCER işte tam da bunu başarmış. Göze, burna ve damağa göre yapıyor pastalarını.

GENCER Ailesi Evinin Kapılarını Bloggerlar İçin Açtı!

Çiçek GENCER‘in yaptığı iş butik. Melia Patisserie ise take away bir dükkan. Oturup kahvenizi içemiyorsunuz. Biz de bu güzel buluşmayı nasıl yapalım diye düşünürken GENCER Ailesi ben ve 6 blogger arkadaşım için Tarabya’daki evlerinin kapılarını açarak, bu zarif hareket ile hepimizi çok mutlu etti.

Kocaman bir masanın etrafındayız. Önümüzde rengarenk, mis gibi kokan pastalar. Biz pastalar ile kendimizden geçerken Çiçek başlıyor anlatmaya.

Çiçek Gencer

Pastanın Butik Hali

GENCER Ailesi, Türkiye’nin tanınmış ailelerinden. Çiçek GENCER 2011 yılında Bilgi Üniversitesi İşletme lisans eğitimini tamamladıktan sonra soluğu Paris Le Cordon Bleu‘da alıyor. Çünkü ailenin neredeyse tamamı çılgınca tatlı sever. Hatta belki biraz da ötesi…  Çiçek GENCER de herhangi bir aile şirketinde çalışmaktansa hem kendi istediği işi yaprak işinin patronu olmayı, hem ailesinin tatlı arzusunu gidermeyi düşünüyor ve döndüğünde Haziraz 2014’te Melia Patisserie‘yi açıyor İstinye’de.

Burada yapılan pastalar çok özel diyeceğim. Ama yetmeyecek. Çok sağlıklı diyeceğim, eminim biraz daha tatmin edecek. Gözünüz kapalı yiyebileceğiniz pastalar. Son olarak çok lezzetli dediğimde ise ikna olacaksınız.

Çiçek Gencer Çiçek Gencer

Çiçek’in pastalarında asla kullanmadığı şeyler var. Trans yağ, margarin, hazır krema, şeker hamuru! Katkı maddesi koymak istemediği için light seçenek de sunamıyor. Hiçbir şey hazır değil. Tart hamurundan çikolataya, kremaya kadar her şeyi kendisi yapıyor. Fransız pastanelerinin Türk damak tadı ile birleşmiş halini sunuyor. Amacı; pasta dendiğinde ilk akla gelen olmak!

İçinde Olmayan Şeyi Dışına Koyamazsın

Çiçek, Fransa’da mutfak eğitimi aldığı için pastalarında Fransız esintileri var. Bu esintileri kendine göre uyarlıyor. Fransızlar “içinde olmayan şeyi dışına da koyamazsın” derlermiş. O sebeple bu pastaların dışında ne varsa içinde de o! Ağzımızdan hijyen kelimesi çıkar çıkmaz “ben hijyenden bahsetmeyi kendime yakıştıramam” demesi, bu konuya ne kadar hassas yaklaştığının en iyi göstergesi.

Çiçek Gencer

Peki neler yapıyor bu küçücük butik dükkanında Çiçek? Tartlar, charlotte, piramit, dome lacte, vanilyalı ve çikolatalı eclair, çikolata, fındık ve fıstık içerikli kurabiyeler gibi her biri çok lezzetli şeyler. Tartlarda badem kreması kullanıyor. Bu da klasik tartlardan sıyrılmış bir lezzet deneyimi oluyor bizim için. Armutlu ve fındıklı tart, yaban mersinli tart ve incirli tart. Hangisi en güzeli derseniz sanırım armutlu ve fındıklıyı seçeceğim. Hayır vazgeçtim. İncirli… Bilemedim. Kafa karıştırıcı bir tecrübe.

melia patisserie melia patisserie

 

 

 

 

 

Limonlu tart ve portakal kremalı tartı yemeye kıymak ne mümkün? Portakallı Krema ve tart arasında portakal marmelatından yapılma bir şey var. Limonlu tart ise tatlıyı yoğun ekşi sevenler için. Genzinize kadar limonu hissedebilirsiniz. Bu iki tartta badem kreması kullanmıyor.

Son Söz

Çiçek GENCER çok iyi bir iş başarmış. Aile şirketinde çalışmak yerine tatlı bir şeyler yapmak istemiş ve kendine Melia Patisserie‘yi açmış. Ofisler, kutlamalar, özel günler ya da o anda yoldan geçenler için herkes sunuyor bu lezzeti. Pastanın şekli bozulmadan size teslim edilsin diye özel kurye hizmeti bile var. Yolunuz İstinye’ye düşerse uğramadan geçmeyin. Özellikle tartlarından çantanıza birkaç tane atın isterim.

Adres : İstinye Mahallesi, Degirmen Sokak No:14/A İstinye, Sarıyer, İstanbul

Telefon : (0212) 277 0377

melia patisserie

Bu etkinlikte bana eşlik eden Deniz, Pınar, Sezen, Özlem, Hande, Özge‘ye ve aramızda bulunan Bengü Bilik‘e desteğinden ötürü çok teşekkür etmek isterim.

melia patisserie

 

 

Tags: , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir