cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Parle İstanbul Zorlu Center AVM

parle istanbul

8 Haziran 2015 • FRANSIZ MUTFAĞI, MEKAN / GEZİ • Views: 2807

Parle Fransızca’da “konuşulan” anlamına geliyor. Anladığınız üzere Zorlu Center Parle’ye bir Fransız restoranı diyebiliriz. Bir salı günü Zorlu Center Parle’ye gittim.

Dekorasyon şık. Erken gelen konuklar bistro kısımda da birer içki içerek vakit geçirebiliyorlar. Oturma alanları rahat, masalar büyük. Servis kusursuz yakın.

Menü zengin, çeşitli, kafa karıştırmıyor. Ne yemek istediğinizi bilirseniz seçim yapmanız kolay. Menüde balıktan, tapasa, çorbadan et ürünlerine, risottodan, ev yapımı makarnaya ve salataya kadar tam 44 çeşit ürün saydım. Masaya otuırduğunuz anda muammara geliyor karşınıza hemen.

Tavsiye üzerine i-na-nıl-maz bir başlangıç ile yola çıkıyorum. Toscana usulü füme somon. Avokado dilimleri, somon havyar, limonlu kereviz ile geliyor. İnce avokado dilimlerine sarılı somonun, limonlu kereviz ile birleşince “Aman Tanrım!” diyorum. Bu nasıl bir lezzet. Ana yemeğe evriltilebilirse sanırım menünün kralı olur.

parle istanbul

Foe Grass yani kaz ciğerini ılık severim. Soğuk olanlar bana margarin yiyormuşum hissiyatı veriyor. O sebeple  menüde ılık foe graas görünce istedim. Ilık foe grass, polenta kek polenta püresi frenk üzüm sosu ile geliyor.

Tapaslardan ise enginar tapenade, kişniş pesto ilen gelen ılık orkinos balığı, deniz ürünleri sevenler için bir hayli tatmin edici.  

parle zorlu center

Salatalardan ne yiyelim diye öneri istereniz cevabım net; Milano usulü taze yer elması salatası, enfes! Gorgonzola peyniri, taze bakla, macedamia, yağlı marul ve roka, kırmızı paprika sos ile servis ediliyor. Rokaya oldum olası bayılırım. Bir de taze yer elması ve diğer bileşenler ile uyumunu görünce yine yıldızlar arasına giren bir seçenek oldu.

parle istanbul

mumlanmış balık yumurtası ile servis edilen frenk soğanlı minik kalamarlı risotto yine deniz ürünleri ile italyan stilini bir arada sevenler için biçilmiş kaftan.

parle istanbul

Gelelim Ana Yemeklere;

Izgara kuzu sırtı tavsiye edilirmiş. Deneyelim dedim. İfadelerime dikkat. Bir kuzu sırtı ancak bu kadar lezzetli olabilirdi. Gelen kuzu sırtının 180gr olduğunu duyunca şaşırdım açıkçası. Bana biraz daha büyük hissi verdi.  Macademia püresi ile gelen bu kuzu sırtı yumuşacık dokusu ve lezzeti ile Parle‘nin unutulmayan lezzetleri arasına girmiş bile.

kuzu sırtı kuzu sırtı

İyi bir etçi olduğum için bir de ızgara bonfileyi denemeden edemedim. Az pişmesini istediğim bonfile, kıvam olarak tam istediğim gibi, lezzet olarak da mekanın göğsünü germeye yeterli bir seçenek. Kızarmış mozarella, patlıcan ve fesleğen roket ile gelen bonfile fiyatıını sonuna kadar hak eden cinsten.

dana bonfile

Tatlılar

Parle usulü bal kabağı tatlısı :  Beni tanıyanlar çok iyi bilir. Bal kabağını oldum olası severim. Kıtır krokan, karamel sos ve fıstıklı dondurma ile gelen bal kabağı tatlısına bir de ucundan tahin dokurabilirmişiz aslında.

kabak tatlısı

Çikolatalı brownie kek, çikolata mousse, ve mango sorbe. Evet, patlayan, fışkıran, akan tatlar burada. Sıcacık gelen kek kaşığı daldırmanız ile birlikte içindeki tahrik edici çikolatayı salıveriyor. Eğer soğutmazsanız tabii.

parle istanbul parle zorlu center

Maskarpone cheese cake : Cheese Cake konusu biraz karışıktır. Damak tadına, tarza göre değişir beğenisi. Lezzeti yine mekana yakışır güzellikte olsa da çok daha iyi cheesecakeler yediğimi hatırlıyorum. Dediğim gibi zevk meselesi.

Bir detay vereyim. Bir salı günü iş çıkışı gittiğim için 18:30 mekandaydım. Ben gittiğimde dolmaya başlamıştı bile. Birkaç saat sonra ise boş masanın kalmamış olması beni sevindirdi… Demek ki işlerini gerçekten iyi yapıyorlar. Yoksa Zorlu Center müşterinisi memnun etmenin ne kadar zor olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz.

Parle İstanbul, Zorlu Center‘a çok yakışan bir mekan bana göre. Eğer Fransız ekolünden bir şeyler tadayım istiyorsanız denediklerimi gözünüz kapalı tercih edebilirsiniz.

Adres : Levazım Mah., Barbaros Bulv. Zorlu Center No:1, 34340 Beşiktaş/İstanbul, Turkey

Telefon : 0 212 353 6343

* kapak fotoğrafı www.parleistanbul.com ‘dan alınmıştır

Tags: , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir