cheap world cup jerseys You can't get that readily from canned pineapple. It has to come from a fresh pineapple. So when you first buy your pineapple, one of the things you want to do is take it and put it in something and turn it upside down. ALICE MONSAERT: This piece of equipment is called the BOSU, B O S U. It stands for "both sides up," and it evolved into the fitness industry from the stability ball. The stability ball is nice and round. Wine is a wonderful accompaniment to this dish. A chianti or zinfandel is a traditional wine paired with tomato sauce and pasta. The cannoli is a popular Italian desert that consists of a deep fried pastry with a sweet ricotta cream filling that is sprinkled with powdered sugar.. Many cereals contain refined grains that are sweetened with sugar. Although these cereals may taste good, they are high glycemic foods that can rapidly increase your blood sugar levels and soon lead to low blood sugar and more sugar cravings. Sugared cereals are especially dangerous and even life threatening foods for diabetics. Cooking (especially boiling) can zap up to 50 percent of the antioxidants in some vegetables, according to a 2009 study published in the Journal of Food Science.confirm what we suspected for some time: A positive outlook on life and laughter can actually help you to live longer, Harry says. For example, a Yale University study of older adults found that people with a positive outlook on the aging process lived more than seven years longer than those who did not, while a 2012 study published in Aging found that positivity and laughter are defining characteristics in people who celebrate their 100th birthday.Positive thinking increases the brain levels of the hormone Brain Derived Neurotropic Factor, which improves memory, helps to alleviate depression, and fights Alzheimer disease, Harry explains. What more, the simple act of laughing decreases levels of the stress hormone cortisol as well as inflammation, she says.Reach Your Target BMI: Add 3 YearsA barometer of body composition, body mass index (BMI) compares weight to height by dividing weight measurement (in kilograms) by squared height measurement (in meters). cheap wholesale authentic jerseys To a standing ovation, Bono and U2 performed an acoustic version of "Ordinary Love," their Oscar nominated song from "Mandela: Long Walk to Freedom," a tune penned in tribute to the late South African leader Nelson Mandela. cheap throwback jerseys wholesale The story then cut to Kazakhstan where three inhabitants of the space station were coming in to land and Cox was on hand to get very excited about Euclid and Newton.. cheap jerseys wholesale online Plus carving splendid monuments in the rock. atlantafalconsjerseyspop cheapnfljerseysband.com One participant, Meryl Streep, giddily exclaimed: "I've never tweeted before!". Wholesale Houston Texans Jerseys "It's been an amazing year," said Mandel.

cheap jerseys wholesale jerseys

Brad Pitt, left, and Steve McQueen pose in the press room with the award for best picture for "12 Years a Slave" during the Oscars at the Dolby Theatre on Sunday, March 2, 2014, in Los Angeles. Seattle Seahawks jersey "Especially with our new judge, Howard Stern. wholesale nfl jerseys (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)(Photo: Jordan Strauss Jordan Strauss/Invision/AP)LOS ANGELES Perhaps atoning for past sins, Hollywood named the brutal, unshrinking historical drama "12 Years a Slave" best picture at the 86th annual Academy Awards.. Wholesale Tennessee Titans jerseys We had soon followed our forebears out of Africa and onto Petra in Jordan, where mankind had begun trading, writing and taxing. cheap nfl jerseys If the Mexican Cuaron wins best director for the lost in space drama, as he's expected to, he'll be the first Latino filmmaker to take the category.. wholesale cheapest jerseys The moptop prof communicates as if in the midst of a very jolly acid trip, all blissed out smiles and wide credulous eyes. wholesale cheap jersey Two hours into the ceremony, Alfonso Cuaron's box office hit and visual marvel "Gravity" had accrued six Oscars, winning for cinematography, editing, score, visual effects, sound mixing and sound editing. cheap NFL jerseys When we first started I said, 'I don't know. arizonacardinalsjerseyspop Its graceful breakthrough star, Lupita Nyong'o, also won best supporting actress and John Ridley won best adapted screenplay.. Wholesale Denver Broncos Jerseys Glowing backstage, she cradled her statuette: "I'm so happy to be holding this golden man.". Wholesale Indianapolis Colts Jerseys Singing his nominated "Happy" from "Despicable Me 2," Pharrell Williams had Streep and Leonardo DiCaprio dancing in the aisles.. cheap giants jerseys wholesale Are we going to find anybody?' But we've found some incredible people.

Wholesale Tampa Bay Buccaneers jerseys

But history belonged to "12 Years a Slave," a modestly budgeted drama produced by Pitt's production company, Plan B, that has made $50 million worldwide a far cry from the more than $700 million "Gravity" has hauled in.

Ops Passage İle Peru Mutfağı Çoşkusu

ızgara levrek

14 Ekim 2015 • DÜNYA MUTFAĞI, DÜNYADAN, MEKAN / GEZİ, MEKANLAR • Views: 1356

Dün akşam yani 13 Ekim’de çok iyi bir yemek yedim. Açık söyleyeyim, iyi bir şeyler yiyeceğimi biliyordum, ama bu kadarını beklemiyordum. Ops Passage gerçekten harika bir işe imza atmış.

Geçtiğimiz hafta, Karaköy Ops Passage‘da 5 günlük bir Peru Mutfağı şöleni olacağından bahsetmiştim. Ops Passage Konuk Şef Etkinliklerinin ilkinde Peru’dan gelen Roberto Segura‘nın oluşturduğu menü ile Peru Tadımı vardı.

somon cevicheSOMON CEVICHE :

Nane, hindistan cevizi sütü, acı biber ile…

Somon Ceviche ilk lokmada Peru’dan gelen iri mısır taneleri ve Roberto Şef’in özel sosu ile beni büyüledi. İlk Course’taki lezzet beni biraz şaşırttı. Bu tat beklentimin daha da yukarı çıkmasına sebep oldu. Şef hemen yanıma gelip nasıl bulduğumu söyledi. Sevdiğimi, özellikle sosu çok beğendiğimi söyledim. Bir sonraki course gelmeden önce bir shot sos getirdi ve onu içmemi rica etti. Madem sevdin al sana shot bardağında sevdiğin sos…

dana bonfile

‘TIRADITO’ USULÜ DANA BONFİLE :

Anticucho ve aji sos, patates, mısır, kavrulmuş kinoa ile…

Bu anlatması biraz güç bir lezzet. Roberto Şef’in Peru’dan çantasına koyup getirdiği soslar ve karışımlar ile hazırladığı ve İstanbul’da benzer tatta bir şey yiyemeyeceğiniz türden bir dana bonfile.

ızgara ahtapotKÖMÜR ATEŞİNDE IZGARA AHTAPOT : 

Zeytinli aioli, zeytin, pırasa püresi

Çok ahtapot yedim, çok severim. Kendim de yaparım. Kömürde pişen bu ahtapot zaten çok sevdiğim aioli sosu ile geldi karşıma. Yine olsa yine yerim… Yatakta pırasa püresi eşlik ediyor. Üstteki mor renkli kıtırlar da yine zeytinden yapılma.

IZGARA DENİZ LEVREĞİ : ızgara levrek

Mısır püresi, kalamar mürekkepli aioli, chimichurri salsa

Menünün en çok damakta iz bırakanıydı bana göre… Kalamar mürekkepli aioli sosu yemeye doyamadım. Mısır püresi levrek yatağında çok uyumlu olmuş. Bu resmen tabağı sıyırtan bir coursetu benim için. Efsane, fevkalade, harikulade ve şahane!

dana kaburga24 SAAT AĞIR ATEŞTE PİŞMİŞ DANA KABURGA : 

Dömiglas soslu porcini mantarı, kinoa rizotto, badem köpüğü

24 saat ağır ateşte pişen kaburganın pamuktan farkı yok. Çatalı dokundurduğunuz anda lifleri birbirinden ayrılıyor. Bıçakla kesmeye kalksanız dağılıyor. Ancak doygunluktan mıdır bilmem, en ana yemek en zayıf halka gibi geldi bana. Kinoayı oldum olası lezzetli bulamadım. Burada da aynı fikrim geçerliydi. Porsiyon olarak çok büyük gelen dana kaburgayı ne yazık ki diğer tabaklar gibi sıyırırcasına bitiremedim.

ROCOTO BİBERLİ ÇİKOLATA FONDAN : ops passage

%70 Peru kakaosu, tuzlu karamelli dondurma, badem krokan

Sıra geldi tatlıya. Tatlıya mı? Pardon acıya! Acıya mı? Yok yok ekşiye sıra geldi! Ne ekşisi tatlı bu? Bu tatların hepsini size sunuyor Roberto şef. Bu tatlıda dilinizin tüm bölgelerini kullanabilir ve kendinizi test edebilirsiniz.

Sonuç :

Ops Passage‘ın yaratıcıları Esin Hanım ve Yasin Bey gerçekten çok güzel bir şey düşünmüşler ve sonuçta çok farklı bir işe imza attılar bugün. Gönlüm ister ki yemeye içmeye meraklı herkes bu 6 courseluk menünün tadına bakabilsin. Bu özel gün sadece 13-17 Ekim’de ancak ne yazık ki tüm rezervasyonlar dolu… Fakat üzülmeyin, burada yediklerimin hemen hepsi sonası da Ops Passage menüsüne girecek. İlk yiyenlerden olmasanız da sonra denemeniz için bir şansınız olacak. Bence en azından onu kaçırmayın. Havalara uçmak istiyorsanız yani…

ops passage

Bu arada bu koca menü 170 TL + Servis + İçecek olarak sunuluyor. İşin arkasındaki eforu ve emeği düşününce bu fiyat bence uygun bile. Ancak ürünler menüye girdikten sonra bu kadar uygun olmayabilir. Özellikle 24 saat ağır ateşte pişmiş dana kaburga porsiyonuna da bakılırsa normal bir menüde 45-50 TL’nin altında yer bulamaz diye düşünüyorum. Tatlı hariç diğerlerine de 30 TL’den aşağı sahip olmanız pek mümkün değil. Dolayısıyla direkt Roberto Şef‘in ellerinden yemiş olarak fiyatını sonuna kadar hak eden bir menü olduğunu rahatlıkla ifade edebilirim.

 

Adres : Kemankeş K. Mustafa Paşa Mah. Fransız Geçidi Sok. No:2 A Blok No: 1-2 Karaköy – İstanbul

Telefon : 0212 243 39 07

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir